Ľahký pôrod? Týchto 13 spôsobov ho uľahčí

Myšlienky na blížiaci sa pôrod môžu byť predovšetkým pre prvorodičky stresujúci. Netreba však podliehať panike hneď pred prvými kontrakciami. Našli sme pre vás 13 spôsobov, ktoré vám zaistia taký hladký priebeh pôrodu, ako to len bude možné. Ktoré to sú?

1. Nebuďte gaučová povaľačka

Je veľmi lákavé stráviť posledných pár dní pred pôrodom natiahnutá na pohovke. Uvedomte si však, že takto sa bábätko nedostane práve do tej najlepšej polohy, akú by malo pred pôrodom zaujať.

V polohe na štyroch končatinách môžete svoje dieťa podporiť, aby sa presunulo do správnej polohy na vstup do pôrodných ciest. Snažte sa, aby vaša panva bola vždy vyššie ako vaše kolená, aj keď práve nebudete pozerať televíziu.

2. Nastal čas na štúdium

Čítajte, sledujte, pýtajte sa. Čím viac toho budete o pôrode vedieť, tým lepšie naň budete pripravená. Odporúčame vám navštevovať predpôrodný kurz, kde vám pôrodná asistentka podrobne všetko vysvetlí, zodpovie otázky, naučí vás správne techniky, dýchanie, ale aj základy starostlivosti o bábätko. Naopak, čítanie strašných pôrodných príhod v internetových diskusiách nikdy nikomu nepomohlo.

Výskumy ukazujú, že pochopenie toho, čo sa s nami bude diať, spravidla odplavuje náš strach z neznámeho. Keď budete vedieť, čo máte očakávať, vaše svaly sa uvoľnia a budú schopné sa tak lepšie sťahovať. Pôrod bude potom prebiehať bez prekážok vyvolaných stresom.

3. Správajte sa ako doma

Neosobné priestory pôrodníc môžu samotný pôrod skomplikovať. Prieskumy uvádzajú, že pre ženy je prostredie ich pôrodu veľmi dôležité. Môže dokonca ovplyvniť to, ako bude pôrod prebiehať, či hladko, alebo ťažšie.

Vyberte sa preto na prehliadku pôrodnice, aby ste vedeli, čo máte očakávať. Možno vám napadne niečo, čo by vám pobyt v pôrodnici spríjemnilo, napríklad obľúbený vankúš, pôrodná lopta, uteráky či nejaké nápoje alebo občerstvenie.

Keď máme strach, naše telo produkuje adrenalín, ktorý znemožňuje vyplavovanie oxytocínu a ďalších hormónov, ktoré sú nevyhnutné na úspešný priebeh pôrodu.

4. Dýchajte

Kontrolované hlboké dýchanie skutočne môže byť veľmi dobrým pomocníkom. Čím hlbšie sa nadychujeme, tým viac kyslíka obieha naším telom, naše svaly sú pružné a my sa cítime uvoľnene. Je tak menej pravdepodobné, že pre nás pôrod bude utrpením.

5. Prechádzajte sa

Niekedy je chôdza pre ženu, ktorá si v 9. mesiaci pripadá skôr ako malý sloník, dosť náročná, ale zostať vo vertikálnej polohe napriek tomu skutočne pomáha. Štúdie ukazujú, že ženy, ktoré zostávajú aktívne, majú zvyčajne kratší a menej komplikovaný pôrod.

Skúste sa posadiť na stoličku, oprieť sa o stenu alebo o svojho partnera. Pomôcť si môžete aj s pôrodnou loptou. Ide o zákon gravitácie. Vy ste vo vzpriamenej polohe, hlava vášho dieťaťa sa s väčšou silou tlačí smerom nadol a vaša maternica sa rýchlejšie rozširuje. To platí nielen pred pôrodom, ale aj počas neho. Najhoršie sa tlačí do kopca a logicky je preto pre rodiacu ženu najmenej výhodná, pôrodníkmi však mimoriadne obľúbená poloha na chrbte.

6. Pôžitok z masáže

Keď vám bude partner masírovať chrbát alebo končatiny, pomôže vám to lepšie sa vyrovnať s akýmkoľvek problémom. A to aj počas pôrodu! Výskum uvádza, že 80 percent žien, ktoré boli počas pôrodu masírované, nepotrebovali žiadne lieky proti bolesti. Prečítajte si aj o ďalších nefarmakologických metódach tlmenia pôrodnej bolesti.

Dotykové impulzy totiž zasahujú mozog oveľa rýchlejšie ako bolestivé podnety. Masáže majú na ženy blahodarný vplyv aj v tom zmysle, že sa niekto pozorne stará o ich potreby.

Čítajte tiež:

7. Vôňa levandule

Zmierniť bolesť a napätie pomôžu aj éterické oleje, ktoré môžete použiť počas pôrodu. Veľmi dobrou voľbou je levanduľa. Jej vôňa poskytuje úľavu od bolesti, uvoľňuje a znižuje krvný tlak. Esenciálne oleje obsahujú skupinu chemických látok, ktoré navodzujú uvoľnenie a úľavu.

8. Vodná mágia

Teplá voda je výborný upokojujúci prostriedok, ktorý dokáže aj pri pôrode odplaviť bolesť. Pri sedení v teplej vode sa stimuluje uvoľňovanie oxytocínu, hormónu, ktorý posilňuje kontrakcie a celkovo urýchľuje celý proces pôrodu. Zároveň s ním sa uvoľňujú aj endorfíny, ktoré predstavujú telu vlastné prírodné lieky bojujúce s fyzickými neduhmi.

9. Priateľ, dula, pôrodný partner

Vedomie, že sa o vás počas pôrodu niekto postará, je samo osebe upokojujúce. Niekomu postačí dobrá kamarátka, ktorá poskytne oporu, niekto ocení odbornejšiu pomoc duly, no pre väčšinu žien platí, že chcú okamih zrodenia dieťaťa prežívať so svojím partnerom. Priateľská tvár môže byť presne tou vzpruhou, ktorá vás rýchlo a bez zbytočnej bolesti prevedie pôrodom.

10. Zjedzte niečo dobré

Myslíte si, že jesť počas pôrodu je niečo úplne nepredstaviteľné? Nie je! Práve naopak, ukazuje sa, že ak máte poruke nejakú ľahko stráviteľnú pochúťku bohatú na sacharidy, môžete si pôrod uľahčiť. V každom prípade sa však vyvarujte tučných jedál, banánov, hrianok alebo cestovín.

Pôrod je náročný a vyžaduje veľa energie. Sacharidy sú veľmi užitočný zdroj, ktorý napomôže uvoľňovanie glukózy.

11. Nájdite si rozptýlenie

Všetko, čo vás odvedie od bolesti, je dobré. Môžu to byť CD s obľúbenou hudbou, film či posledné úpravy vašej domácnosti pred príchodom bábätka.

12. Vyskúšajte zmes kyslíka a rajského plynu

Zmes, ktorá je známa aj pod názvom entonox. Ide o mix kyslíka a oxidu dusného a používa sa ako jedna z foriem, ktorá poskytuje úľavu od bolesti. Ide o metódu pre ženy, ktoré chcú utlmiť bolesti, ale bez zásahu do tela, ktorý je nevyhnutný pri epidurálnej anestézii, podávanej injekčným vpichom do bedrovej chrbtice. Prečítajte si viac o farmakologických metódach tlmenia pôrodných bolestí.

13. Zachovajte si otvorenú myseľ

Žiadna prvorodička nemôže dopredu povedať, akým spôsobom dosiahne pri pôrode úľavu od bolesti. Možno si teraz hovoríte, že by ste nikdy nesúhlasili s epidurálom, no počas pôrodu sa váš názor môže úplne zmeniť.

Nedržte sa svojho pôrodného plánu a predstáv do poslednej bodky, buďte pripravená na všetky možnosti. Zbytočne by vás to stresovalo, hlavne ak sa veci nebudú vyvíjať tak, ako ste si predstavovali. Uvidíte, že otvorená myseľ vám celý pôrod uľahčí.

20.2.2017 1:16| autor: Eva Kouřimová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist