Výpočet termínu pôrodu

Termín pôrodu je údaj, ktorý zaujíma nastávajúcu mamičku zvyčajne okamžite po riadnom potvrdení tehotenstva. Je to veľmi významná informácia, pretože jej zlé určenie môže pomerne negatívne ovplyvniť ďalší priebeh tehotenstva, predovšetkým s ohľadom na posudzovanie rastu plodu v maternici a načasovanie pôrodu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť termín pôrodu, navzájom sa odlišujúcich svojou spoľahlivosťou. Za optimálnu sa dnes považuje kombinácia výpočtu termínu pôrodu podľa prvého dňa poslednej menštruácie a ultrazvukového vyšetrenia realizovaného v trinástom týždni tehotenstva.

Dajú sa tak najlepšie zachytiť a zároveň skorigovať prípadné individuálne odchýlky spôsobené nepravidelným alebo dlhším menštruačným cyklom. Takto potvrdený termín pôrodu by sa už nemal v priebehu tehotenstva meniť.

Termín pôrodu môžeme určiť niekoľkými spôsobmi

Základná metóda určenia termínu pôrodu je jeho výpočet na základe dátumu poslednej menštruácie. Ak poznáme prvý deň poslednej menštruácie, pripočítame k nemu dvesto- osemdesiat dní. Prakticky to jednoducho urobíme tak, že k dátumu poslednej menštruácie pripočítame rok, odpočítame tri mesiace a pripočítame sedem dní.

Určenie termínu pôrodu na základe prvých pohybov dieťatka je síce takisto možné, avšak veľmi nepresné. Žena, ktorá bude rodiť po prvýkrát, cíti pohyby dieťatka zvyčajne v dvadsiatom týždni tehotenstva, viacrodička o dva týždne skôr. Ide len o vnem, ktorý je výrazne ovplyvnený vnímavosťou nastávajúcej mamičky, preto z tohto výpočtu pramení veľká nepresnosť.

Čítajte tiež:

Ak je známy dátum počatia, pripočítame k nemu dvestošesťdesiatsedem dní.

Najpresnejšou metódou je v súčasnosti určenie termínu pôrodu ultrazvukovým vyšetrením, ktoré sa vykonáva v trinástom týždni tehotenstva. Ak sa ultrazvukom stanovená dĺžka tehotenstva líši od údaja počítaného na základe dátumu poslednej menštruácie o viac ako týždeň, potom by mal byť termín pôrodu upravený práve podľa ultrazvukového vyšetrenia. Neplatí to však pri ultrazvukových vyšetreniach prevádzaných v ďalších týždňoch tehotenstva.

Všetky takto vypočítané termíny treba brať s rezervou. Termín pôrodu totiž vychádza iba z priemernej dĺžky trvania tehotenstva, avšak k pôrodu zvyčajne dochádza o niečo skôr alebo neskôr. Za normálny „pôrod v termíne“ sa považuje taký, ktorý nastane medzi prebiehajúcim tridsiatym ôsmym a ukončeným štyridsiatym druhým týždňom tehotenstva.

24.3.2016 1:36| autor: Miloš Velemínský

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist