Ako odrodiť sám

Budúci oteckovia, najmä tí, ktorých manželka či partnerka čaká prvé dieťa, si často kladú otázku: Čo ak to do pôrodnice nestihneme? Dokážem to zvládnuť sám?

Nebojte sa, počet pôrodov, pri ktorých sa nestihne dôjsť do nemocnice, je mizivý. A navyše je táto situácia pravdepodobnejšia pri druhom alebo pri ktoromkoľvek ďalšom pôrode.

Ak sa predsa len stane, že pôrod začne neplánovane doma alebo na ceste do pôrodnice, je prvoradé okamžite zavolať záchrannú službu: 155, 112. Ak to nemôžete urobiť vy sám, neváhajte urýchlene požiadať suseda alebo okoloidúceho, aby tak urobil za vás.

Je dôležité vedieť, že:

Pôrod je prirodzený proces, do ktorého vo väčšine prípadov netreba nijako zasahovať. Je dôležité, aby otecko zachoval pokoj a bol svojej žene psychickou oporou.

Otecko, ktorý čaká, že sa každým okamihom jeho dieťa narodí, by mal pripraviť zopár uterákov, látkových plienok a deku. V aute bude mať určite tašku s vecami do pôrodnice a v nej budú uteráky a župan. Toto bude potrebovať na to, aby do nich poriadne zabalil narodené dieťatko. Do rýchleho priebehu pôrodu netreba zasahovať a stačí len počkať, kým sa začne objavovať hlavička a po nej celé telíčko dieťaťa. K rodidlám ženy, pod objavujúcu sa hlavičku, treba priložiť v dlaniach rozložený uterák a do nej zachytiť rodiace sa dieťatko. Okamžite po narodení je nutné rýchlo ho vyutierať, od tváričky až k nôžkam a potom ho zabaliť do druhého uteráka, aby neprechladlo.

Dieťa je s matkou spojené pupočnou šnúrou, preto je dobré, ak pri všetkých týchto manipuláciách leží na matkinom bruchu. Mamička bude určite pri rôznych činnostiach s dieťatkom pomáhať! Sušenie a jeho zabalenie by malo prebehnúť čo možno v najkratšom čase, a to z dôvodu straty telesnej teploty. Pupočnú šnúru netreba prerušovať, teda strihať či podväzovať, s tým si už poradia zdravotníci. Potom sa mamička a dieťatko dobre prekryjú dekou či županom a zostáva už len čakať na sanitku.

Na Babywebe tiež nájdete:

Pôrody doma
Výpočet termínu pôrodu
Do pôrodnice som sa doviezla sama

29.9.2010 8:16| autor: Eva Barešová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist