Materstvo je zmena

Založiť si rodinu je jedno z najdôležitejších životných rozhodnutí. Deti vám postavia život hore nohami, už nikdy to nebude také ako predtým. Niekedy sú totiž chvíle, keď s vami ten malý uzlíček hlásiaci sa dosť vehementne o svoje potreby, ktorý v kočiariku vyzerá tak roztomilo, pekne kýve. Smola je, že vás na to nikto nedokáže pripraviť. Pôrodom totiž, jednoducho povedané, vstupujete do neznámych vôd.

„Materstvo mi zmenilo život od základov,“ zverila sa mi raz Bára Nesvadbová. „Priznávam, že predtým sa táto téma vôbec neoslovovala a v parku som sa namiesto za deťmi obzerala za psami. Potom však nastal zlom a zo mňa sa stala matka medvedica, ktorá so svojím bábätkom chcela byť dvadsaťštyri hodín denne, a to pre každú ženu znamená radikálnu zmenu. Odrazu nerobíte nič pre seba a už nikdy nie ste sama. Svojím spôsobom to je závislosť, ale závislosť v dobrom zmysle slova. A zrejme to tak má byť. Posolstvo matiek je obetovať sa svojim deťom. A kto iný by mal svojmu dieťaťu dať lásku ako práve mama?“ kladie rečnícku otázku Bára.

„Materstvo je veľká zmena,“ pridáva sa Eva Hradiláková, dnes matka sedemnásťročného Ondreja, štrnásťročného Filipa a desaťročnej Nely. „S príchodom prvého dieťaťa do rodiny sa vám zo dňa na deň zmení úplne všetko. Odrazu máte iné priority, nie ste slobodní a nemôžete robiť všetko, čo by ste chceli. Vo vašom živote sa objaví malý bezbranný človiečik, ktorému veľa obetujete. Na druhej strane ste však odmenení,“ nezabudne dodať Eva. Materstvo je nepochybne krásna vec, ale aj veľmi náročná a za tú krásu treba zaplatiť, a to nielen často poklesom životnej úrovne a spôsobom trávenia voľného času, ale napríklad aj obrovským vyčerpaním.

„Najnáročnejšie na prvom roku života s bábätkom, a s nedonoseným, čo bol môj prípad, obzvlášť, je nepochybne nedostatok spánku,“ pripája svoje skúsenosti Eva Zmrhalová, matka sedemročného Adama. „Tá obrovská únava a pocit, že to nemôžete dospať, pretože sa musíte starať o dieťa. Ja osobne som sa nevyspala jedenásť mesiacov. Za celý rok som si neprečítala jedny noviny, nemala som potuchy, čo sa udialo vo svete. Bolo to totálne zatmenie, len som prebaľovala, prezliekala, dojčila a cvičila Vojtovu metódu. Boli chvíle, keď som bola úplne zúfalá, ale zároveň som v sebe mala akýsi motor, že musím. Ak by sa ma teda niekto spýtal, či chcem mať dieťa, alebo nie, odpovedala by som: Ak sa dokážete zmieriť s tým, že sa napríklad rok nevyspíte, tak áno. Ak ste však trochu labilní, tak to vzdajte. To však neznamená, že to ľutujem. Ako každá žena svoje dieťa milujem a nedokážem si bez neho predstaviť život.

Na Babywebe tiež nájdete:

Kariéra alebo materstvo?
Aká som matka?
Rodina verzus zamestnanie

Sú však ženy, ktoré aj takúto zmenu prijímajú s otvorenou náručou, plné elánu a optimizmu. „Ja som si materstvo vždy užívala a stále si ho užívam,“ povedala mi napríklad Sára Saudková. Môj život sa zmenil azda len v tom, že sa nafúkol o štyroch ďalších tvorčekov, a voľný čas, ktorý by som venovala sebe, venujem im. Inak si myslím, že som rovnaká Sára ako predtým. Žiadnu veľkú zmenu vo svojom živote nezaznamenávam.“

Materstvo naštartovalo môj biznis
Materstvo však dokáže život zmeniť aj z iných stránok. Mnohé ženy práve počas materskej „dovolenky“ (naštartovali) svoj vlastný biznis. Ja som si napríklad počas materskej otvorila fotografické štúdio zamerané na fotenie tehuliek, novorodencov a detí. Začalo sa to už v mojom tehotenstve, keď som si samospúšťou začala fotografovať a mapovať svoje rastúce bruško. A po narodení Aničky som hľadáčik fotoaparátu začala zameriavať len a len na ňu a prvý rok som ju fotografovala takmer neustále. Začala som v pôrodnici asi hodinu po pôrode a fotím ju dodnes. A spolu s ňou aj iné deti, novorodencov, batoľatá, ale aj deti z materských centier a zo škôlok. Je to úžasná práca, s deťmi sa hrám a pri tom ich fotím.“

Podobné pohnútky viedli aj Veroniku Hrmovú, ktorá na materskej začala organizovať kurzy a zaujímavé aktivity, ktoré by mohli ostatným matkám spríjemniť rodičovstvo. Veronika je okrem iného lektorkou kurzov masáže detí a dojčiat, základov arómoterapie a nezávislou certifikovanou inštruktorkou Znakovej reči pre batoľatá, čo je jednoduchý a prirodzený spôsob, ako sa dorozumieť s dieťaťom ešte pred tým, ako je schopné hovoriť.

A firmu dnes už svetového formátu sa v čase materskej dovolenky podarilo založiť pani Mahulene Pertlovej, zakladateľke, spolumajiteľke a vedúcej dizajnu a výroby českej pletiarskej firmy, ktorá v súčasnosti patrí medzi popredných výrobcov pletených športových čapíc, čeleniek, kukiel, šálov, rukavíc a svetrov. Udialo sa to síce už rok pred revolúciou, ale to, že aj na materskej sa dajú robiť veľké veci, tento príbeh rozhodne dokazuje. Všetko sa pritom začalo veľmi nevinne. Mladá mamička nebola spokojná s vtedajšou ponukou ešte socialistického trhu a chcela svojim malým deťom na starom pletacom stroji upliesť nejaké veselšie čiapočky. A tie sa veľmi zapáčili. Najskôr Mahulena plietla pre kamarátky a známych a dnes svojimi výrobkami zásobuje celý svet.

Takže, milé dámy, vidíte, že na materskej sa dajú robiť aj veľké veci. Ide len o to nebáť sa ich.

19.4.2017 12:18| autor: Jana Abelson Tržilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist