Dá sa pripraviť na pôrod?

Z pôrodu majú strach nielen prvorodičky, ale aj ostrieľané mamičky. Dá sa vôbec na tento fyzicky a psychicky náročný zážitok pripraviť?

lze_se_na_porod_pripravit-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Keď sa niekde spomenie slovo pôrod, väčšina žien sa zľakne a predstaví si tú najhoršiu bolesť, aká hádam môže existovať. Áno, je dôležité uvedomiť si, že pôrod naozaj bolí a nie je to prechádzka ružovou záhradou. Je však nutné až natoľko sa preň stresovať?

Podľa odborníkov sa pôrodné bolesti nedajú porovnať s ničím v bežnom živote. No neľakajte sa hneď – vaše telo je v tej chvíli pod vplyvom mnohých hormónov, a preto na bolesť dokáže reagovať. A nezabudnite, ste silnejšia, než si myslíte.

Stále však máte pocit, že ste nepripravená, a trápi vás obrovský strach. Na pôrod sa, bohužiaľ, nedá pripraviť stopercentne, niektoré veci skrátka zažijete až v praxi. No existuje niekoľko možností, ako strach zmierniť a byť aspoň trochu pripravená.

HLAVNÉ JE ZACHOVAŤ POKOJ

Nenechajte sa vydesiť hororovými historkami o pôrode, ktoré vám rozprávajú vaše mamičky. Dosť často celú situáciu prifarbujú, aby pôsobili ako väčšie hrdinky. Neverte ani scénam z filmov, pôrody sú tam mnohokrát až príliš dramatické.

Najdôležitejšie zo všetkého je zachovať pokoj. Pôrodu sa aj tak nevyhnete, tak sa ho snažte brať len ako fyziologický jav, na ktorý je vaše telo pripravené a zvládne to. V pokoji si pripravte tašku do pôrodnice, nenechajte sa vyviesť z miery a sústreďte sa predovšetkým na svoju psychickú pohodu.

To isté platí aj v pôrodnej sále. Hoci vás bolesti možno zaskočia, nepodliehajte panike, iba to zbytočne predĺži pôrod a vy sa tak budete trápiť dlhšie. Vezmite si do sály oporu a dbajte na rady lekárov. Dozerajú na vás a presne vedia, čo je správne a čo nie.

NAUČTE SA DÝCHAŤ

Najviac, čo pre seba môžete urobiť, je, že sa naučíte správne pôrodné dýchanie. Ukážu vám ho napríklad na rôznych predpôrodných kurzoch. Ak si techniku dýchania osvojíte skutočne perfektne, v pôrodnej sále si za to poďakujete.

Pôrodné kontrakcie je totiž dôležité správne predýchavať. Pomôžete tým sebe, bábätku a zároveň to trochu zmierni vaše bolesti. Dýchanie je pri pôrode to najdôležitejšie, preto je dôležité pripraviť sa naň.

Čítajte tež:

STAVTE NA LEVANDUĽU

Éterické oleje sú vychýrené tým, že zmierňujú bolesť a napätie. Platí to aj pri pôrode. Skúste si do sály pribaliť éterický olej, ideálne levanduľový. Pýtate sa prečo?

Levanduľa totiž vo všeobecnosti prináša pocit úľavy od bolesti a znižuje krvný tlak. Aj to by vám pri pôrode mohlo pomôcť, preto nezaškodí vyskúšať to.

V NEMOCNICI AKO DOMA

Mnohé ženy nemajú rady neosobné priestory a nemocnica ich vyslovene desí. Všade samé ležadlá, prístroje, pípanie a všetko možné. Ak sa chcete v sále cítiť pohodlne, môžete pre to predsa len niečo urobiť.

Odhoďte strach a do pôrodnice vyrazte o niečo skôr. Pozriete sa, kde sa celý zážitok odohráva, a trochu sa s daným miestom zžijete. Možno to z vás odbúra určité množstvo stresu, pretože neprídete do úplne neznámeho prostredia. To by vás totiž mohlo vydesiť.

Zároveň si môžete premyslieť, čo si do sály donesiete. Vezmite si obľúbený vankúšik, plyšiaka pre šťastie alebo popremýšľajte aj nad nejakou formou občerstvenia. Pôrod nemusí byť len negatívny zážitok, ktorého by ste sa museli obávať.

Pre mnoho žien je to, naopak, najkrajší zážitok na svete, lebo naň priviedli svoje vlastné dieťa. Je to síce drina, ale ženy sú silné a zvládnu to. A vy nie ste výnimka, takže nejaké podceňovanie čo najskôr vyžeňte z hlavy.

 

21.2.2024 6:00| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist