Viem, že nezvládnem pôrod, čo robiť a na koho sa obrátiť?

Tehotenstvo je vždy opisované ako krásne obdobie plné očakávania. Aspoň tak sa to uvádza v múdrych knihách, no realita nebýva vždy taká rozprávková. Najhoršie na celom tehotenstve je jeho zakončenie, t. j. pôrod samotný. Toho sa bojí väčšina žien, aj tých najodvážnejších.

porod-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Samozrejme, určitý prirodzený strach je namieste, pretože ide o niečo nepoznané, na čo sa nedá vopred dôkladne pripraviť, aj keď existujú rôzne poradne a videá na internete.  Väčšinou sa neprimerane boja prvorodičky alebo tie, ktoré prežili  traumatizujúci a náročný prvý pôrod.

Odborne sa panický strach z pôrodu nazýva tokofóbia. Toto však nie je obyčajný normálny strach, ktorý pociťuje každá žena. Je to nadmerná úzkosť, stres, nervozita a až panická hrôza z pôrodu. Áno, niektoré ženy prežívajú takéto muky pred pôrodom, ale aj počas tehotenstva. Tento extrémny stres z pôrodu je niekedy aj príčinou, prečo ženy radšej uprednostnia bezdetnosť. Veľmi veľa žien sa bojí napríklad fyzickej bolesti, úmrtia, má strach z lekárov, nemocníc a iné hrôzostrašné dôvody.

Bojím sa, čo robiť ďalej?

Niekedy sú ženy vynervované už len preto, lebo staršie ženy  a kamarátky im rozprávali hororové príbehy, ako strašne pôrod bolí, ako takmer zomreli od bolesti a podobne. Nech sú už dôvody na strach z pôrodu rôzne, niektoré psychicky labilnejšie ženy to nemôžu vydržať od strachu a úzkosti, doslova sa nervujú pred pôrodom, čo prechádza až do určitej nezdravej paniky, psychózy a hystérie. Pôrod však už nemusí znamenať také galeje.

Dnes už môže  byť vďaka dobrým nemocničným podmienkam, priateľskému personálu a vymoženostiam novodobej medicíny prakticky bezproblémový. Dá sa prežiť bez traumy. Ak je však žena extrémne hystericky vynervovaná, tak môže pri pôrode napríklad upadnúť do bezvedomia alebo sa vystresovať na úplné maximum, čo jej znemožní priviesť dieťa na svet. Preto ak žena o sebe vie, že je psychicky labilná a pôrod nezvládne, tak treba vyskúšať pár vecí, ktoré môžu pomôcť. Prvoradé je predsa zdravie a život ženy a dieťaťa.

Vo väčšine prípadov pomôže návšteva psychoterapeutov a kvalitnej predpôrodnej prípravy.  Niektorí terapeuti  zväčša poradia úplnú šokovú terapiu – pozrieť si na internete priebeh pôrodu.  Táto metóda je dosť dramatická, preto má niekedy ešte horšie dosahy na psychiku ženy ako nevedomosť.

Odborná pomoc nevyhnutná?

Ak žena vie, že pôrod nezvládne, tak je potrebná odborná pomoc. Tehuľka by mala vyhľadať psychológa alebo psychiatra a absolvovať odbornú terapiu. Tá môže byť zložená z rozhovorov, ale aj z dychových cvičení. K najvýznamnejším patrí dýchacie cvičenie, ktoré pomôže k  psychickej rovnováhe. Prenatálna joga tiež výrazne pomáha. Ďalšia možnosť je vizualizovanie pôrodu, autosugescia. Žena si v pozitívnych farbách predstavuje svoje tehotenstvo a pôrod. Pokiaľ tieto techniky nepomáhajú a strach z pôrodu je skutočne extrémny, môže odborník pristúpiť aj k predpísaniu psychofarmák – používajú sa antidepresíva. Veľkou výhodou v súčasnosti je možnosť ukončiť pôrod v prípade potreby operačnou cestou, bez využitia celkovej anestézie. Ženy môžu tiež rodiť pomocou hypnopôrodu.

Žena si tiež môže zvoliť lekára, ktorého chce pri pôrode. Strach korení z nevedomosti. Je preto dobré nazbierať dostatok informácií nielen o priebehu tehotenstva, ale aj o pôrode. Veľký pozor však treba dávať na lekára menom internet. Je veľmi zlým radcom. Vhodnejšie je zaobstarať si knihu určenú budúcim mamičkám alebo sa priamo spýtať ošetrujúceho lekára.

V dostupnej  literatúre sú aj všetky potrebné informácie o tehotenstve a pôrode. Informácie sú vecné a pravdivé, písané priamo od lekárov. Internetové fóra vykresľujú pôrod ako strašiak, diskusie sú plné hoaxov, a tým ženy zdeptajú ešte viac. Keď iné ženy zvládli pôrod, zvládnete ho aj vy. Informovanosť je základ, ale z hodnoverného zdroja. Využite túto možnosť naplno.
Pokiaľ by však strach nebol zvládnuteľný ani takto a hrozí poškodenie zdravia tehotnej ženy (napr. sa môžu vyskytnúť problémy s krvným tlakom, cukrovka), možno zvážiť aj medikamentóznu liečbu. Tú však treba konzultovať s odborníkom, aby boli zvolené lieky vhodné pre dané obdobie gravidity. Ak majú ženy už zaznamenanú predchádzajúcu psychiatrickú anamnézu, môže psychiater zaistiť cisársky rez pre pacientku. Táto možnosť je však vnímaná ako posledná.

Na jednej strane je strach prirodzený, na strane druhej to netreba preháňať. Keď to zvládli iné ženy pred vami, zvládnete to aj vy. Žena je od prírody uspôsobená na prirodzený pôrod, preto stresovanie nie je namieste. Pamätajte na to, že naše staré a prastaré mamy rodili doma alebo na poli, bez pomoci lekára a personálu, možno iba s pomocou babice. A všetko zvládli! Zvládnete to aj vy, prekonajte svoj strach ešte dnes.

7.3.2022 5:06| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist