Tehuľka LIVE! Mika 45: Dojčenie si začínam užívať

Ani som sa nenazdala a prešiel mesiac. Mesiac v trojici. A čím je Šarlotka v našom živote dlhšie, tým viac cítim zodpovednosť. Za jej zdravie, bezpečie, šťastie, pohodu…

Očkovacia dilema

S pribúdajúcimi týždňami sa opäť otvára otázka očkovania a moja neistota a pochybnosti rastú. Večerné dojčenie nám vychádza okolo ôsmej alebo pol deviatej a vtedy si zapnem telku a pozerám seriál Panelák.

Zhodou okolností tento týždeň bola v jednej epizóde rozoberaná aj téma očkovania proti kiahniam. Kto ste tento diel videli, viete, že sa riešil fakt, že hoci bolo jedno dieťa očkované proti kiahniam, ochorenie dostalo tak ako dieťa, ktoré očkované nebolo.

Kto mi tento fakt vysvetlí? Ako je možné, že kiahne dostalo aj dieťa, ktoré bolo zaočkované, keď sa “deklaruje”, že po očkovaní neochoriete? Náhoda? Ja na náhody neverím…

Nemocnica aj napriek očkovaniu

Spomenula som si na jeden môj výlet do Afriky, ktorý som absolvovala pred pár rokmi. Dostali sme odporúčania na očkovania a lieky, ktoré nám mali zabezpečiť relatívne pokojný pobyt bez zdravotných ťažkostí.

Jedna naša spolucestujúca bola zaočkovaná proti žltej zimnici, pretože toto očkovanie nám všetkým bolo odporúčané ako nevyhnutné. Pri návrate domov sa jej práve táto nebezpečná choroba prejavila v lietadle a nakoniec skončila dva mesiace v nemocnici na infekčnom oddelení s doživotným zákazom návštevy rizikových oblastí (pri opätovnom ochorení by mala pravdepodobne život na vlásku). A to všetko napriek očkovaniu!

Niektorí naši spolucestujúci užívali “preventívne” antimalariká, ako nám odporúčali. Po tom, ako jeden skolaboval na prestupnom letisku a ďalší po prílete do Nairobi, viacero ľudí z našej skupiny radšej vysadilo tieto lieky. Ďalšia náhoda?


Dve krásky

Len ilúzia slobody?

Stále mi nestačí odborné konštatovanie, že “radšej nemám čítať príbalový leták k očkovacej látke, pretože po prečítaní určite svoje dieťa zaočkovať nedám”… Stále nie som ochotná poddať sa nátlakovému režimu, v ktorom sa každý oháňa ústavným právom na slobodu, ktorá mi má zabezpečiť možnosť rozhodnúť sa slobodne aj o očkovaní.

Alebo je to len ilúzia slobody, ktorá sa zneužíva, keď ide o peniaze? Kde to žijeme, keď ma niekto núti robiť to, čo ja nechcem, a to pod hrozbou väzenia? Prečo chce záujmová skupina ovládať masy a ja musím byť súčasťou tej masy? Existuje uspokojivá odpoveď?

Rešpekt!

Kto z vás má záujem, nech mi napíše a môžem mu poslať zopár zaujímavých linkov na štúdie, ktoré dokazujú, že nič nedokazujú. Tiež na štúdie, z ktorých jednoznačne vyplýva, že infekčné ochorenia boli potlačené v spoločenstve ľudí s nástupom dôkladnejšej hygieny a nie plošného očkovania.

A ak niekto má chuť poplakať si, môže si prečítať skutočné príbehy ľudí, ktorí prišli o svoje poklady vplyvom očkovania, alebo očkovanie doživotne zdevastovalo ich zdravé detičky a odsúdilo ich na bezútešnú starostlivosť o postihnutého potomka. A ak niekto má chuť mi napísať, že som hlúpa “alternatívna” matka, a že práve kvôli môjmu rozhodnutiu nedať Šarlotku očkovať, sa možno ich dieťa nakazí…už mi to nemusíte písať.

Váš názor na mňa nie je objektívny, a preto vám neodpíšem a zbytočne strávite svoj drahocenný čas lepením škaredých slov do mailu, o ktorý nikto nestojí. Strávte ten čas radšej so svojimi dcérami a synmi, choďte s nimi do prírody, naučte ich tolerancii a vysvetlite im princípy slobody. Buďte užitoční a šťastní. Prineste do svojho života pokoj. Prečítajte si, čo znamená slovo “rešpekt”.

Prečítajte si tiež:

Dojčením sa prsníky neskazia
Základná hygiena

Žeby leto?

Isto ste si všimli, že hoci len skončil apríl, prišlo k nám leto. Celý svet zelenie a rozvoniava, slniečko prináša do života energiu. Preto som tento týždeň okvietkovala celý náš dom. Vybrali sme sa s maminou do veľkoskladu kvetín a nakúpili sme petúnky a muškáty a klinčeky a chryzantémy a aksamietnice.

Vyfarbili sme tak terasu a okná, už aj v skalke mi zakvitli všetky jarné kvietočky, tak sa každý deň vytešujem pohľadom na hru farieb. Som pyšná na svoju prácu.


Naša rodinka…

Zima, teplo

Keďže je tak krásne, chodíme na prechádzky. Bombičku si dáme do nosiča a hybaj do prírody naberať pozitívnu energiu. Stále som si neistá, čo mám Šarlotke obliecť. Viem, že ona si ešte nevie teplotu regulovať, ale keď sme napríklad cez víkend boli u susedov na “gulášpárty”, mala som pocit, že je ešte teplo (ja som bola len v tielku a teplákoch a bolo okolo siedmej večer) a malá mala na sebe dupačky, čiapočku, rukavičky a bola v zavinovačke.

Bola taká nejaká nepokojná a snažila sa mi niečo povedať mrnkaním a vrtením sa. Tak som jej ponúkla prsník, že sa možno upokojí. Trošku potiahla, ale aj napriek tomu bola stále nepokojná.

Potom ma ale napadlo, že som niekde čítala, že detičky mrzutosťou oznamujú, že im je teplo alebo zima. Obliekla som ju preto do flísového overalu a šupla do zavinovačky a moja princeznička v sekunde spokojne zaspala. Senzačný objav.


Naša turistika:)

Čitajte aj:

Spánok cez deň a v noci
S bábätkom v posteli
Šestonedelie

Kúpanie bez sĺz

V nedeľu sme mali prvé kúpanie od narodenia, ktoré Bombička nepreplakala. Dúfam, že to takto bude odteraz už vždy. Lebo tie kriky, ktoré sme si pri kúpaní vypočuli, boli často nad moje sily a dokázali ma poriadne vystresovať. V nemocnici ma sestričky upozornili, že niektorým deťom chvíľu trvá, kým si na kúpanie zvyknú, ale že nám to bude trvať presne mesiac, to som nečakala.

Chvalabohu však už ten najťažší prvý mesiac máme úspešne za sebou a na našej hviezde začínam badať pokroky v psychomotorickom vývoji. Každý deň ma prekvapí novou aktivitou a ako každá matka sa teším už aj z toho, že začíname mať pevnejší režim.


A viete, čo je tento týždeň pre mňa najpozitívnejšia zmena? Dojčenie ma už nebolí! Začínam si ho užívať!

Krásny prvomájový týždeň vám všetkým želajú Bombičky.

Vaše baby

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist