Voda i vibrácie pomáhajú v príprave na pôrod

Voda, dotyk, hlas. Na pohodové tehotenstvo a prípravu na pôrod sa dajú využiť rôzne živly, zapojiť zmysly. Stále je čo skúmať a vylepšovať, často však ide o návrat k tomu najprirodzenejšiemu. Aj keď nasledujúce tri alternatívne metódy u nás nie sú bežné, môžu sa stať zaujímavou inšpiráciou.

shutterstock_1573748545-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Watsu alebo Pozvánka na vodnú relaxáciu

Zažívať beztiažový stav, vrátiť sa do prenatálneho obdobia. Voda má zázračné účinky a ak sa spojí s citlivými zásahmi terapeuta, je to jedným slovom blaho. Metóda watsu čosi také ponúka. Ide o príjemnú terapiu vo vode teplej minimálne 34 stupňov, v ktorej odborník podľa zásad tradičnej japonskej masáže shiatsu rozmaznáva vaše telo. Odtiaľ pochádza aj názov watsu = water + shiatsu. Pritom nejde len o masáž, ale aj o mobilizáciu kĺbov a svalov, aktiváciu energetických dráh. To všetko je doplnené hlbokou relaxáciou. A v čom je táto metóda prínosná pre budúce mamičky?

V stave beztiaže máme k sebe bližšie

„Ponoriť sa do vlastného lona, uvedomiť si, ako sa cíti nenarodené dieťa obklopené vodou v matkinom bruchu, nadobudnúť dôveru v odpútanie a cítiť bezpečie v jemných pohyboch vlniacej sa vody, to všetko ponúka watsu tehotným,“ hovorí BettinaWanschurová, predsedníčka zväzu pre vodné cvičenie. Sama watsu praktizuje pri špeciálnych pobytoch pre tehotné.

Táto terapia má však blahodarné účinky nielen na ducha, ale aj na telo. Mnohé nastávajúce matky trpia pocitom ťažkých nôh alebo bolesťami chrbta, majú problémy s držaním tela, pripadajú si neobratné, nepohyblivé. Voda im dodá krídla, pocit voľnosti. Odľahčia preťaženú chrbticu, hlavne v bedrovej oblasti. Pri terapii sa uvoľní svalstvo a panva, čo je výhodné pre pôrod. Práve na panvu a tiež na nácvik správneho dýchania a uvoľnenia sa zameria terapeut watsu v poslednom trimestri svojej klientky.

Namočí sa aj otecko

„Voda je často úžasným mediátorom. Ochraňuje a spája ľudské bytosti. Budúce matky sa často zdôverujú s tým, ako im tieto hodiny pomáhajú uvoľniť sa, vrátiť sa do vlastnej prenatálnej fázy života a dokonca vyriešiť nezrovnalosti a negatívne pocity voči vlastnej matke, čo umožní začať s čistým štítom formovať vzťah k vlastnému dieťaťu,“ podotýká Xavier Boisson z Lyonu, ktorý sa špecializuje na prípravu na rodičovstvo.

Napokon vodnú terapiu si môže vyskúšať i nastávajúci otec. V niektorých kurzoch môže prísť na jednu hodinu, aby zdieľal pocity so svojou partnerkou a naučil sa, ako jej pomôcť a podporiť ju pri pôrode. Na kurzy watsu dochádzajú matky zvyčajne od 4. mesiaca tehotenstva až do pôrodu, dvakrát alebo raz mesačne. Jedna lekcia trvá hodinu až hodinu a pol. Po pobyte v bazéne si žena môže o svojich pocitoch pohovoriť s terapeutom. Aspoň takto to ponúkajú vo Francúzsku.

2. Narodiť sa s radosťou alebo Príjemne hlučná samota

Mnohí by si asi ťukali na čelo, keby počul budúcich rodičov, ako pri kontrakciách ženy zo seba vydávajú vibrujúci zvuk. Zarazená bola aj pôrodná asistentka v jednej francúzskej pôrodnici, keď pri tejto zvláštnej činnosti pristihla Annu-Sophiu a jej manžela Cédrica. „Patrí to medzi metódy, ktoré sme sa naučili v kurze. Nazýva sa to S chuťou na svet (Naître enchantés),“ vysvetlil pár.

Anjelský spev namiesto diabolského úškľabku

Prichádzajú kontrakcie. Ženina tvár sa skrúti do bolesti. Telo trpí v bolestivom zovretí ako v kliešťach. Takto to naozaj nemusí byť. „S chuťou na svet je metóda, ktorá je vlastne filozofiou a zároveň praktickou pomôckou, ako priviesť dieťa na svet podľa vlastných predstáv a v pohode,“ hovorí jej zakladateľka Francúzka Magali Dieux.

Budúcej matke pomáhajú hlasové vibrácie, ktoré vydáva pri kontrakciách. Pridáva k nim pozitívne myšlienky určené dieťaťu i vlastnému telu. Dodáva jej to pocit, že aspoň takto môže ovplyvňovať dianie vo svojej maternici. Výdatnou podporou jej pri tom môže byť partner. Cieľom je nielen zmenšiť bolesť, ale zároveň vytvoriť väzbu medzi dieťaťom a rodičmi.

Čítajte tiež:

Na materskej do školy zvukov

Vo Francúzsku existujú kurzy (zvyčajne je to päť lekcií alebo dvojdňový seminár), kde sa nastávajúci rodičia môžu s touto metódou zoznámiť. Ženy s ňou zvyčajne začínajú tak v siedmom mesiaci. Ideálne je nacvičovať každý deň, pracovať na tom, aby sme sa automaticky nedali ochromiť bolesťou, ale premohli ju zvukom a s úsmevom. Rodičia sa nielen učia, ako vydávať pozitívne vibrácie, ale zároveň získavajú sebadôveru potrebnú na nadchádzajúcu skúšku, akou je pôrod.

Deti, ktoré sa im rodia, sú väčšinou pokojnejšie a keď zaplačú, rodičia ich ľahšie upokoja rovnakým zvukom, aký k nim vysielali pred narodením. „Keď som viezol po druhý raz ženu do pôrodnice, tak sme si takto pospevovali už v aute. Potom už to šlo veľmi rýchlo a bez problémov. Za trištvrte hodiny bola naša Robinson na svete,“ spomína Cédric.

3. Metóda Bonapace alebo Na čo je dobrá otcovská ruka

Relaxácia, masáž, akupresúra. Kombináciou týchto techník sa v kanadskom Québecu snaží pani Julia Bonapace pripravovať matky na bezbolestný pôrod. A nielen ich poslaním tejto metódy je vtiahnuť do akcie aj nastávajúceho otca. „Ak sa otec cíti kompetentný, užitočný a samostatný po boku svojej partnerky pri pôrode, upevní to partnerský zväzok a posilní rodinné väzby,“ tvrdí na základe výskumov aj skúseností Julie Bonapace. Učí mužov, ako efektívne pomáhať žene znášať pôrodné bolesti.

Vyháňať čerta diablom

Julie Bonapace sa zamerala na zvládanie bolesti bez farmák. Svoje postupy si dala posvätiť vedeckými tímami. Vychádza z toho, že k zníženiu bolesti prispieva pozitívne myslenie, v tomto prípade dostatok informácií matky o vlastnom tele aj o pôrode a jej aktívny prístup. K tomu patrí aj osvojenie si správneho dýchania a relaxácia. Ďalším pomocníkom sú jemné masáže pri kontrakciách. Práve pri nich sa môže uplatniť nastávajúci otec. A konečne príde na rad i akupresúra, teda stláčanie či masírovanie určitých reflexných bodov na tele.

Tie sú citlivé a bolesť, ktorú to vyprovokuje, vedie k vylučovaniu endorfínov, ktoré majú účinky podobné narkotikám, teda prinášajú úľavu pri bolestivých kontrakciách. Takže sa vlastne týmto spôsobom väčšia bolesť zaháňa menšou bolesťou. S metódou Bonapace môžeme začať od 24. týždňa tehotenstva. Zo skúsenosti vyplýva, že vďaka nej sa dajú znížiť pôrodné bolesti na polovicu.

14.4.2023 10:15| autor: Helena Chvojková  | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist