Čo je to vlastne pôrod?

Pôrod môžeme charakterizovať ako časový úsek, v priebehu ktorého sa maternica postupne otvára, aby dieťatko mohlo pôrodnými cestami prísť na svet. Počas celého tohto obdobia „spolupracuje“ s maternicou a hľadá si najvhodnejšiu pozíciu na cestu panvou.

Poslíčky

Poslíčky sú prípravné sťahy, teda kontrakcie alebo trhnutia maternice. Niekedy sa objavia jeden alebo dva týždne pred termínom pôrodu, niekedy však plynulo prejdú do ozajstných pôrodných sťahov. Môžu byť mierne bolestivé, najmä v oblasti podbruška. Vždy sa vyskytujú v nepravidelných intervaloch a ich dĺžka býva tridsať až štyridsaťpäť sekúnd. Bolesť sa može zmierniť teplým kúpeľom.

I. časť pôrodu

Prvá časť pôrodu je časový úsek, počas ktorého sa maternica v oblasti hrdla vplyvom pravidelných pôrodných sťahov otvára. Je to najdlhšia časť pôrodu. Nie je výnimka, že pri pôrode prvorodičiek trvá táto otváracia fáza osem až dvanásť hodín. Maternicové sťahy, ktoré vedú k otvoreniu maternice, prichádzajú pravidelne, na začiatku v dlhších, asi desaťminútových intervaloch, postupne sa však čas medzi jednotlivými kontrakciami skracuje a intenzita ich bolesti sa zväčšuje.

Pomocou rovnomerného a pomalého dýchania do brucha sa táto bolesť pomerne ľahko znáša. Pre matku je v tejto chvíli najdôležitejší pokoj, možnosť zaujať pozíciu, ktorá jej vyhovuje, a prítomnosť blízkej osoby, ktorá ju povzbudí.

II. časť pôrodu

Druhá časť pôrodu sa nazýva vypudzovacia a dĺžka jej trvania je rôzna. Môže predstavovať len niekoľko sťahov, ale nezriedka trvá aj celú hodinu, prípadne aj dlhšie. Pôrodná cesta je otvorená a dieťatko už zaujalo vhodnú polohu na narodenie. Počas sťahov matka cíti tlak v oblasti hrádze a tlačením pomáha dieťatku narodiť sa.

Hneď po narodení matka dostane dieťatko do náručia. Môže si ho dobre poprezerať, potešiť sa ním a pomocou pôrodnej asistentky skúsiť po prvýkrát dieťatko nakŕmiť.

Čítajte tiež:

III. časť pôrodu

V priebehu niekoľkých desiatok minút až hodiny sa od zmenšenej maternice oddelí placenta, ktorá počas tehotenstva vyživovala dieťatko. Ide o pôrod placenty.

Dôležitými pomocníkmi pri pôrode sú teplo, voda, pokoj, možnosť voľby polohy, možnosť pohybu, príjemná atmosféra, podpora zo strany partnera i zdravotného personálu a najmä trpezlivosť.

21.1.2016 12:06| autor: Eva Barešová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist