Ako si uľahčiť pôrod?

Ako si uľahčiť „ťažkú hodinu“? A existuje vôbec nejaký recept, ktorý skutočne pomôže? Áno, a dokonca hneď niekoľko.

jak_si_ulehci_porod-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pre rodiacu mamičku je predovšetkým dôležitá príjemná atmosféra a psychická pohoda. Tú je možné navodiť hneď niekoľkými spôsobmi.

Hudba

Vhodná je relaxačná hudba, ktorá upokojuje a uvoľňuje myseľ. Je však nutné vybrať si ju podľa vlastného vkusu. Ak máte náladu na celkom iný druh hudby, záleží to len na vás.

Voda

Pre prvú pôrodnú dobu je vhodná hydroterapia – sprcha alebo kúpeľ vo vani. Hydroterapia má však aj svoje nevýhody, nemala by ju používať rodička, ktorá krváca, má horúčku a pod.

Sprievod

Rodičky prichádzajú väčšinou v sprievode blízkeho človeka, ktorého prítomnosť navodzuje pocit bezpečia a pomoci. Sprievod môže zohrať dôležitú úlohu v starostlivosti o rodiacu ženu napr. masážami bolestivých partií, ak je to rodičke príjemné. Zvlášť pri bolestiach v krížoch bývajú masáže účinné. Pôrodná asistentka poskytne sprievodu inštruktáž o technike masáží.

Poloha

Dôležité je tiež, aby si rodička našla optimálnu polohu – poloha ležmo na chrbte alebo na boku, poloha na štyroch, poloha v sede (na sedenie je možné použiť gymnastické lopty alebo prírodné vaky). Pre iné rodičky je príjemná poloha v stoji, ale tiež chôdza alebo prešľapovanie. Polohu si väčšina rodičiek určuje sama.

Arómoterapia

Pre prvú dobu pôrodnú je možné použiť arómoterapiu: arómolampičky s vôňou alebo masážne oleje. O vhodných prostriedkoch je dobré poradiť sa s odborníkom.

Príprava

Keď sa mamičky zúčastnia na predpôrodnej príprave, naučia sa teoreticky i prakticky vhodné dýchanie pre I. a II. dobu pôrodnú.

Čítajte tiež:

Kedy do pôrodnice

Na to, kedy vyraziť do pôrodnice, žiaden vzorec neexistuje. Existujú však pravidlá, ktorých by sa tehotná žena mala držať, väčšinou bývajú napísané v tehotenskej knižke: Pôrodné sťahy – tzv. poslíčkovia potrápia mnoho tehotných žien. Čas je rôzne dlhý.

Ako spoznať, že ešte nenastal ten správny čas a ide práve len o poslíčkov? Poslíčkovia sú maternicové kontrakcie nepravidelného, niekedy i pravidelného charakteru rôznej intenzity, ktoré môžu byť nepríjemné alebo sú vnímané len ako tvrdnutie brucha. Je vhodné dať si teplú sprchu alebo kúpeľ. Po kúpeli maternicové kontrakcie väčšinou odznejú alebo zoslabnú a ich frekvencia sa predĺži.

Ak sa objavia pravidelné kontrakcie, ktoré sú čoraz silnejšie a častejšie, je lepšie pobrať sa do pôrodnice. Kedy vyraziť do pôrodnice okamžite? Pri stavoch krvácania, odtoku plodovej vody, neprítomnosti pohybov, pravidelných kontrakciách po 5 – 10 min. a pod. Je lepšie prísť radšej trikrát zbytočne ako raz pozde s komplikáciami.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist