Keď rodia hysterky

V pôrodných sálach sa naši lekári nestretávajú len s „normálnymi“ rodičkami. Stane sa, že musia čeliť i trúfalým požiadavkám hysterických žien, ktoré často komplikujú hladký priebeh pôrodu. Ako si s nimi dať rady? O tom sme sa porozprávali s gynekológom a pôrodníkom MUDr. Ľubomírom Divékym, PhD., z ružinovskej nemocnice v Bratislave.

V súčasnosti majú budúce mamičky prístup k obrovskému množstvu informácií, ktoré nebývajú vždy na adekvátnej úrovni, najmä v súvislosti so zdravím a pôrodmi. Máme na mysli ženy, ktoré podľahnú hystérii práve preto, že si prečítali čudné, nesprávne knihy či články.
Žiaľ, v poslednom období sa s týmto fenoménom stretávame stále častejšie. Pre nás pôrodníkov predstavuje nesprávne mentálne ovplyvnená rodička značný problém, ktorý môže komplikovať inak hladký priebeh pôrodu. Predstavte si, že príde k nám žena v počiatočnej fáze pôrodu a prvé, s čím sa na nás obráti, je pripravený papier so zoznamom úkonov, ktoré schvaľuje alebo, naopak, odmieta. Niekedy obsahuje takýto zoznam napríklad farbu plachiet, na ktorých mieni ležať, sú tam informácie o tom, čo pôrodník sme a nesmie bez jej súhlasu robiť. Zvyčajne podobné neodôvodnené a neadekvátne požiadavky predstavujú vážny zásah do lekárskeho remesla. Napríklad, i keď je otec dieťaťa na pôrodnej sále, neznamená to, že má rozhodovať o tom, čo pôrodník bude robiť. Je to absurdné. K pôrodníctvu sme vyškolení, máme dlhoročnú prax a sme viazaní lekárskym sľubom. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme rodičke i dieťatku zabezpečili čo najlepší priebeh pôrodu a bábätku čo najkrajší príchod na svet.

Hysterické ženy vám teda poriadne komplikujú výkon vašej profesie…
Pozrime sa na celú vec triezvo: hystéria vzniká vtedy, keď človek nevie rozlíšiť, čo je podstatné, a realitu od fantázie. Zvieratá sa riadia inštinktmi, no človek má aj mozog a inteligenciu, ktorú má používať správnym spôsobom. Istá miera bolesti k pôrodom patrí, hoci už máme prostriedky, ako ju tlmiť. Ak sa žena na pôrod pripraví, vie, čo ju čaká a dôveruje pôrodníkovi, nie je dôvod k žiadnej panike. Má vôľu, ktorá jej pomôže prekonať niekoľkohodinový pôrod, a potom sa až do konca života môže tešiť s dieťaťa, ktoré jej nič a nikto v živote nenahradí. Zviera bolesť vydrží, lebo to je život. Človek sa zase môže kontrolovať, ak má pevnú vôľu. Nikto nemusí brať drogy v dôsledku frustrujúceho pocitu byť nemilovaný, ani robiť hlúposti, lebo má slobodnú voľbu rozhodovať o tom, ako chce prežiť svoj život. A má ho plne vo svojich vlastných rukách.

Čo by ste ženám, ktoré si chcú pôrod zorganizovať podľa ich želania, odporúčali?
Rozhodne by som im radil menej čítať rôzne neoverené informácie, žiaľ, väčšinou na internete, a viac počúvať zdravý rozum. Svojho lekára si môžu vybrať, takže predpokladám, že si vyberajú správne. Tehotná žena je veľmi senzitívna a potrebuje porozumenie a podporu. Ak hrozí nejaké riziko, je o tom informovaná a dostane sa jej adekvátnej lekárskej pomoci. Nie je dôvod na paniku. V prípade, že nastanú komplikácie, existujú overené postupy, ktoré majú uľahčiť príchod dieťatka na svet tak, aby boli obaja, matka i dieťa, zdraví a v poriadku, i keď zázraky zatiaľ stále robiť nedokážeme. Som šťastný, keď sa na našom oddelení rodia zdravé deti zdravým matkám a želal by som si, aby aj každá mamička bola milujúca bytosť. Potom aj deti budú vyrastať v zdravých podmienkach a čo je najdôležitejšie, materinská láska nebude iba slovíčkom zo slovníka, ale každodennou realitou. Život je krásny, žijem ho rád a doprial by som takýto pocit každému. Deti si ho zaslúžia…

23.11.2009 7:24| autor: Lucia Michaelová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist