Tehuľka LIVE! Mika v 13. týždni: Hormóny úradujú

Keď som si tak zhrnula uplynulý týždeň, môžem smelo povedať, že to boli dni zmien. Norko začal robiť v novej práci, museli sme sa odlúčiť a môj brat sa oženil. Ja sa snažím zachovať pokoj, aby sa mojej „Bombičke“ v brušku dobre plávalo.

Zas kilečko dole

Uplynulé dni mi dali zabrať aj keby som nebola tehotná, o to viac energie som spotrebovala zo zásob a zas išlo dajaké kilečko dole.

Tento týždeň idem na poradňu a som zvedavá koľko “hubovej polievky” od pána doktora sa mi ujde. Ale však už ma pozná. Vie, že potrebujem žiť naplno a dôležité je, že Bombička so mnou už komunikuje (zatiaľ len telepaticky) a keď jej treba oddych, tak použije ten svoj červený gombíček.

Ach jaj. Odlúčenie

Norko začal pracovať od októbra v novej práci a musí byť 3 dni z týždňa v Košiciach. To odlúčenie je pre nás oboch veľmi náročné. Odkedy máme spoločnú firmu, sme spolu v podstate 24/7 (čiže 24hodín, 7dní v týždni).

Zvykli sme si o väčšine vecí rozhodovať spolu, veľa sa spolu radíme, veľa sa rozprávame, debatujeme, hašteríme sa…a teraz nemám s kým. Tá predstava, že takto to už teraz bude na dlho, ma veľmi ubíja.

A čo na vraví môj drahý?

„Kedysi to bývalo oveľa jednoduchšie na pár dní pracovne odcestovať a tešiť sa na Mikušku, ale od kedy čakáme Bombičku, je odlúčenie oveľa ťažšie, keď viem, koľko vecí musí teraz moja láska zvládať a ešte v sťažených podmienkach. Obdivujem ju a je to pre mňa najúžasnejšia žena na svete.“

Poplakala som si…

No a na mojich pleciach ostala celá naša firma. Minulý týždeň sa to na mňa všetko tak zvalilo, až som si jeden večer poplakala do vankúša. Máme dosť náročné obdobie v práci, na jeseň je v našom odvetví vždy plno akcií, takže teraz musím s tým všetkým bojovať sama.

Najviac mi chýbal práve Norkov diplomatický názor na riešenie komplikovaných dodávateľov a klientov. No život sa tak vyvíja a my to budeme musieť s Bombičkou zvládnuť samé.


Som zvedavá, či som schudla. No moje bruško aj prsia rastú aj tak.

Čítajte tiež:

Čo s nami urobí svadba?
Tehotenské oblečenie

„Obúvanie“ do šiat

Trochu príjemnejšie boli prípravy na sobotňajšiu bratovu svadbu. Šaty, účes, mejkap, torta, topánky, smoking…všetky tieto svadobné strasti a slasti som si odbila v druhej polovici týždňa.

Nahnevali ma šaty, ktoré som si kupovala asi pred 3 mesiacmi a netušila som, že sa mi už moje vnútornosti vyhrnú do vrchnej časti bruška a budú ma šaty tlačiť tak, že sme s Bombičkou nevedeli poriadne dýchať. A to sú šaty pre tehotné!

Keďže sa však moje bruško už mení a prsia sa mi zväčšili o dve čísla, bola to veľká sranda. Zapínali ma do nich traja ľudia – Norko, mamina a teta. Nakoniec ale trošku povolili a prežila som v nich celý večer.


Bratovu svadbu som aj s Bombičkou pretancovala:)

Môj termín? Na deň bláznov

Zábava bola skvelá, tancovali sme od začiatku do konca, len na hodinku som si bola oddýchnuť v posteli v novomanželskom apartmáne, no potom som pokračovala až do tretej rána.

Ako to videl môj Noro?

„Mika chytila v tomto štádiu tehotenstva zrejme druhý dych. Netušil som, že po tom, ako sa vždy rýchlo unavila a zadychčala, bude na svadbe vládať toľko tancovať. Myslím, že čo do kvality aj kvantity pretancovaného času tromfla ktorúkoľvek z prítomných dievčat a dám a od pomyselnej poroty by získala samé desiatky. Bolo mi jasné, že “Little Bomb” musela mať v bruchu slušné celovečerné rodeo a potom to dospávala s nami.“

Prečítajte si tiež:

Tehotná žena – stručný sprievodca pre budúcich oteckov
Zatočte s chrípkou!

Stretli sme veľa kamarátov a všetci mi hladkali bruško, polemizovali nad tým, či to bude Bombička alebo Bombičiak. Smiali sa, že bábätku chceme dať meno Bomba, aj keď bude dievčatko a že sa to podľa posledných prepočtov narodí na deň bláznov.

V nedeľu sme len leňošili, aby sme dobili baterky na ďalšie dni.

Choroba preč!

Celkom ma unavuje aj bolesť v krku. Na najbližšej poradni to preberiem s doktorom, pretože už ma to trápi týždeň a recepty starej mamy nejako nezaberajú. Čítala som, že v tehotenstve sa z choroby žena dostáva trošku dlhšie, asi aj tým, že niektoré lieky nesmie užívať.

Varila som si preto čajíky, robila prírodný sirup, olejový zábal, ale akosi to neprechádza. Do takej štvrtej-piatej poobede sa to dá zvládnuť, ale na večer je bolesť veľmi ostrá a odchádzajú mi aj hlasivky.

Nerada by som Bombičku stresovala nejakou chorobou, preto sa už radšej poradím, čo s tým. Držte palce, aby to nebolo nič vážne a nemusela som užívať žiadne lieky.

Hlavne pokoj a pohoda

Život je ako mlynské kolo – raz svieti slnko, raz je okolo samé blato. Najradšej by sme boli, aby to slniečko vyšlo každé ráno a dobíjalo nás energiou. No nie vždy nám je dopriate. Preto musíme každý deň pracovať so svojou mysľou, ovládať jej toky a snažiť sa v každom okamihu myslieť pozitívne.

Ja som práve v období, kedy sa na mňa niekedy valí búrka a je náročné silou vôle ju z mysle vymazať a cítiť slnečné lúče. Ale zaprisahala som sa, že urobím všetko pre to, aby mala Bombička pokojné tehotenstvo a užívala si svoj slnečný život od začiatku.

Moja mama hovorí, že aká je žena počas tehotenstva, presne také bude bábätko po narodení. Preto sa stále upokojujem, krotím svoje emócie a aj keď sa rozčúlim, snažím sa čím skôr dostať do pohody.

Občas sa nespoznávam

Verte mi, nie je to ľahké. Tehotenské hormóniky robia zo mňa niekedy uplakané klbko smútku, niekedy rozčertenú babizňu a v okamihu zas spokojnú a vysmiatu tehuľku.

Nie vždy spoznávam samú seba, ale spolieham sa na to, že pôrodom sa všetko ustáli a ja nebudem vybuchovať ako Vezuv pri každej malichernosti.

Ako ma vníma Norko?

„Podľa toho, čo sa o tehotenských náladách hovorí, som čakal, že to bude oveľa horšie. Keďže sme však stále spolu a vieme ako jeden na druhého, myslím, že to zvládame v pohode. Snažím sa predchádzať tomu, aby sa Mikuška rozčúlila, často ju upokojujem a robím zo sveta gombičku a zo života prdel, aby malá Bombička dostávala čo najmenej stresových hormónov a Mika si tehotenstvo čo najviac užívala. Myslím, že toto je jedna zo zodpovedností, ktorú by chlapi mali zobrať vážne, pretože tým môžu ovplyvniť priebeh tehotenstva ako aj svojho potomka podľa možností pozitívne.“

Takže moje drahé, prajem vám všetkým úspešné ovládanie svojich emócií, nech vás obchádzajú choroby minimálne na tri kilometre a nech ste spokojné a šťastné. Veď aspoň v tomto období môžeme bezstarostne všetko ospravedlniť naším “iným” stavom.

Vaša Tehuľka Mika


Bombička je v 13. týždni, takto asi vyzerá

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist