Príchod bábätka v zime – ako sa na to pripraviť?

Stať sa mamičkou je nepochybne krásne v akomkoľvek ročnom období. Ak však očakávate príchod svojho bábätka v zimných mesiacoch, prináša to špeciálnu prípravu a predovšetkým vašu zvýšenú opatrnosť.

shutterstock_431039377-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Príchod bábätka na svet je pre mamičku, pochopiteľne, jedna z najkrajších a zároveň najnáročnejších vecí na svete. Niektoré mamičky sa domnievajú, že je to v každom ročnom období úplne to isté, ale opak je pravda. Ak ste prvé bábätko rodili v lete a teraz vás čaká pôrod v zime, nastanú veľké zmeny. A to nielen v príprave na bábätko, ale aj v príprave u vás.

Ak totiž nosíte bruško v zime, musíte dbať na zvýšenú opatrnosť. Všade na vás číhajú nepekné nástrahy, napríklad v podobe poľadovice, snehu či silného vetra. Nepríjemný pád alebo aj pošmyknutie by pre vaše bábätko nebolo nič dobré.

Ak teda vidíte, že vonku je mrazivo a ste v pokročilom štádiu tehotenstva, radšej sama nikam nechoďte. Počkajte radšej na manžela, mamičku či priateľku.

ZÁSOBA TEPLÉHO OBLEČENIA

Čo sa týka prípravy, bude to iste o dosť náročnejšie, ako keby ste rodili v lete. Vtedy je predsa len krásne a príjemné počasie a novorodeniatku tak hrozí oveľa menšie riziko podchladenia.

Zato v zime by ste mali mať už vopred nakúpenú a pripravenú poriadnu zbierku svetríkov, tričiek a bodyčiek s dlhými rukávmi, čiapočiek a tiež šál. Nezabudnite ani na nejakú teplú dečku, do ktorej sa bábätko bude môcť pohodlne zababušiť.

Pri nákupe si však dávajte pozor na materiál. Novorodenecká koža je veľmi jemná a hladká, preto je najlepšie siahnuť po stopercentnej bavlne. Tá bude vášmu dieťatku najpríjemnejšia a zároveň mu nespôsobí žiadne ťažkosti, napríklad v podobe vyrážok.

Čítajte ďalej:

VYBERTE TEN SPRÁVNY KOČÍK

Keďže vaše bábätko si bude užívať prvé prechádzky v kočíku v zime, je dôležité vybrať ten správny. Pre malé bábätká sú typické hlboké korby, ktoré ho chránia proti všetkým nepriaznivým vplyvom. Odporúčame zvoliť kočík, ktorý sa dá takzvane pretvoriť, keď vaše dieťatko vyrastie. Hlbokú korbu potom časom môžete zmeniť na klasické golfové palice.

Dôležité je tiež zvoliť pre bábätko vhodný fusak. Ideálny by bol nejaký zateplený, ktorý mu poskytne dostatočné pohodlie a teplo. V každom prípade pozor, ak zvolíte príliš teplý fusak, nebaľte bábätko do niekoľkých vrstiev oblečenia, keď sa rozhodnete vyraziť na zimnú prechádzku.

Bábätko by sa totiž mohlo dosť veľmi spotiť, čo by preň mohlo znamenať problém. Keď ho totiž potom doma z fusaku a z niekoľkých vrstiev svetríkov vyzlečiete, hrozí riziko, že veľmi rýchlo nachladne. Treba teda udržať akúsi rovnováhu – buď extrémne teplý fusak, alebo bábätko baliť do niekoľkých vrstiev – spájať tieto dve možnosti nie je pre bábätko dobré.

DOPRAJTE SI DOSTATOK VITAMÍNOV A BUĎTE V TEPLE

Na príchod bábätka v zime by sa mala, pochopiteľne, pripraviť aj samotná mamička. V zime je najväčšia nevýhoda to, že si nemôžete dopriať toľko čerstvého ovocia a zeleniny ako napríklad na jar alebo v lete.

V každom prípade sa určite dajú nejakým spôsobom objednať či doviezť, a hoci sa to niektorým mamičkám možno nezdá príliš potrebné, ovocie a zelenina dokážu skutočne zázraky. Pomôžu vášmu bábätku aj vám zostať fit a navyše vám dodajú potrebné vitamíny, aby ste s bábätkom boli zdraví a silní.

Určite vám prospejú aj zeleninové polievky či výpary. Tie vás krásne zahrejú znútra a určite zasýtia. Keď už je reč o zatepľovaní, nezabúdajte ani na svoje nohy. Tie by mali byť v teple, aby ste neprechladli alebo niečo podobné. To by vám totiž koniec tehotenstva mohlo poriadne znepríjemniť.

Ak máte doma dlažbu či studené linoleum, nebojte sa siahnuť po zateplených vianočných ponožkách alebo aj po pohodlných teplých papučiach. Ak na seba budete dávať pozor, správne sa stravovať a udržiavať sa v teple, vaše bábätko sa vám za to iste poďakuje.

 

6.2.2024 4:15| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist