Chcem byť s partnerkou pri pôrode

Rozhodli ste sa sprevádzať svoju mladú budúcu mamičku k pôrodu? Dnes môže prísť do väčšiny pôrodníc partner rodičky, jej matka, sestry alebo aj najlepšie kamarátky.
Za finančný príspevok, ktorý si určuje pôrodnica, sa môžete zúčastniť na životnom momente, ktorý sa dá bez zveličovania nazvať zlomovým.

Väčšinou sa na pôrode chce zúčastniť aj otecko. Musia sa na tom zhodnúť obaja partneri. V žiadnom prípade by ani jeden z nich nemal byť pod nátlakom. Ak si to jeden z partnerov z nejakých dôvodov nepraje, určite to neznamená, že by bol v budúcnosti zlým rodičom.

Čo všetko mám vedieť?

Vašej partnerke bude počas celého pôrodu pomáhať celý tím ľudí, ale aj vaša úloha bude pre ňu veľmi dôležitá. Určite je to veľká česť a zodpovednosť pomáhať žene pri pôrode a na vlastné oči vidieť narodenie bábätka. Nemusíte byť odborníkom na pôrod alebo sa akýmkoľvek spôsobom podieľať na nepredvídateľných situáciách. Na to je vždy pripravený odborný personál a vy môžete byť prostredníkom komunikácie medzi rodičkou a tímom. Najdôležitejšou funkciou otca na pôrodnej sále je však psychická podpora. Pocit budúcej mamičky, že nie je na pôrod sama. Že je jej niekto na blízku, môže mu povedať svoje dojmy, obavy a zážitky, ktoré sú silné, a počas prvej aj druhej doby pôrodnej sa často menia.

Otecko, priprav sa

Prvým krokom je správna príprava na úlohu otca. Zisťujte informácie o tehotenstve a pôrode. Tak sa stanete aktívnou oporou. Veľmi dobrou formou získavania informácií je predpôrodná príprava v rámci kurzu pre budúce mamičky a oteckov. Môžete navštíviť pôrodnicu a pozrieť si prostredie, podieľať sa na balení vecí do pôrodnice, premyslieť pôrodný plán alebo naplánovať povinnosti po príchode mamičky a bábätka.

Aj vy si zbaľte tašku

Vaša partnerka si pripraví tašku do pôrodnice, ale aj vy by ste si určite mali niečo vziať. Napríklad pohodlné oblečenie – tričko, mikinu, pohodlné nohavice alebo krátke nohavice (bábätko sa rodí v teple), prezuvky, niečo na zahryznutie (hladný muž stráca trpezlivosť a pokoj), niečo na pitie (bufet môže byť cez noc zatvorený). Zubnú kefku, uterák (osviežiť dych aj čelo). Môžete priniesť aj nejaké príjemné CD, aby ste potešili partnerku, ak si to bude želať. Väčšina rodičiek však túži po pokoji a tichu. Nezabudnite na dokumentovanie (fotoaparát, kamera). Je však lepšie sa opýtať vopred, nie každá pôrodnica tieto veci akceptuje.

Kedy ísť do pôrodnice

Len čo žena začne pociťovať známky blížiaceho sa pôrodu, mala by sa vydať do pôrodnice a až kvalifikovaný personál posúdi, či ide o pôrod, alebo len planý poplach. V tejto chvíli je veľmi dôležitý ženin inštinkt. Neváhajte a choďte, keď odtečie plodová voda, keď sa začnú pravidelné kontrakcie maternice (sťahy), keď sa objaví akékoľvek krvácanie alebo keď mamička prestane cítiť pohyby bábätka (alebo sú, naopak, bolestivé).

Štyri doby pôrodné

Samotný pôrod delíme na štyri doby pôrodné. Prvá doba pôrodná – otváracia – sa začína pravidelnými kontrakciami a končí úplným otvorením pôrodných ciest. Druhá doba pôrodná – vypudzovacia – sa začína zánikom bránky a končí pôrodom plodu. Počas tretej doby pôrodnej dochádza k pôrodu placenty, pupočnej šnúry a plodových obalov. Štvrtá doba pôrodná – popôrodná – trvá asi dve hodiny, po nej nasleduje prevezenie rodičky na oddelenie šestonedieľok.

Pomoc pri pôrode

Po príjme rodičky na pôrodnú izbu sa môžete už aktívne podieľať na prvej dobe pôrodnej a využívať rôzne uvoľňovacie polohy, masáže, masážne prístroje, teplé sprchy a najmä dýchanie. Je dôležité – ako sa intervaly medzi kontrakciami skracujú – jemne ženu motivovať k správnemu dýchaniu, nachádzať nové aktivity (meniť polohy, teplá sprcha, toaleta), rozptýliť partnerkinu pozornosť.

Druhá doba pôrodná

Pri prechode z prvej do druhej doby pôrodnej je dôležité dodávať partnerke silu a odvahu, využívať a uplatňovať brušné dýchanie (nádych nosom, nedvíhať hrudník, ale brucho, hlboký výdych ústami), ktoré zlepšuje okysličovanie organizmu a odtok žilovej krvi z dolnej polovice tela. Plod získava kyslík aj pri kontrakcii, upravuje sa tlak vnútri brucha a vytvára sa priaznivé prostredie v maternici. Mimo kontrakcie sa snažíme upokojiť a relaxovať. Môžeme používať aj psie dýchanie (povrchové krátke), a ak to žene nebude na obtiaž, môžete dýchať spolu s ňou.

Láskyplná účasť

Spojenectvo, solidarita, láskyplná účasť, to je to, prečo ste tu. Ešte aj po rokoch budete na tieto chvíle spomínať.

Pri úľavových polohách je veľmi dôležité, aby boli pohodlné a príjemné, mali by ste využívať gravitáciu a smer pôrodného kanála, ktorý je orientovaný nadol.
Partner by mal využiť úľavové polohy na masáž chrbta, najlepšie spodnej časti, oblasti zadku, masáž chodidiel a nôh. Na ženu veľmi dobre pôsobí osvieženie mokrým uterákom na čele a krku. Osvieženie vodou v spreji (napríklad ružová voda), navlhčenie úst malým množstvom tekutiny. Osvieži aj vyčistenie zubov. Aj pobyt pod teplou sprchou je pre ženu upokojujúci a pomocou sprchy sa dá využiť masáž chrbta.

So ženou dýchate

Počas druhej doby pôrodnej, keď si žena vyberie pôrodnú polohu, sa stále môžete aktívne zúčastňovať na tom, že so ženou dýchate. Povzbudzujte, držte ju za ruku.

Dýchanie počas kontrakcie v druhej dobe pôrodnej s následným tlačením sa naučíte na prípravnom kurze alebo je vhodné poradiť sa s pôrodnou asistentkou, aby pokyny pre rodičku boli jednotné. Ďalej sa môžete podieľať na prestrihnutí pupočnej šnúry a ošetrení novorodenca.

Buďte oporou

Zachovajte trpezlivosť, ohľaduplnosť, buďte s partnerkou stále v kontakte a snažte sa plniť jej želania. Chváľte, povzbudzujte, rozprávajte, chváľte, preháňajte, aby sa vaša partnerka cítila čo najlepšie a najpríjemnejšie.
Počítajte s tým, že reakcie vašej ženy môžu byť odmietavé, nič jej nebude príjemné alebo nebude komunikovať. Niekedy človek získava potrebnú silu tým, že sa ponorí do svojho vnútra. Nedivte sa ničomu a neberte to osobne. Potom bude všetka podpora spočívať v tom – byť jej ticho a láskavo nablízku.

10.1.2010 8:01| autor: Irena Nebeská

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist