Ako vybrať pôrodnicu

S hľadaním vhodnej pôrodnice je dobré začať v predstihu. Tak, aby sme ju stačili v pokoji navštíviť a všetko prebrať s personálom na mieste.

Niektoré rodičky majú ale najbližšiu pôrodnicu vzdialenú aj desiatky kilometrov. Tie potom hľadajú ťažšie. Ale aj tak je dobré pôrodnicu v predstihu navštíviť, aby sme sa spýtali na veci, ktoré nás zaujímajú a mohli si prehliadnuť pôrodné sály.

Čo nás najčastejšie zaujíma:

  • či má pôrodnica detskú jednotku intenzívnej starostlivosti,
  • aký spôsob anestézie sa v pôrodnici používa a či je celý hradený poisťovňou,
  • či pôrodnica ponúka predpôrodné kurzy,
  • či môže byť partner pri pôrode,
  • či je dostupná nadštandardná izba,
  • či je možný úplný rooming-in,
  • či pôrodnica je ochotná splniť priania rodičky.

Samotný výber by sa mal ale riadiť predovšetkým kvalitou pôrodníckej a pediatrickej starostlivosti, ďalej vybavenosťou pôrodného sálu a šestonedelia. Kvalita starostlivosti se udáva tzv. merítkom kvality, k najdôležitejším z nich patrí zdravotný stav detí a ich matiek.

Pôrodnice sú u nás rozdelené na tri skupiny – mimo rozsiahle siete bežných pôrodníc existujú ešte špeciálne, tzv. perinatologické a intermediárne centrá.

V perinatologických centrách sú koncentrované závažné patológie – zdravotné komplikácie ako zo strany matky, tak aj plodu, vrátane hroziacich predčasných pôrodov do 34. týždňa tehotenstva. Centrá sú vybavené špičkovou technikou a prítomný personál je schopný riešiť aj najzávažnejšie komplikácie.

V intermediárnych centrách sú koncentrované menej závažné patológie a predčasné pôrody po 34. týždni tehotenstva. Ich vybavenie a personálne zaistenie prevyšuje bežné pôrodnice, ktoré majú väčšinou viac ako 500 pôrodov za rok a starajú sa o ženy s fyziologickým – nekomplikovaným tehotenstvom. Pôrodnice majú personál, ktorý je potrebný k starostlivosti o matku a dieťa, a sú vybavené prístrojmi, ktoré monitorujú srdečné ozvy plodu.

Za posledné roky sa v pôrodniciach prístup k rodiacim ženám skvalitnil po všetkých stránkach. Väčšinou sa o rodičku stará jedna pôrodná asistentka, ktorá má individuálny prístup s maximálnym pochopením pre jej priania a požiadavky.

Hlavným kritériom starostlivosti všetkých pôrodníc je bezpečnosť pre matku a dieťa, a preto na všetky pôrody dohliada lekár.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ako si pripraviť pôrodný plán
Čaká ma pôrod. Aký bude?
Prirodzené polohy a prostredie pri pôrod
Čo so sebou na cestu z pôrodnice

16.8.2018 9:50| autor: Alena Měchurová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist