Prenášate? Skúšate bezpečne vyvolať pôrod?

Máte pocit, že vám obrovské brucho asi praskne, nohy máte opuchnuté, pripadáte si ako veľryba na súši a v kalendári zaškrtávate už druhý termín pôrodu. Taška do pôrodnice je už dávno zbalená, výbavička dvakrát prežehlená, a vy ste stále 2 v 1. Prenášate. A tak premýšľate, ako by sa sled udalostí dal urýchliť…

Impulz na pôrod však nedáva matka, ale bábätko. Keď nie je pripravené, zo svojho pohodlného domčeka sa nepohne. A niekedy sa mu na svet jednoducho iba nechce.

Nejedna nastávajúca mama potom začne byť netrpezlivá a hľadá cesty, ako dieťaťu na svet pomôcť. Na program dňa sa dostávajú rôzne zaručené aj menej zaručené rady, ako na to. Niektoré ženy na ne nedajú dopustiť a iné tvrdia, že nepomôže nič, ak nie je pre bábätko ten správny čas. Keďže každá povera má v sebe trochu pravdy, na obidvoch verziách niečo bude.

Klasické tipy

alebo Úspech nie je zaručený, no nemali by uškodiť

Nechránený pohlavný styk

Mužské spermie obsahujú prostaglandíny – hormóny, ktoré napomáhajú dozrievaniu krčka maternice, rovnaké látky sú obsiahnuté v tabletách, ktoré podávajú lekári pri vyvolávaní pôrodu. V tehotenstve však nie je vždy možné odporučiť posteľné radovánky ako cestu k vytýčenému cieľu (v tomto prípade pôrodu), a to platí aj pre záverečnú fázu gravidity. Radšej sa preto poraďte s ošetrujúcim lekárom.

Masáž bradaviek

Masírovanie bradaviek považujú za veľmi prospešné a vrelo odporúčajú predovšetkým pôrodné asistentky, a to od 39. týždňa tehotenstva, okrem iného aj ako vhodnú prípravu na dojčenie. Stimulácia bradaviek môže spustiť kontrakcie, pretože pri nej dochádza k vyplavovaniu oxytocínu, ktorý stimuluje sliznicu maternice. Masáž bradaviek pomohla napríklad Mirke: „Tri dni po termíne som sedela pri telke a neúnavne masírovala bradavky. V noci sa mi rozbehli kontrakcie a na druhý deň popoludní bol Tonko vonku.“

A ako na to? Pri masáži bradavku uchopíte medzi palec a ukazováčik a jemne ju hnetiete. V posledných štyroch týždňoch tehotenstva tento úkon môžete robiť denne – každú bradavku masírujte asi 4 minúty .

Fyzická námaha

Ako indukcia pôrodu býva odporúčaná asi odjakživa. V prípade, že je tehotenstvo bezproblémové, nič nebráni tomu, aby sa matka po termíne pokúsila bábätku pomôcť fyzickou námahou. Mamička Lenka má túto skúsenosť: „Dva dni po termíne som asi dve hodiny upratovala kúpeľňu, umývala, drhla kachličky aj vaňu. A o jednej ráno sme šli do pôrodnice.“

Práve tu však platí: všetko s mierou, a ak sa v pokročilom štádiu gravidity rozhodnete vygruntovať domácnosť, vyhnite sa predovšetkým „výškovým prácam“ (t. j. vešaniu či utieraniu prachu na vysokých skriniach a podobne)!

Horúci kúpeľ

Lekár tvrdí, že horúcim kúpeľom je možné bezpodmienečne vyvolať pôrod a že ide o jedinú metódu, ktorá je bezpečná a má zmysel ju skúšať. Voda môže mať až 40 °C. Zvlášť vraj pomáha krúženie nad bruškom sprchou s teplou vodou.

Hamiltonov hmat

Ten by mal robiť iba lekár. Ženy sa s ním často stretávajú pri prehliadke v tehotenskej poradni v prípade, že už nejaký čas prenášajú. Matky ho jednoducho nazývajú „prevŕtanie“. Zdena k tomu hovorí: „Hamiltona mi urobil ošetrujúci lekár v 41. týždni. Bolo to veľmi nepríjemné. A nepomohlo to. Odporučil mi tiež pomilovať sa s manželom – ani táto cesta však nezabrala. Iba sa mi na pár hodín spustili slabé kontrakcie. Nakoniec som prenášala ešte ďalších päť dní, kým mi pôrod vyvolávali v pôrodnici.

Čítajte tiež:

Babské rady

alebo Dôveruj, ale preveruj

Oproti „klasickým“ radám existujú aj ďalšie, babské tipy, ktorých na mamičkovských fórach na internete nájdete nevyčerpateľné množstvo. Uvádzame ich iba na spestrenie, pretože pri nich je isté jedno: rozhodne neposkytujú záruku, že sa „dielo podarí“, a určite nepôsobia na každú ženu. Niektoré matky však na ne nedajú dopustiť.

Masáž hrádze

Môžete ju robiť už od 35. týždňa tehotenstva a ide skôr o to, že uľahčí priechod hlavičky dieťaťa a zníži riziko nastrihnutia či natrhnutia hrádze. Niekedy sa uvádza, že masáž hrádze môže pôrod aj vyvolať. Pri masáži by nemal chýbať rastlinný olej, najčastejšie sa odporúča pupalkový. Neuškodí vám ani olivový olej.

Sedací kúpeľ z kvetov byliny senny

Je dovolený až od 38. týždňa tehotenstva. Účinok kúpeľa je taký, že zmäkčuje tkanivo a uvoľňuje svaly panvového dna. Pripravíte ho tak, že sušené sennové kvety prelejete horúcou vodou a postavíte ich na vhodné miesto, aby sa dalo nad parou sedieť, kým sa z hrnca parí. Dajte si však pozor na príliš horúcu paru, hrozí nebezpečenstvo spálenia!

Tajomstvo bylín

„Deň pred pôrodom som si dala niekoľko škoricových jabĺk a malá sa narodila hneď na druhý deň. O škorici sa totiž hovorí, že by sa nemala jesť v pokročilom štádiu tehotenstva, pretože môže vyvolať pôrod. Na to som sa spoliehala,“ spomína mamička Martina.

V bylinkách sa skrýva múdrosť vekov, to vedeli už naše prababičky. Namiesto farmaceutických látok tak na vyvolanie pôrodu využívali práve dary prírody. Ženy ich väčšinou dobre znášajú a v mnohých prípadoch skutočne zaberajú, a to ako vo forme čajov, tak aj masážnych olejov. V čom je ich čaro? Podporujú sťahy hladkej svaloviny maternice. Užívanie takýchto byliniek je potom dovolené zhruba od 36. týždňa tehotenstva.

Vyskúšať môžete:

  • čaj z listov ostružiny maliny: žena by ho mala piť po 36. týždni tehotenstva a vždy po porade s lekárom,
  • levanduľový extrakt: vo forme kúpeľa alebo masážneho oleja napomáha otváraniu pôrodných ciest,
  • materina dúška, škorica: pomáhajú sťahovať hladkú svalovinu maternice, čím môžu prispieť k vyvolaniu pôrodu,
  • feniklový čaj: tiež pôsobí na svalovinu maternice.

Sedliacky rozum nám hovorí, že nie je dobré snažiť sa príliš nasilu pomáhať dieťatku na svet. Záverečná fáza tehotenstva je síce fyzicky náročná, ale aj v tomto prípade platí, že všetko má svoj čas. Berte teda aj vyššie uvedené rady s patričnou rezervou. Rozhodne sa však snáh o bezpečné vyvolanie pôrodu nemusíte vzdávať. Ako vidno, mnohé „pomôcky“ pôrod hlavne uľahčujú, pretože intenzívne pripravujú pôrodné cesty aj bábätko na „akciu“.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist