Tehuľka LIVE! Mika 42: Ahoj Šarlotka – zoznamovačka

Na úvod zopár priznaní. Keby nebolo tak skvelých ľudí v pôrodnici, myslím najmä sestričky, asi by som dojčenie vzdala. Priznávam tiež to, že hormóny so mnou pekne lomcujú a aj to, že najväčším trestom je, keď mám malú dať z ruky.

Ďakujem! A to nie je fráza

Ako prvé chcem ďakovať. Možno to niekomu príde ako klišé, ja to však robím nesmierne rada. Moja obrovská vďaka patrí sestričkám a doktorovi Korňanovi, ktorí ma previedli pôrodom a spravili mi z neho celoživotný krásny zážitok.

Ďalšie poďakovanie ide celému osadenstvu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, hlavne sestričkám, ktoré sa neuveriteľne starali o moje pohodlie a zdravie, ktoré pri mne sedeli, keď sa mi bolestivo naliali prsia a mala som ich ako kameň, ktoré chodili každé dve hodiny kontrolovať môj tlak, lebo mi vyskočil a nechcel ísť dole.
A ďalšia obrovská vďaka patrí celému tímu neonatologickej kliniky na čele s pánom prednostom Zibolenom.


Šarlotka – zoznamujeme sa

Dojčenie som chcela vzdať

Sú to ľudia, ktorí svoju prácu milujú. Boli tam pre nás – novomatky – hocikedy sme mali potrebu sa na nich obrátiť. Boli ľudskí a ústretoví, profesionálni a zároveň chápali nutnosť psychickej podpory. Keby nebolo tak skvelých ľudí, neviem, či by som dojčenie nevzdala už v nemocnici.

Poviem vám, ten večer, keď mi vyskočil tlak, zablokovali sa mi mliekovody a prsia sa tak naliali, že som nimi mohla rozbíjať stenu, ten večer keby som nemala ich podporu, bola by som schopná bez mihnutia oka zahodiť za hlavu moje predsavzatie dojčiť a dať Šarlotke to najdôležitejšie v prvých okamihoch života.

Skutočne im všetkým veľmi pekne ďakujem a dúfam, že sa čoskoro uvidíme opäť. So Šarlotkou sme už doma a s Norkom prežívame prvé dni ako rodinka:)

Zoznamovačka

Byť mamou je zvláštne. Najprv si to nedokážete dostatočne uvedomiť. Potom príde pomalé prebúdzanie sa zo sna a uvedomovanie si reality. Pozeráte sa na ten malý pohybujúci sa batôžtek a niečo vo vnútri vám hovorí, že to je vaše dieťa. Rozum vám prikazuje sa oňho starať, cítiť zodpovednosť, vstať o polnoci, keď ho treba nakŕmiť…

Všetko však robíte tak nejako automaticky, bez emócie a bez toho pocitu, o ktorom všade čítate…že mať dieťa je úžasné. Prvý týždeň je taký „zoznamovací“. Obzerám si Bombičku, skúmam každý jej záhyb na tele, sledujem jej grimasy, dotýkam sa hebkej pokožky, ovoniavam ju a stále ma prepadáva divný pocit z toho, či to fakt je to moje dieťa, ktoré som mala deväť mesiacov v brušku.


Dobrú nocku:)

Hormóny sa bláznia

Nejako mi to nejde do hlavy a neviem sa s tým zmieriť, že Šarlotka je už vonku. Už nie je len moja. Tento pocit mi opisovalo viacero kamarátok a veru prišiel. Ľútosť nad tým, že už je to všetko za mnou, že som si to neužila dostatočne.

Zvláštne pocity sa mi tento týždeň rozliali v mysli. Radosť z pôrodu, z bábätka, strach z budúcnosti, zo zodpovednosti, ľútosť za skončeným jedinečným obdobím. To budú tie šestonedeľné hormóny, úplne ma pobláznili.

Prečítajte si tiež:

K úspešnému dojčeniu môže prispieť aj detoxikácia
Naše telo po pôrode

Komunikujeme bez slov

Napriek tým hormónom však viem, že Bombička je úžasná. Pripadá mi až neskutočné, že také krásne malé telíčko bolo skrútené v bruchu a stále nechápem, ako sa tam mohla zmestiť. Zvykáme si na seba, snažíme sa pochopiť jej potreby, priradiť jej krik ku konkrétnej žiadosti.

Už viem, že keď si začne pchať ruky do úst a sať si ich, je hladná, keď sa nespokojne pučí, tlačí ju bruško a chce to pocvičiť nožičkami na uvoľnenie. Učí ma rozumieť jej bez slov. Rozširuje moje vnímanie na mimozmyslové, keď sa naladí na našu vzájomnú vlnovú dĺžku a oznamuje mi, že tá plienka jej je fakt už nepríjemná. Zisťujem, že ju upokojuje, keď si ju pritlačím k telu a ona cíti tlkot môjho srdca.


Norko ako ocino:)

Nechcem ju ani pustiť

Viete čo je pre mňa momentálne najťažšie? Keď mi ju niekto zoberie. Babky si ju chcú popestovať a mňa odbremeniť, aby som si oddýchla. Pre mňa je to však ako za trest. Je to zvláštne, ale hneď, ako ju má na rukách niekto iný, je mi to tak nejako ľúto, akoby mi ju ukradli. Akoby niekto prerušil našu pupočnú šnúru. Žeby opäť tie hormóny?

Dostala som veľa emailov a smsiek s blahoželaniami k narodeniu Šarlotky. Ďakujem! Tiež mi niektoré z vás „závideli“ ten pohodový pôrod, ako som ho opisovala. Viete, ono to bol normálny pôrod.

Bolel, neskutočne ma vyčerpal, bol náročný… Ja som sa však rozhodla, že si tú jedinečnú chvíľu skutočne užijem. Rozhodla som sa, že pôrod nebude o mne, ale o Šarlotke. Že jej dám maximum, čo som schopná. Pohodu, dobrú náladu, pozitívny prístup. Možno aj preto sa mi podarilo porodiť tak rýchlo a relatívne bez komplikácií. Veľmi záleží na nastavení psychiky. A tiež som plne dôverovala profesionálom a tým som si to celé uľahčila.

Čítajte aj:

Čo nepatrí k prirodzenému pôrodu?
Prístup k novorodencom na pôrodnej sále sa mení

Chcela som len zdravé bábätko!

Počas tehotenstva som veľa čítala o pôrodnom pláne, o požiadavkách matiek na pôrod, o takých mamách, ktoré pôrod poňali „sebecky“.

Chceli rodiť bez nástrihu hrádze (radšej nech ich nekontrolovateľne dotrhá, veď to je prirodzené), mali potrebu všetko nechať na prírodu a potom mali zo seba vraj úžasný pocit, že dokázali niečo viac ako ostatné rodičky. Niektoré rodili dva dni, boli vyčerpané tak, že nedokázali už na konci tlačiť, ohrozili bábätko a nakoniec možno skončili pod nožom.

Ja som sa rozhodla nechať všetko na tých, ktorí to vedia robiť. Vedia rodiť. Nebránila som sa žiadnym medikamentom, o všetkom som bola vopred informovaná a žiadali si môj súhlas.

Nemám rada, keď sa mi klient „motá“ do práce a hoci to myslí dobre, obvykle to nedopadne dobre. Rovnako mi prišlo zvláštne nástojiť si na priebehu pôrodu, keď o tom vôbec nič netuším.

Keď chcem postaviť dom, tak tým nepoverím právnika. Poverím tým odborníka, ktorý to vie robiť a spoľahnem sa na jeho skúsenosti a profesionálnu prácu. Môžem si len požiadať, že chcem balkón, ale on mi musí navrhnúť, kde sa bude dať spraviť, či to vôbec bude možné a spôsob, ako ho spraví, nechám úplne naňho.

Jediné, čo som chcela bola zdravá, krásna Bombička. Nič iné pre mňa nebolo dôležité. A preto som nebola vôbec z ničoho sklamaná a boli naplnené všetky moje túžby a priania.

Mení nám život

Chcem vám všetkým budúcim maminkám popriať veľmi veľa pozitívnej energie a odhodlania. Všetkým „užmaminám“ vyjadrujem obdiv. Materstvo je úchvatné a pritom neuveriteľne náročné.

Zatiaľ mám za sebou len prvý týždeň, viem však, že Šarlotka náš život neuveriteľne obohatí a bude pre nás stimulom k lepšiemu životu.
Teším sa na každý okamih, ktorý nám prinesie náš nový spoločný život. Teším sa na každú nevyspatú noc. Som pripravená na materstvo. Som pripravená na moju novú životnú rolu.

Vaša mama Mika

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist