Zabudnite na oplodnenie

Bežná široká verejnosť vie, žena najľahšie otehotnie približne uprostred dvoch menštruácií. Práve vtedy sa totiž z vaječníka uvoľňuje vajíčko. Tejto udalosti sa hovorí ovulácia a maximálna šanca otehotnenia v týchto dňoch sa využíva napríklad pri umelom oplodnení.

9-shutterstock_626843126-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Na tejto skutočnosti je založená aj antikoncepčná metóda periodickej sexuálnej abstinencie. Keď sa nechránený pohlavný styk uprostred menštruačného cyklu vynechá a sex sa, naopak, sústredí do obdobia tesne pred menštruáciou a bezprostredne po nej, je otehotnenie takmer nemožné. Dôraz však treba položiť práve na slovíčko „takmer“. Neplatí to stopercentne a sú dokonca známe prípady, keď žena otehotnela napríklad počas menštruácie. Je to síce málo pravdepodobné, nie však úplne nemožné.

Naprogramovaná súlož

Ak toto pravidlo platí pre antikoncepciu, potom platí aj pre cielenú snahu o otehotnenie. Oplodnenie je, samozrejme, oveľa pravdepodobnejšie v prípade, že sa pohlavný styk uskutoční v období ovulácie než v takzvaných „neplodných“ dňoch. Niektoré páry túžiace po dieťati využívajú tento fakt k cielenej a naprogramovanej súloži a, bohužiaľ, sa im to nie vždy podarí. Ženská ovulácia je totiž riadená neobyčajne zložitým hormonálnym systémom, do ktorého niekedy nečakane zasahuje i vyššia nervová činnosť, ľudovo povedané, „duševný stav“.

Čítajte tiež:

Žena akoby zázrakom otehotnela

Túžobne očakávané tehotenstvo a plánované pohlavné styky sa niekedy môžu paradoxne prejaviť ako akási brzda komplikovaného ovulačného mechanizmu. Mnohí ľudia na vlastnej koži zažili, že dlhoročná a neúspešne liečená neplodnosť naraz zmizla a žena akoby zázrakom otehotnela hneď po adopcii cudzieho dieťaťa.

V tejto chvíli totiž opadli všetky úzkosti a obavy, žena prestala s neustálymi kalkuláciami, so sledovaním bazálnych teplôt a nútením partnera k nadpriemerným sexuálnym výkonom vo vopred vypočítanom ovulačnom období.

Medová neplodnosť

Najlepšou radou v súvislosti s tým, ako docieliť túžobne očakávané tehotenstvo je: Zabudnite na oplodnenie. Možno sa to ľahko povie, no omnoho ťažšie vykoná. Rozhodne však nie je účelné stupňovať sexuálnu aktivitu za každú cenu, napríklad i niekoľkokrát denne. Pri častých ejakuláciách sa totiž vo zvýšenej miere vyplavujú nezrelé formy spermií neschopné oplodnenia.

Práve na túto okolnosť sa odvoláva i takzvaná „medová neplodnosť“, keď napríklad na svadobnej ceste partneri intenzívne stupňujú frekvenciu pohlavných stykov. K otehotneniu potom dôjde až o niekoľko mesiacov, vo chvíli, keď intenzita sexuálnych kontaktov poklesne.

7.12.2023 5:23| autor: Radim Uzel

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist