Kol’ko stojí IVF a iné druhy liečby

V súčasnej modernej dobe má mnoho párov problémy s normálnym prirodzeným otehotnením. V takomto prípade sa však dá žene dopomôcť mnohými spôsobmi. Ak sa páru nedarí dlhšie obdobie, majú možnosť obrátiť sa na reprodukčné kliniky, ktoré sľubujú „ zaručenú“ pomoc. Každá pomoc však aj niečo stojí a nič nie je zadarmo. Dobrou správou je, že značnú časť môže uhradiť zdravotná poisťovňa. Horšie je, že táto možnosť je obmedzená nielen časom a vekom rodičky, ale aj pokusmi, ktoré zlyhali.

profimedia-0147344298-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

 

Podľa pravidiel gynekológov je zlatým pravidlom, ak sa do roka nepodarí otehotnieť, tak sa   treba obrátiť na odborníka. Obvykle sa začína vyšetrením muža, pretože je nenáročné a bezbolestné. Muži podstúpia vyšetrenie spermiogramu, ktorý ukáže, či má muž dostatočný počet kvalitných a pohyblivých spermií schopných oplodniť vajíčko. Toto vyšetrenie je zdarma. Ďalší krok je vyšetrenie plodnosti ženy, u ktorej sa sleduje ovulácia, priechodnosť vajcovodov. Tieto vyšetrenia hradí klasická poisťovňa. Vyšetrenie  môže žena  podstúpiť iba sedemkrát do roka, inak si to už hradí na vlastné základy.

Čo znamená metóda IVF- in vitro fertilizácia

Znamená umelé oplodnenie vajíčka mimo organizmu ženy. Tento typ liečby sa skladá z niekoľkých krokov.

Prvým z nich je hormonálna stimulácia vaječníkov gonadotropínmi vo forme injekcií, čím je zaistené dozretie viacerých vajíčok v jednom cykle. V okamihu, keď sa ultrazvukovým vyšetrením preukáže, že sú folikuly dostatočne veľké a je pripravená sliznice maternice, dôjde k ich odobratiu. Tento moment musí byť naplánovaný, aby nedošlo k spontánnemu prasknutiu folikulov a vyplaveniu vajíčok do vajcovodov. Odobraté vajíčka sú ihneď odovzdané do laboratória, kde sú pripravené na oplodnenie spermiou na Petriho miske. Pokiaľ dôjde k spojeniu pohlavných buniek, je vzniknuté embryo do  5 dní transferované do maternice ženy. Inseminácia alebo zavedenie spermií do dutiny maternice, párom túto liečbu hradí zdravotná poisťovňa iba v prípade, že žena je vo veku 18 až 39 rokov. Inseminácia sa môže opakovať šesťkrát za rok, pričom každý ďalší pokus si pár hradí opäť sám. Cena za zákrok sa pohybuje približne do 150 eur.

Metóda IVF umelého oplodnenia vajíčka je hradená poisťovňou opäť za predpokladu, že je žena vo veku 18 – 39 rokov. Využitie tejto metódy je obmedzené na štyri stimulované cykly ukončené embryotransferom. Jeden cyklus pre samoplatcu vyjde do cca 3 000 eur. Sú to orientačné ceny, ktoré sa odvíjajú od individuálneho stavu páru a náročnosti liečby.

Príkladom možno uviesť najvyhľadávanejšie Sanatórium Helios v Martine  pre reprodukčnú medicínu, kde je Liečba IVF čiastočne hradená všeobecnou zdravotnou poisťovňou v indikovaných prípadoch. Pacienti si čiastočne priplácajú aj na lieky používané na stimuláciu dozrievania vajíčok. Sanatórium si pochvaľujú viaceré páry, ktoré nemôžu spontánne otehotnieť. Je uznávaným zariadením v tejto oblasti.

V súčasnosti je podľa zákona liečba IVF hradená zdravotnou poisťovňou v týchto indikáciách

  1. chýbajúce alebo poškodené vajíčkovody
  2. endometrióza
  3. chýbanie a poškodenie vaječníkov
  4. sterilita s neznámou príčinou
  5. zlá kvalita spermií partnera
  6. imunitne podmienená sterilita

Hradené sú spravidla 3 cykly umelého otehotnenia do 39 rokov veku ženy.

Čítajte tiež:

Existujú aj ďalšie metódy

Metóda ICSI alebo intracytoplazmatická injekcia spermie je laboratórna technika, ktorá je nadstavbou IVF in vitro fertilizácie. Pri nej sa injekciou vpraví najkvalitnejšia spermia  do cytoplazmy zrelého vajíčka. Spermia má tak uľahčenú cestu do vajíčka, nemusí prekonávať jeho obaly.

Pri injekčnom vpravení spermie priamo do vajíčka je potrebné pred samotným vpichnutím odstrániť masu buniek, ktorá vajíčko obklopuje. Vďaka tomu je možné zistiť zrelosť vajíčka podľa základných morfologických znakov viditeľných pod mikroskopom. Pretože iba zrelé vajíčko je schopné oplodnenia. Nezrelé vajíčka nie sú pripravené prijať spermiu a oplodniť sa. Pri klasickom IVF však zostáva obal z buniek okolo vajíčka zachovaný pretože je nevyhnutný k spontánnej interakcii vajíčka so spermiami, takže pri klasickom IVF nie je možné zrelosť vajíčok hodnotiť. Môže sa potom stať to, že prvotným dôvodom zlyhania oplodnenia vajíčok je ich nezrelosť.

Ďalším plusom pre metódu ICSI oproti klasickému IVF je skutočnosť, že pri spontánnom oplodnení vajíčka musia spermie postupne aktívne samé vyhľadať vajíčko, preniknúť cez už zmieňovanú masu buniek okolo vajíčka, prejsť ďalším obalom vajíčka a spojiť sa s tenkou bunkovou membránou vajíčka. Ide o celú plejádu dejov, kde stačí, že zlyhá jediný (jediná časť) a výsledkom je neoplodnené vajíčko. Vďaka ICSI sa táto náročná cesta spermie do vajíčka preklenie tým, že spermia je injektovaná priamo na miesto – teda do vnútra vajíčka. Deje, ktoré nastávajú po vstupe spermie do vajíčka, sú už v oboch prípadoch rovnaké a závisia od pripravenosti vajíčka k ďalším procesom, ktorých sa vajíčko aktívne zúčastňuje.

PICSI je modifikáciou mikromanipulačného ICSI oplodnenia, pri ktorom sa používajú iba spermie, ktoré sú špecificky  vybrané väzbou na gél hyalurónu. Hyalurón je látka, ktorá obklopuje vajíčko a podieľa sa na interakcii, teda väzbe „vajíčko – spermia“.  K oplodneniu sa používajú iba spermie so schopnosťou špecifickej väzby na oocytárny komplex. Túto väzbu vykazujú iba zrelé spermie, u ktorých bol preukázaný výrazne nižší výskyt chromozomálnych anomálií.

Metóda PICSI sa považuje za biologicky prirodzenejšiu a efektívnejšiu formu oplodnenia v porovnaní s metódou ICSI, pretože k fertilizácii sa vyberajú iba zrelé spermie. Táto metóda je vhodná pre všetky pacientky.

11.5.2023 5:16| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist