Tehuľka LIVE! Mika 43: Radosti materstva, no priznávam aj slzičky

Máme za sebou druhý týždeň, no ja mám pocit, že Šarlotka je už medzi nami aspoň druhý mesiac. Tým, že mám deň rozkúskovaný dojčením a starostlivosť o Bombičku je pre mňa úplne nová, čas mi uteká veľmi rýchlo. No sťažovať sa nechcem, stihla som aj nákup či prácu z domu.

Dojčenie je veda

Vôbec som netušila, že dojčenie je taká veda. Nejako som sa tým počas tehotenstva nezapodievala, mala som pocit, že to budem vedieť a bude to úplne prirodzené. Prekvapenie prišlo prvé dni po príchode domov z nemocnice. Od bolesti bradaviek som každé dojčenie plakala a keď malá vygrcakala krvavo sfarbené mliečko som si s hrôzou všimla, že mám bradavky tak rozpraskané, až mi z nich tečie krv. Tak som zapla počítač a začala hľadať príčiny a spôsob liečenia.

Dostala som sa na stránku www.mamila.sk, ktorá sa venuje dojčeniu a všetkému s tým spojenému. A zistila som, že nielenže mám popraskané bradavky kvôli nesprávnemu prisávaniu Bombičky (ktoré spôsobila pravdepodobne fľaška, cez ktorú som jej dva dni podávala odstriekané mliečko), ale ešte k tomu všetkému mám na bradavkách aj kandidózu, čiže ochorenie spôsobené kvasinkami. Mamma mia!


Ochlasta v akcii :). Alebo ako sa zlepšujeme…

Vďaka poradkyňa!

Nakontaktovala som sa teda na jednu laktačnú poradkyňu a v piatok som sa k nej vybrala na poradenskú trojhodinovku. Porozprávali sme sa, ukázala som jej ako dojčím, ona ma poopravila a ukázala mi, ako to mám robiť správne. Na kandidózu mi priniesla z lekárne “zázračnú” mastičku a odporučila mi vitamíny z grapefruitových jadierok.

A čuduj sa svete, hneď po pár natretiach zázračnou mastičkou ustúpila bolesť prsníka a aj praskliny sa už hoja.

Viem, že je to beh na dlhšiu trať, ale som odhodlaná dojčiť čo najdlhšie, a preto vydržím. Budem sa riadiť odporučeniami a zisťujem, že každým papaním zlepšujem techniku – vďaka bohu za laktačné poradkyne!

Prečítajte si tiež:

Pomôcky na dojčenie
Ako najlepšie jesť pri dojčení

Norko je indiánskou babičkou

Poradkyňa okrem iného požičiava aj šatky na nosenie detí. Naučila ma ju uviazať a požičala mi jednu domov. Z Norka sa okamžite stala indiánska babička, Šarlotka je šťastná lebo je pritlačená na hrudi svojich rodičov, my máme voľné ruky a môžeme robiť, čo treba a už si aj cez internet zháňame jednu takú šatku.

Čítala som si veľa o význame nosenia detí v šatke a myslím, že to má určite veľký význam pre vývoj malého človeka. Je zvláštne odrazu cítiť na pleciach toľkú zodpovednosť za niekoho, kto vzišiel z nás dvoch. A preto sa snažíme dať jej maximum vo všetkom, čo sme schopní. Ak jej nosenie v šatke prinesie čo i len omrvinku správneho psychického vývinu, budeme ju nosiť kým budeme vládať.

Kočík a najmä pohyb – supeeer

Začali sme už aj kočíkovať. Každý deň ideme na hodinku vonku a cez víkend sme si spravili prvú túru okolo domu.

Bolo to úžasné…Priznám sa, že hlavne pre mňa po viac ako dvoch mesiacoch bez pohybu som si to poriadne užila a vychutnala. A Šarlotke sa to veľmi páčilo, v kočíku ju nadhadzovalo a pre bábätká nie je nič lepšie. Keďže bola napapaná a spokojnučká, skočila som si už aj do mesta na nákup, povybavovať dôležitosti a aj prácu stíham bez problémov z domu vybavovať.

Je pravda, že máme za sebou už aj uplakané dni, a poviem vám, poriadny zaberák na psychiku. Keď netušíte, čo vášmu dieťatku je, čo ho bolí a už vôbec netušíte ako mu môžete pomôcť…to je poriadny zaberák.

Čítajte aj:

Pozor na nebezpečné výrobky
Ako nestratiť sebavedomie na materskej dovolenke


Dolly stráži Bombičku

Aj moje stravovanie je už veda

Pravdepodobne som niečo zlé zjedla a malú trápilo bruško. Dali sme aj kvapky na trávenie, ale nezabrali tak, aby jej úplne pomohli.

Mala som slzy na krajíčku, nervy v kýbli a môj materinský inštinkt sa dostal tým urputným krikom na bod mrazu. Nevedela som čo robiť, nedokázala som jej pomôcť a bola som nahnevaná sama na seba. Ešteže som mala pri sebe Norka, ktorý ju vždy dokáže zázračne utíšiť. Bez neho by som bola úplne bezradná.

A aké pre mňa plynie ponaučenie? Musím si veľmi starostlivo vyberať jedlo, ktoré zjem a aj suroviny, z ktorých varím. Predpokladám, že problém vznikol použitím nejakej suroviny do varenia, ktorá nebola úplne čerstvá.

Už viem, že mám zodpovednosť aj za Šarlotkine trávenie. Už som poučená a viac nestojím o podobné ukričané dni. Preto sa idem ďalej vzdelávať a zdokonaľovať v materinských povinnostiach. A vám všetkým prajem príjemný aprílový týždeň.

Vaša mamička Mika

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist