Strach z pôrodu – ako ho prekonať?

Z pôrodu má pravdepodobne strach a rešpekt pred ním každá žena a je to úplne v poriadku. Niekedy vás však môže ovládať viac, než je zdravé, a v takýchto chvíľach sa pred ním treba začať brániť.

strach_z_porodu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pod slovom pôrod si každá žena predstaví čosi iné, ale všetky predstavy jednoznačne spája slovo strach. Či už ste prvorodička, alebo viacrodička, pôrod bude pre vás zakaždým obrovskou výzvou, pred ktorou máte rešpekt.

Mať strach z pôrodu je síce prirodzené, ale niektoré mamičky sa strachom nechajú úplne ovládnuť. To nie je dobré ani pre ne, ani pre ich bábätko, navyše by to mohlo ovplyvniť priebeh pôrodu. Ako sa so strachom efektívne vyrovnať?

MYSLITE NA SLADKÚ ODMENU

Je jasné, že pôrod bolí a bude bolieť vždy. S touto skutočnosťou sa pokúste zmieriť a jednoducho si povedzte, že zatnete zuby. Koniec koncov, na konci pôrodu vás predsa čaká sladká odmena v podobe malého uzlíka šťastia.

A presne na to by ste sa mali sústrediť. Na to krásne a na to, prečo to robíte. Stanete sa mamičkou, budete so svojím bábätkom chodiť na prechádzky v kočíku, kupovať mu roztomilé oblečenie a všetko bude skrátka perfektné.

Nenechajte si strachom z pôrodu pokaziť ilúzie. Myslite pozitívne, tešte sa a zbytočne sa nestresujte nad niečím, čo nemôžete ovplyvniť. Možno budete prekvapená a práve váš pôrod nebude taký bolestivý ako pre ostatné a zvládnete ho ľavou zadnou.

NIE STE PRVÁ ANI POSLEDNÁ

Ďalšia vec, ktorá dokáže odbúrať strach z pôrodu. Nie ste prvá ani posledná, ktorú táto neľahká úloha čaká. Zvládli to milióny žien pred vami, tak prečo by ste to nedokázali práve vy?

Na pôrodných sálach sa denne premelú stovky, ak nie tisícky rodičiek. Každá z nich mala určité obavy, ale každá sa s nimi statočne popasovala. Teraz možno svoju vnútornú silu podceňujete, ale pri pôrode sa budete čudovať, kde sa vo vás všetka tá sila nabrala.

Čítajte ďalej:

VAŠE TELO VÁM BUDE POMÁHAŤ

Tým nadväzujeme na predchádzajúci bod. Hoci teraz si to možno nemyslíte a o pôrode máte len tie najtemnejšie predstavy, vaše telo vám v danom okamihu pomôže.

Nie je to len tak, že na ťažké úlohy boli predurčené ženy. Vaše telo je na pôrod stavané a bude to preň úplne prirodzené. Navyše vám aj v mnohých ohľadoch pomôže.

V správnej chvíli potlačí, upraví vám dýchanie, bude uvoľnené. Na revanš však musíte zasa vy pomôcť jemu, a to predovšetkým tým, že ho nebudete zaťažovať prehnaným stresom a obavami.

OBKLOPUJTE SA ĽUĎMI

Táto rada sa vám možno na prvý pohľad zdá nezmyselná, ale má svoj význam. Je dokázané, že keď sú ľudia sami, viac premýšľajú nad svojimi strasťami, problémami a obavami. Presne tomu sa však musíte vyhnúť.

Čím viac budete medzi ľuďmi, tým lepšie. Samozrejme, že tým nemyslíme, aby ste každý deň brázdili obchodné centrá, bohato postačí prítomnosť vašich najbližších. Tí vás koniec koncov privedú na iné myšlienky.

Môžete tiež staviť aj na dámsku spoločnosť. Mamička, najlepšia kamarátka, babička, teta a ďalšie. V ženskom kruhu nebudete mať obavy spýtať sa na nejaké podrobnosti týkajúce sa pôrodu.

Pamätajte však, niektoré názory vás môžu upokojiť, iné zasa naopak vystrašiť. Preto si dajte pozor na to, čo skutočne chcete vedieť, a hororové príbehy z pôrodnej sály si neberte príliš k srdcu.

 

4.5.2023 5:51| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist