Blíži sa váš pôrod? Prichystajte si tri tašky do pôrodnice

Jednou z vecí, ktorú by každá nastávajúca matka mala urobiť s dostatočným predstihom, je zbaliť si tašku do pôrodnice. Chvatné chystanie batožiny na poslednú chvíľu, v prestávkach medzi silnejúcimi kontrakciami a s manželom netrpezlivo postávajúcim medzi dverami, sa síce môže časom stať veselou historkou, ale v záujme duševnej pohody rodičky sa predsa len vyplatí vyrážať do pôrodnice pokojne a bez zbytočného stresu.

pregnant-woman-g3f7d1708d_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Ideálne je pristúpiť k problematike balenia systematicky a premyslene. Chaosu pri prehrabávaní sa v batožine, kde vedľa seba ležia plienky pre bábätko a občerstvenie pri pôrode, sa vyhnete, ak si pripravíte tašky hneď tri.

V jednej budú nevyhnutnosti, ktoré využijete priamo pri pôrode, v druhej veci, ktoré budete potrebovať na oddelenie šestonedelia, a v tretej to, čo sa vám zíde napríklad pri odjazde domov. Prvé dve tašky si vezmete so sebou pri odjazde do pôrodnice, tretiu vám môže priviezť partner alebo človek, ktorý vás po prepustení z nemocnice odvezie domov.

Prvá taška – pôrod

Do bočného priečinka alebo na iné oddelené miesto v taške si nezabudnite zabaliť doklady. V pôrodnici od vás budú chcieť váš občiansky preukaz, sobášny list (alebo váš rodný list, ak nie ste vydatá), preukaz vašej zdravotnej poisťovne a tehotenský preukaz. Slobodné alebo rozvedené matky by si mali pribaliť aj vyhlásenie o mene dieťaťa (nič sa však nestane, ak ho dodáte až po pôrode, priamo v pôrodnej sále ho potrebovať nebudete).

K dokumentom priložte i pôrodný plán, ak ho máte. Pre väčšiu prehľadnosť ho môžete mať vo dvoch zložkách – v jednej vyjadríte svoje želanie a potreby spojené priamo s pôrodom, v druhej potom pre oddelenie neonatológie spíšete požiadavky na starostlivosť o novorodenca.

V pôrodnej sále sa vám môžu zísť nepremokavé prezuvky, v ktorých môžete ísť aj do sprchy. Predovšetkým počas druhej doby pôrodnej alebo krátko po pôrode sa veľa žien sťažuje na studené nohy, pribaľte si preto dvoje teplých ponožiek.

Pri pôrode ďalej môžete využiť aj masážny krém či olej, prípadne éterické olejčeky (levanduľa, rozmarín alebo špeciálne namiešané zmesi vhodné pri pôrode). Na osvieženie výborne pomáha kvetinová ružová voda vo fľaške s rozprašovačom. Suché pery zvláčni pomáda alebo pleťový olej (mandľa, jojoba, regeneračný pleťový olej s prímesou éterických olejov). Medzi praktické nevyhnutnosti patrí aj uterák, papierové vreckovky (radšej i toaletný papier).

Pribaliť si môžete aj CD s hudbou k pôrodu. Rozhodne nezabudnite na občerstvenie pre seba a pre svojho spoločníka pri pôrode. Možno nebudete mať počas pôrodu chuť na jedlo, ale rozhodne by ste nemali zabúdať pravidelne prijímať tekutiny. A na doplnenie energie sú vynikajúce napríklad kúsok čokolády, pár detských piškót alebo ovocné pyré. Na prikrytie a zabalenie novorodeného bábätka budete potrebovať mäkkú osušku, ideálne v červenej farbe (zahreje a červená farba dieťatku pripomenie prostredie v maternici).

Na Babywebe tiež nájdete:

Druhá taška – šestonedelie

Okrem bežných kozmetických prípravkov, ktoré zvyčajne používate (pleťová voda, hydratačný krém, sprchový gél a pod.), si zabaľte niečo na hojenie popôrodných poranení a ošetrenie intímnych partií či prípadných hemoroidov.

Budete tiež potrebovať toaletný papier (čo najjemnejší), uteráky (minimálne dva), fén (hodí sa nielen na vlasy, ale aj na osušenie čerstvej jazvy po nástrihu alebo natrhnutí), nočnú košeľu (či skôr dve), župan, dve podprsenky na dojčenie, aspoň troje jednorazových nohavičiek, balíček pôrodníckych vložiek (niektoré pôrodnice poskytujú vložky i plienky – je dobré zistiť si to dopredu), prsné vložky (jednorazové alebo látkové, prípadne oboje).

Ak si beriete mobil, nezabudnite si pribaliť aj nabíjačku. Môžete si vziať aj niečo na čítanie (vhodné sú skôr ľahšie žánre, pretože psychika čerstvej matky je krehká).

Pre bábätko zabaľte jednorazové plienky a ďalšie potreby na prebaľovanie. S kozmetikou to od začiatku nemusíte nejako preháňať, stačí kvalitný slnečnicový alebo olivový olej na premastenie kože a masť proti spareninám.

Tretia taška – cesta domov

Pre seba si zabaľte pohodlné oblečenie na cestu. Pri jeho výbere zohľadnite fakt, že pravdepodobne ešte nebudete schopná obliecť si svoju predtehotenskú veľkosť. Zvážte preto radšej voľnejšie modely, ideálne s gumou v páse.

Bábätko bude potrebovať oblečenie na cestu, deku, látkovú plienku (pri prípadnom vrackaní), prípadne rýchlozavinovačku. Na cestu autom je nevyhnutnosťou detská autosedačka.

Osvedčené tipy čitateliek – čo odporúčajú na pôrod

  • Nie je to síce vec, ktorú by som si zabalila do tašky, ale považujem to za najdôležitejšie, čo potrebujem pri pôrode: poučený sprievod, ktorý ma podporí a pretlmočí moje želanie zdravotníkom.
  • Osvedčili sa mi homeopatiká. Najviac mi pomohli Arnica montana a Staphysagria na hojenie popôrodných rán.
  • Levanduľový krém. Natierala som si ním jazvu po nástrihu a hemoroidy. A bábätku spareniny na zadočku.
  • Po pôrode mi bolo zima, takže nabudúce si beriem teplú deku.
  • Čelenku alebo gumičku na vlasy. Mám dlhé a husté vlasy a pri pôrodu mi padali do spotenej tváre, čo nebolo veľmi príjemné.
    Bachove krízové kvapky. Obľúbila som si ich už pred pôrodom a pri pôrode som ich následne použila pre seba, pre manžela a i pre pôrodnú asistentku.
  • Iontový nápoj.
  • Tričko alebo voľnú nočnú košeľu, pod ktorú po pôrode môžem dať nahé bábätko na nahé telo. A deku, ktorou sa obaja prikryjeme.
5.4.2023 11:52| autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist