Epidurálka – áno či nie?

Každá budúca mamička má prah bolesti nastavený inak, ale žiadna sa aspoň v myšlienkach neubráni otázke: Ako veľmi bude pôrod bolieť? Vydržím to? Nemala by som uvažovať o nejakej forme tíšenia bolestí? Veľmi účinný spôsob, ako bolesti zmierniť či úplne odstrániť, je epidurálna analgéza. Čo to je a kedy sa môže aplikovať, sme sa spýtali anestéziologičky MUDr. Evy Strickerovej.

„Asi 30 % matiek, ktoré u nás rodia, si želajú epidurálnu analgézu. Považujem túto metódu za výhodnú u žien s veľmi silnými pôrodnými bolesťami. Pocítia rýchlu a účinnú úľavu a pôrod prebieha pokojnejšie, rodičky lepšie spolupracujú,“ komentuje MUDr. Strickerová. „Mám skúsenosť, že sa po podaní úvodnej dávky uvoľnia a do hodiny porodia.“

Čo je epidurálka?

Do epidurálneho priestoru (priestor medzi miechovými obalmi a stenou chrbticového kanála) sa špeciálnou tenkou ihlou vstrekne malé množstvo zmesi lokálneho anestetika a opiátu. Miesto vpichu je v oblasti hornej bedrovej chrbtice, hĺbka je individuálna, 4 – 6 cm. Je dôležité, aby látku podával skúsený anestéziológ.

„Vhodný okamih podania epidurálnej analgézy určí pôrodník. Všeobecne možno povedať, že pri pravidelnej maternicovej činnosti je nález bránky otvorenej na 3 – 4 centimetre u primipary (prvorodičky) alebo 1 – 2 centimetre u viacnásobnej rodičky tým najlepším časom na podanie epidurálnej analgézy. Niekedy si rodička epidurálnu analgézu praje, ale nález už je taký pokročilý, že ju nemôžeme aplikovať,“ dodáva MUDr. Strickerová.

Bezbolestný pôrod

Účinnosť je taká vysoká, že mamička cíti tlak a v druhej pôrodnej fáze práve takú miernu bolesť, aby účinne spolupracovala, sťahy vnímala a mohla tlačiť podľa inštrukcií pôrodnej asistentky či pôrodníka. Aj vďaka tomu patrí k najobľúbenejším a najčastejšie podávaným formám analgézy.

Čo si priniesť do pôrodnice

Matka, ktorá chce požiadať o epidurálnu analgézu (vo väčšine pôrodníc sa považuje za liek, teda si ju pacientka nehradí), by si mala k pôrodu priniesť vyplnený formulár o súhlase s epidurálnou analgézou a základné krvné vyšetrenia (krvný obraz, počet krvných doštičiek). Vyšetrenie parametrov krvnej zrážanlivosti sa vykoná aktuálne priamo v pôrodnici.

Kedy má zmysel

Odporúča sa aplikovať u rodičiek, ktoré majú kardiovaskulárne ochorenie, astmu, cukrovku, epilepsiu, u rodičiek závislých od nikotínu, alkoholu alebo drog, pri preeklampsii. Indikáciou zo strany plodu je pôrod nedonoseného bábätka a ani panvové zakončenie a dvojčatá v priaznivom postavení nie sú kontraindikáciou tejto metódy.

Keď pôrod nepostupuje, je príliš dlhý a hrozí jeho operatívne ukončenie, môže sa zvýšiť dávka a žena podstúpi cisársky rez v lokálnej anestézii.

Aké sú kontraindikácie

„Rozhodne porucha krvnej zrážanlivosti rodičky,“ vypočítava MUDr. Strickerová. „Ďalej alergia na lokálne anestetiká, infekcia v mieste vpichu, nesúhlas rodičky. Pôrodnícke kontraindikácie sú krvácanie počas pôrodu a akútna tieseň plodu.“

Ako sa podáva

Matka si ľahne nabok (najlepšie ľavý), vyhrbí sa do mačacieho chrbta, anestéziológ vydezinfikuje kožu bedrovej oblasti chrbta a rúškuje ju, potom lokálne znecitlivie kožu a podkožie. Opatrne zavedie špeciálnu ihlu do epidurálneho priestoru, ktorou prevlečie tenkú hadičku (katéter) a začne aplikovať účinné látky.

Čítajte tiež:

Výhody a nevýhody

V deväťdesiatich percentách účinná metóda odstránenia bolesti pri pôrode, pri ktorej sa do krvi matky a dieťaťa dostane minimálne množstvo liekov. Neovplyvňuje voľný pohyb rodičky, pozitívne pôsobí na jej psychiku (žena vníma pôrod, nebojí sa bolestí, spolupracuje s pôrodníkom), priaznivo ovplyvňuje prekrvenie maternice a placenty. Tým sa zlepšuje zásobovanie dieťaťa kyslíkom i ďalšími potrebnými látkami. Uvoľňuje svalstvo pôrodných ciest.

Metóda je organizačne náročná – potrebná je prítomnosť skúseného anestéziológa, matka sa v dôsledku veľkého prírastku hmotnosti a veľkého brucha niekedy nedokáže dostatočne vyhrbiť do mačacieho chrbta a zostať v pokoji pri pôrodných bolestiach.

Pýtali sme sa:

Aneta, 28 rokov:
„Od začiatku tehotenstva som bola presvedčená, že chcem epidurálku. Mám totiž znížený prah bolesti a strašne som sa bála. Všetko sme stihli, pôrod prebehol podľa mojich predstáv, cítila som len silný tlak, ale bolesti vôbec. Pri druhom pôrode budem postupovať úplne rovnako.“

Martina, 30 rokov:
„Epidurálku som chcela, ale nestihla som prísť do pôrodnice tak, aby mi ju mohli aplikovať. Pôrod už bol príliš rozbehnutý. Našťastie, trval krátko, bolesti som zvládla i bez nej. Nabudúce to skúsim…“

Katarína, 32 rokov:
„Mám termín za mesiac. Kamarátka mala po epidurálke silné bolesti hlavy, tŕpla jej šija, mám trochu strach. Asi to skúsim bez nej, absolvovala som predpôrodný kurz, beriem si k pôrodu manžela a dulu. Máme pripravené aromatické oleje na masáže, hádam to zvládnem.“

12.8.2016 1:21| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist