Aj muži rodia

Žena sa pripravuje na pôrod deväť mesiacov. Cíti, ako sa jej telo mení, získava všetky potrebné informácie, navštevuje cvičenia pre tehotné a predpôrodné kurzy. Hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú v jej tele, ju na tento okamih pripravujú. Muž nie je s tehotenstvom konfrontovaný až do takej miery. A zrazu sa ocitá v sále a „rodí“.

Niektorí muži sú touto situáciou stresovaní už vopred. Čo budem robiť? Ako budem pomáhať? Ako dlho to bude trvať? Čo sa vlastne bude diať?

Čo je to vlastne pôrod?

Pôrod je proces, počas ktorého plod opúšťa materský organizmus. Ak porovnáte veľkosť bábätka a veľkosť cesty, ktorou sa derie na svet, je jasné, že je to záležitosť bolestivá, ťažká a niekedy zdĺhavá. Pôrod sa delí na tri pôrodné etapy, počas ktorých dochádza k jednotlivým pôrodným činnostiam, od otvárania pôrodnej brány až po vypudenie placenty. Aby ste vedeli, v ktorej fáze pôrodu budete partnerke najviac užitočný, mali by ste vedieť, čo sa v ktorej fáze deje.

Prvá doba pôrodná

V tomto štádiu sa sťahujú svaly maternice a pomaly sa otvára kŕčok maternice tak, aby umožnili dieťaťu prejsť. To sa prejavuje známymi pôrodnými kontrakciami. Pri prvom dieťati trvá prvá pôrodná etapa približne šesť až dvanásť hodín. Pre rodičku býva spravidla najťažšia, vyčerpávajúca, bolestivá a zdĺhavá. Rodička môže prepadnúť panike, pretože v jej tele prebieha proces, ktorý nedokáže kontrolovať. Práve teraz bude vašu pomoc potrebovať najviac, bude meniť polohy, chodiť po miestnosti, tráviť čas pod sprchou a hľadať polohu, v ktorej jej bude najlepšie.

Ako môžete pomôcť

  • Hlavne ju podporujte, chváľte, dodávajte odvahu, upokojujte, to je vaša hlavná úloha.
  • Využite všetky svoje znalosti z predpôrodných kurzov, spomeňte si na všetky relaxačné metódy, ktoré vás tam naučili, pripomeňte svojej partnerke dychové a uvoľňovacie cvičenia.
  • Utierajte jej pot z čela, dávajte po hltoch vodu, držte ju za ruku, masírujte jej chrbát, navrhnite zmenu polohy. Robte všetko, čo by jej mohlo pomôcť alebo o čo sama požiada.
  • Konajte ako prostredník medzi svojou ženou a ošetrujúcim personálom. Podporte jej želania, napríklad v prípade, ak chce prostriedky proti bolesti.
  • Dýchajte s ňou počas kontrakcií, prechádzajte sa s ňou po miestnosti, buďte s ňou v sprche.

Druhá doba pôrodná

Druhá pôrodná etapa je oveľa produktívnejšie štádium ako predchádzajúce, lebo rodička už vyvíja vlastné úsilie, aby pomohla dieťaťu na svet. Vyberie si polohu, v ktorej bude chcieť dieťa porodiť. Tlačenie je veľká námaha, preto sa môže stať, že je rodička už načisto vyčerpaná. Sťahy sú počas druhej pôrodnej etapy veľmi intenzívne a nútia ženu tlačiť, čo jej pomôže prekonať bolesť. Druhá pôrodná etapa trvá pri prvom dieťati okolo dvadsiatich minút, rozhodne by však nemala trvať dlhšie ako hodinu. Na konci druhej pôrodnej etapy sa narodí dieťa, prestrihne sa pupočná šnúra, novorodenec sa umyje, zabalí do deky a priloží k telu matky.

Ako môžete pomôcť

  • Pomáhajte žene uvoľniť sa medzi kontrakciami.
  • Ak leží v pôrodnej sále, stojte pri jej hlave alebo vedľa nej, kde budete najužitočnejší, nepohybujte sa zbytočne po sále, nepleťte sa „pod nohy“ lekárom.
  • Nebuďte prekvapený, ak vám v tejto fáze pôrodu nebude partnerka venovať pozornosť. Mala by sa totiž sústrediť na pôrod, nie na vás.
  • Ak je už vyčerpaná, dodávajte jej odvahu, podporujte ju, hovorte jej, aká je statočná a že o chvíľu už bude koniec. Je to skutočne pravda.
  • Žena musí sústrediť všetky sily na pôrod, nevyžadujte preto od nej komunikáciu, nerušte ju zbytočne, ale buďte pri nej.
  • Po narodení dieťaťa zrejme dostanete možnosť prestrihnúť pupočnú šnúru. Ak chcete, tak ju využite.
  • Po priložení dieťaťa k matke s nimi môžete prežívať spoločné pocity, dotýkať sa ich, obdivovať ich, prípadne urobiť prvé snímky vášho bábätka.
  • Partnerku podporujte a chváľte aj po pôrode dieťaťa. Pre ňu sa ešte pôrod nekončí, hoci sú útrapy z veľkej časti prekryté pohľadom na dieťatko.

Čítajte tiež:

Tretia doba pôrodná

Počas niekoľkých desiatok minút sa od zmenšenej maternice oddelí placenta, ktorá počas tehotenstva vyživovala bábätko. Táto fáza by nemala prekročiť šesťdesiat minút. Ak došlo k poraneniu rodidiel, lekár bude teraz vašu partnerku zašívať alebo inak ošetrovať.

Ako môžete pomôcť

  • V tejto fáze už nebudete pre partnerku taký dôležitý. Po niekoľkohodinovej drine má totiž konečne na prsiach svoje bábätko, ktorému sa bude zrejme venovať.
  • Zapojte sa do prvých rodinných momentov, podržte svoje dieťa, pobozkajte a objímte svoju partnerku, vyjadrite všetky kladné pocity, ktoré máte z pôrodu, potešíte ju tým.
  • Partnerke môžete povedať, aká bola veľmi statočná a že ju za taký výkon obdivujete.
  • Po ošetrení sa rodička s dieťatkom prevezie na izbu. Vo väčšine pôrodníc ju môžete nasledovať. Pamätajte však na to, že je po pôrode vyčerpaná a unavená. Nechajte ju preto odpočívať, nevyžadujte konverzáciu a hodinové fotenie potomka.

Pozor!

  • Nespanikárte, ženu musíte podporovať.
  • Uvedomte si, že partnerkinu bolesť na seba vziať nedokážete, ale môžete jej pomôcť ju prekonať.
  • Berte do úvahy, že je za vami celý lekársky tím, ktorý prípadné komplikácie odstráni. Všetko bude teda v poriadku.
  • Uvedomte si, že deväťdesiatpäť percent pôrodov prebehne úplne prirodzene bez potreby cudzieho zásahu. Pôrod je totiž fyziologický a prirodzený dej, na ktorý je telo ženy pripravené.
  • Ak viete, že budete mať s podporou problémy, využite služby duly.
  • Preberte so svojou partnerkou priebeh pôrodu ešte PRED ním, aby ste obaja vedeli, aké sú vaše predstavy.

Ak viete, že budete mať problém s podporou partnerky či s vedomím, že nezvládnete pohľad na jej bolesť a krv, ktorá sa pri pôrode objaví, na pôrode sa nezúčastňujte.

2.10.2015 12:37| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist