Máte už pôrodný plán?

Budete so mnou iste súhlasiť, že prírodný proces, ako je pôrod, sa do detailov naplánovať nedá. To je pravda, no predstava sa môže od skutočnosti odlišovať. Napriek tomu je dôležité pripraviť si svoj pôrodný plán.

Je to vlastne akýsi súpis želaní, ako by mal náš pôrod ideálne prebiehať. Keď sa žena na svoj pôrod pripraví, zbaví sa strachu z neznámeho a bude lepšie schopná komunikovať so zdravotníkmi. Aj pre nich je informovaná rodička prínosom a pôrodný plán dobrým komunikačným nástrojom.

Je to tu!

Pomôže vám ujasniť si priority a doplniť chýbajúce vedomosti. Až počas príprav si možno poriadne uvedomíte, že materstvo je tu. Ak prizvete k zostavovaniu pôrodného plánu aj partnera, pravdepodobne prežijete veľmi zbližujúci rituál, či už neskôr strávite pôrod spolu, alebo nie.

Pre zostavenie pôrodného plánu sú dôležité hlavne kvalitné a spoľahlivé informácie. Môžete ich načerpať v knihe, na predpôrodnom kurze pôrodnej asistentky, na internete či v časopisoch pre rodičov. Zdrojom by mali byť spoľahlivé výskumy a odporučenia, aké predkladá napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Výber pôrodnice

Je dobré navštíviť vybranú pôrodnicu alebo pôrodnice už v tehotenstve, väčšinou ponúkajú informačné hodiny pre nastávajúcich rodičov. Zoznámite sa s prostredím a budete mať možnosť prebrať svoj pôrodný plán dopredu. Môžete položiť aj nasledujúce otázky:
Aké zákroky a vyšetrenia obvykle ženám ponúkate?
Aké percento cisárskych rezov pôrodnica dosahuje?
Koľko je, naopak, pôrodov normálnych do ktorých sa nijak nezasahuje?
Aká je štatistika nástrihu hrádze?
Ponúkate nadštandardnú izbu, v ktorej môže prespať aj partner novopečenej mamičky?
Kto väčšinou ženu pôrodom sprevádza – lekár, lekárka alebo pôrodná asistentka? Ako pomáha žene znášať pôrodné bolesti okrem použitia liekov?

Na ďalšie otázky by si žena mala odpovedať sama:

Koho si prajem mať pri svojom pôrode ako sprievod?
Čo mi obvykle pomáha dodať energiu a radosť? (Počúvanie obľúbenej hudby? Určitý arómoterapeutický olej? Kúsok čokolády? Krátka prechádzka? Teplá vaňa?)
Aký je môj postoj k jednotlivým zákrokom, ktoré mi môžu v pôrodnici ponúknuť?
Ako si predstavujem zoznámenie s bábätkom?
Keď žena očakáva narodenie prvého dieťaťa, na vyjasnenie vlastných postojov jej pomôžu aj rozhovory s podobne zmýšľajúcimi matkami, ktoré už vlastnú pôrodnú skúsenosť majú.

Čo sa naplánovať nedá

Záleží len na rodiacej žene, ktoré ponúkané zákroky absolvuje a ktoré nie. Je ideálne, že má okolo seba odborníkov, ktorým dôveruje, a podľa ich odporučení sa môže zodpovedne rozhodovať – samozrejme, za predpokladu, že pôrod prebieha normálne, prirodzene. Jedinou vecou, ktorú si matky v Českej republike oproti praxi mnohých krajín zvoliť nemôžu, je cisársky rez na želanie. Je vyhradený iba pre núdzovú situáciu, keď nemožno porodiť normálne.
Napriek všetkému plánovaniu treba v deň D počítať s tým, že všetko bude možno iné. Neostáva, než sa spoľahnúť na prírodu a zdravotníkov a tešiť sa na bábätko. Pozitívny prístup je koniec koncov tá najdôležitejšia položka dobrého pôrodného plánu.

Čítajte tiež:

• Mám strach mať dieťa
• Panvové dno posilňujte už pred tehotenstvom

Skúsenosti novopečených rodičov:

„Pôrod skutočne veľmi bolí, tá bolesť mi vyrazila dych! To, čo mi skutočne veľmi pomohlo vyrovnať sa s ňou, bolo vedomie, že už čoskoro uvidím dcérku. Predstavovala som si, že maternica je ružový púčik, ktorý viac a viac rozkvitá, až sa moje bábätko vynorí do sveta. Bolelo to, ale tá bolesť bola priateľská.“
Karolína

„Nemala som strach z pôrodu, bála som sa skôr toho, že moje predstavy narazia na odpor pôrodných asistentiek v nemocnici. Pri predpôrodnej návšteve sa pri mojich skúmavých otázkach netvárili príliš nadšene. Rozhodla som sa, že pôrod si nenechám pokaziť, a to ani agresívnym vyjednávaním z mojej strany. Trpezlivo a s úsmevom som počas pôrodných bolestí opakovala svoje priania – a fungovalo to! Nakoniec sa z našej Julinky radovali aj tie pôvodne najzamračenejšie tváre.
Nina

„Počas pôrodu som sa často cítila veľmi vyčerpaná, som presvedčená, že nič také náročné som ešte doteraz nezažila. Veľmi som sa však na svojho chlapčeka tešila, hneď som si ho vzala do náručia a úplne automaticky som ho k sebe pritisla. Všetka vyčerpanosť zmizla. Vítali sme sa navzájom skoro dve hodiny, dívali sa na seba, ja som ho dojčila a hladila. Príjemná lekárka ho vyšetrila niekedy v tomto čase, veľmi jemne, skoro som to nespozorovala. Potom sme obaja spokojne zaspali. Mala som svoje dieťa neustále v náručí, v bezpečí a ako silná matka tigrica by som ho nikomu nedala.
Denisa

„Keď moja priateľka otehotnela, s rozpakmi mi povedala, že má strach z mojej prítomnosti pri pôrode. Mala strach, že sa o ňu budem báť a že nebude schopná sa uvoľniť. Mrzelo ma to, dokonca rozčuľovalo. Ku koncu tehotenstva sme však absolvovali predpôrodný kurz, ktorý nás veľmi zblížil. Vzájomne sme si ujasnili mnoho vecí. Ja som svojej partnerke začal rozumieť omnoho viac, uznal som, že mohla mať pravdu. Pôrod sme nakoniec predsa len prežili spolu, snažil som sa neprekážať a len počúvať jej potreby a pre oboch to bola krásna skúsenosť.
Ondrej

„S manželom sme si vybrali pôrodnicu neďaleko nášho bydliska. Pretože sme sa chceli na pôrod sústrediť, rozhodli sme sa so sebou zobrať dulu. S jej starostlivosťou sme boli veľmi spokojní. Opierala som sa o svojho muža, ale dula mi pomáhala psychicky. Vysvetlila mi niektoré procedúry a podporila ma v mojich rozhodnutiach. Prostredie pôrodnice bolo celkom pekné, ale pre nás cudzie. Jej prítomnosť nás oboch upokojovala.“
Saša

Nezabúdajme, že pôrodný plán je naša predstava ideálu. K pôrodu samotnému by sme mali pristupovať otvorene, s pokojom a vedomím, že sme pre jeho plynulý priebeh urobili všetko. Možno nakoniec bude prebiehať trochu inak, než sme čakali. Aj náhoda by preto mala mať v našom pôrodnom pláne svoj priestor.

Spoľahlivé zdroje podporných informácií:

www.iham.cz – Práva žien v tehotenstve a pri pôrode a práva rodičov po pôrode
Starostlivosť v priebehu normálneho pôrodu (WHO)
www.normalniporod.cz – 10 krokov k optimálnej porodnej starostlivosti (IMBCI)
www.aperio.cz – Šesť zásad zdravotnej starostlivosti podporujúcich normálny pôrod (Lamaze International)
www.respektkporodu.cz
www.porodniplan.cz


text: Hnutie za aktívne materstvo

2.6.2011 9:37| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist