Doklady potrebné pri zápise dieťaťa do matriky

V súčasnosti takmer každá žena očakávajúca pôrod má možnosť zoznámiť sa s pôrodnicou na informačnej schôdzke, ktorú jednotlivé pôrodnícke pracoviská organizujú. Na týchto schôdzkach sa dozvie i o dokladoch, ktoré má k pôrodu priniesť, aby mohli jej dieťatku bez problémov vystaviť rodný list.

Okrem dokladov týkajúcich sa samotného pôrodu (kartička poistenca, tehotenský preukaz, správa z jednotlivých vyšetrení, dotazník na odber pupočníkovej krvi a pod.), musí mať so sebou nasledujúce doklady.

Všetky ženy:

Ďalej predkladajú:

Vydaté ženy

  • Sobášny list – ten sa predkladá z dôvodu určenia (zapísania) priezviska dieťaťa, o ktorom sa musia manželia pri sobáši dohodnúť a ktoré je v sobášnom liste uvedené.

Slobodné ženy

  • Doklad o určení otcovstva(2) – v prípade, ak matka žiada, aby dieťa malo priezvisko po otcovi.

Rozvedené ženy

  • Rozvodový rozsudok s doložkou právnej moci
  • Doklad o určení otcovstva, prípadne popretie otcovstva bývalého manžela, ak sa dieťa narodilo do 300 dní od rozvodu manželstva.

Ovdovené ženy

  • Úmrtný list manžela
  • Doklad o určení otcovstva, prípadne popretie otcovstva, ak sa dieťa narodilo do 300 dní od zániku manželstva

Všetky doklady odovzdá pôrodnica matrike. Tá pridelí dieťaťu rodné číslo a vystaví rodný list. Aj keď niektoré pôrodnice sú schopné oznámiť matke rodné číslo dieťaťa ešte pred vystavením rodného listu, nie vždy toto rodné číslo zodpovedá nakoniec rodnému číslu vygenerovanému matrikou. Preto treba počkať na doručenie rodného listu. Rodný list odosiela matrika, ak sa predtým riadne predložia všetky doklady, matke dieťaťa (alebo inej kontaktnej osobe) na adresu uvedenú vo vyhlásení o mene dieťaťa, a to väčšinou do 1 týždňa.

Vyhlásenie o mene dieťaťa – tento formulár dostanete väčšinou už v tehotenskej poradni. Do formulára vyplníte vami zvolené meno dieťaťa. Formulár musí byť podpísaný obidvoma rodičmi. V prípade, že toto vyhlásenie nestihnete do pôrodu vyplniť a obidvaja podpísať, je možné to urobiť ešte ihneď po pôrode, skôr než sa všetky doklady odovzdajú na matriku na vystavenie rodného listu a určenie rodného čísla dieťaťa. V prípade, že by jeden z rodičov túto dohodu nepodpísal, dieťaťu by nemohli na matrike zapísať meno a v rodnom liste by bolo uvedené pred priezviskom slovo „nepomenovaný“ či „neurčený“.

Určenie otcovstva – v tomto prípade je možné už k nenarodenému dieťaťu, a to súhlasným vyhlásením rodičov pred matričným úradom. Matričný úrad vystaví o určení otcovstva doklad, v ktorom je určené i priezvisko dieťaťa. V ostatných prípadoch býva určenie otcovstva zložitejšie.

Na Babywebe tiež nájdete:

Výber pôrodnice a registrácia
Ako najlepšie vybrať meno pre dieťa?

27.6.2014 12:23| autor: Kateřina Janitorová Sixtová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist