Čo je dobré piť v tehotenstve?

Do akej miery treba v tehotenstve obmedziť pitie kávy, čierneho čaju a sladkých džúsov? Čo je vlastne najlepšie? Minerálka, voda z vodovodu alebo ovocné čaje? A aké množstvo je zdravé vypiť?

shutterstock_110938832-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Dostatok vhodných tekutín podporuje látkovú premenu a dobrú funkciu ľadvín a tým aj vylučovanie toxických látok, ktoré v organizme vznikajú. Nedostatok vody spôsobuje bolesti hlavy, únavu, malátnosť a pokles duševnej a fyzickej výkonnosti. S nesprávnym pitným režimom súvisí aj vznik zápchy.

Koľko piť…

Množstvo, ktoré za deň potrebujeme vypiť, je veľmi individuálne, tehotná žena by však mala denne vypiť minimálne 1,5 litra až 2 litre tekutín. Veľkú úlohu pritom zohráva zloženie jedálneho lístka. Spotreba tekutín sa líši aj podľa ročného obdobia, viac pijeme v lete ako v zime.

Piť treba rovnomerne počas celého dňa, aby organizmus dostával tekutiny priebežne a v dostatočnom množstve. Pravidelným pitným režimom žena zabráni pocitu smädu, ktorý je už počiatočným príznakom dehydratácie. Myslite však aj na to, že nadbytkom tekutín zaťažujete svoje obličky, ktoré prebytočnú vodu musia vylúčiť.

… a čo piť?

Aj keď najzdravším nápojom je čistá voda, tehotná žena si môže bez obáv dopriať pestrejší nápojový lístok. Všeobecne môžeme tvrdiť, že pitná voda z verejných vodovodov má u nás veľmi dobrú kvalitu, ale na druhej strane je pravda, že nie vždy a všade je jej chuť vyhovujúca.

Vhodné sú balené dojčenské a pramenité vody, ktoré by ste mali skladovať v chlade. Otvorenú fľašu treba spotrebovať čo najskôr. Medzi vhodné nápoje patria aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy zriedené s vodou, 100-percentné džúsy, nesladené a nie veľmi silné čaje, najmä rooibos alebo ovocný čaj. Pitie čierneho a zeleného čaju by ste v období tehotenstva mali obmedziť.

Minerálne vody – áno či nie?

Spotreba minerálnych vôd na Slovensku je vysoká, ale ich dlhodobá a častá konzumácia je nevhodná a často až škodlivá. Minerálne vody by mali tvoriť maximálne pätinu denného pitného režimu. Lekári varujú pred ich nadmernou konzumáciou, najmä ak navyše užívame potravinové doplnky. Minerálne vody zvyšujú riziko preťaženia obličiek, vznik obličkových kameňov, podporujú vznik artériosklerózy, dochádza k nadbytočnému ukladaniu niektorých minerálov v organizme (železo v pečeni, vápnik v cievach a pod.).

Pre dojčatá sú úplne nevhodné. Na občasnú konzumáciu môžeme odporučiť minerálne vody so slabou mineralizáciou 150 – 500 mg/l (napríklad Dobrá voda, Rajec, Aquilla, Toma, Bonaqua). Pri hnačkách, vracaní či nadmernom potení by tehotné ženy mali do svojho pitného režimu zaradiť aj vody s vyššou mineralizáciou nad 500 mg/l (napríklad Mattoni, Budiš, Magnesia, Poděbradka, Fatra).

S bublinkami či bez bubliniek?

Tehotné ženy by mali uprednostňovať nesýtené nápoje, pretože nápoje sýtené oxidom uhličitým spôsobujú prekyslenie organizmu a môžu byť príčinou nadúvania, podporovať vracanie a zhoršovať prejavy tehotenskej nevoľnosti.

Viac ako len nápoj

Pretože nie vždy sa nám darí bežnou stravou prijímať všetky potrebné látky, predovšetkým železo, zinok, jód a kyselinu listovú, môžeme ich prívod zabezpečiť špeciálnymi sušenými mliečnymi nápojmi určenými pre tehotné a dojčiace ženy (napríklad Gravimilk).

Tieto nápoje bohaté na energiu obsahujú všetky dôležité látky v optimálnom pomere, posilňujú imunitný systém, podporujú krvotvorbu, prispievajú k zdravému vývoju plodu a navyše majú skvelú chuť. Nápoje dostanete kúpiť v lekárni.

Piť či nepiť kávu?

V tehotenstve je dôležité obmedziť aj pitie kávy. Hoci neexistuje žiadny dôkaz, že káva má negatívny vplyv na vývoj plodu, kofeín, ktorý obsahuje, môže zvyšovať srdcovú frekvenciu plodu i matky. Ak ste na kávu zvyknuté a ťažko sa bez nej zaobídete, jedna šálka denne by vám nemala uškodiť.

Môžete však piť kávu bez kofeínu alebo využiť širokú ponuku obilných káv z cigórie, zo špaldy a podobne.

Čítajte tiež:

Čomu sa treba vyhýbať?

Medzi nápoje, ktoré by tehotná žena nemala piť, patria sladké limonády, kolové nápoje či nápoje s obsahom chinínu (napríklad tonik), energetické drinky, nektáre a podobne. Tieto nápoje sú v podstate roztokom cukru, kyseliny citrónovej, umelých príchutí a farbív.

Niekedy sa do nich pridáva aj celý rad ďalších látok, napríklad fosforečnany a oxid siričitý. Všetky uvedené prísady sú pre organizmus tehotnej ženy veľkou záťažou.

Alkohol jednoznačne NIE!

Zvýšená konzumácia alkoholu môže poškodiť vajíčko a spermiu už pred počatím a vo včasnej fáze tehotenstva má preukázateľné negatívne účinky na vyvíjajúci sa zárodok.

Ak tehotná žena pije alkohol vo väčšom množstve a pravidelne, narastá riziko samovoľného potratu, predčasného pôrodu alebo vzniku určitých komplikácií pri pôrode. Deťom matiek, ktoré v tehotenstve pili alkohol, hrozí nízka pôrodná hmotnosť a neskôr poruchy správania a učenia.

Bylinky pomáhajú

Niektoré bylinky môžete bezpečne užívať aj počas tehotenstva, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy, musíte sa však riadiť odporúčaniami lekára. Najčastejší a najnepríjemnejší problém spojený s prvými tromi mesiacmi tehotenstva sú ranné nevoľnosti.

Ideálnou bylinkou na zmiernenie týchto prejavov je kvet harmančeka, ktorý má navyše upokojujúce účinky. Bylinku môžete využívať vo forme čaju alebo relaxačného kúpeľa.

Veľmi vhodný pre tehotné ženy je aj lahodný medovkový čaj. Je výborný na uvoľnenie a upokojenie nervového systému a skvelý prostriedok proti bolestiam hlavy, depresiám a nespavosti. Zlepšuje aj trávenie, odstraňuje nadúvanie, pomáha pri hemoroidoch a reguluje krvný tlak.

Medovkový čaj pôsobí ako antihistaminkum, zmierňuje alergické reakcie. Keď zmiešame medovku so žihľavou, získame účinný čaj pre ženy, ktoré v tehotenstve trpia alergiami. No aj samotný žihľavový čaj je pre tehotné ženy vynikajúci.

Je bohatý na vápnik, železo a ďalšie vitamíny a minerály. Je vhodný predovšetkým pre ženy, ktoré trpia chronickou únavou, navyše pôsobí ako mierne diuretikum a pomáha tak odvodňovať organizmus, odstraňuje z tela škodlivé látky a odporúča sa aj pri cukrovke.

Odporúčané množstvo sú dve šálky denne. Bohatým zdrojom vitamínu C je čaj zo šípky, ktorý je dôležitý pri málokrvnosti, kŕčových žilách a je vhodný na posilnenie imunity organizmu. O alchemilke sa traduje, že ak má žena problém zmieriť sa s rolou matky, má obavy z potratu, trpí rannými nevoľnosťami či depresiou z pôrodu, potom je táto bylinka určená práve pre ňu.

Čaj z alchemilkových listov pomáha aj pri nespavosti, odstraňuje bolesti hlavy a posilňuje nervovú sústavu. Pijeme jednu až dve šálky denne. V knihe Prírodná liečba pre ženy autori Josef Jonáš a Rosemary Gladstarová považujú za najlepšiu bylinu pre tehotné ženy listy ostružiny maliny. Pravidelné pitie čaju z ostružinových listov v posledných týždňoch tehotenstva skracuje a uľahčuje pôrod. Neodporúčame ho však užívať v ranej fáze gravidity.

Ostružina dodáva telu cenné látky, posilňuje panvové svaly a podporuje peristaltiku čriev. Maternicu podľa potreby buď stimuluje, alebo uvoľňuje. Táto bylina nemá žiadne kontraindikácie ani vedľajšie účinky a odporúčaná dávka je jedna šálka denne.

1.10.2020 1:25| autor: Jarmila Mandžuková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist