Tehuľka LIVE! Mika 46: Najlepší uspávač? Čerstvý vzduch

Bombička priberá „ako z vody“, teda z mlieka. Som šťastná, keď ju vidím a že prospieva, no musím priznať, že aj mňa občas prepadne akési blues – baby blues.

Občas to prepadne asi každú matku

Obdivujem matky, ktoré nikdy nepocítili nutkanie odložiť svoje dieťa niekam, síce do bezpečia, ale aspoň 10 kilometrov od seba. Aspoň na hodinku. Keď dieťa narieka a vy mu neviete pomôcť, lebo netušíte, čo mu je. Keď ste nevyspaté, až vás bolí celé telo a drobček je stále v aktívnej fáze.

Keď kričí ako o život a vám to trhá ušné bubienky, váš triezvy úsudok odchádza na dovolenku a vy snívate o živote „predtým“. Ruku na srdce, ktorá matka nepocítila nikdy ani len na sekundu chuť zaniesť svojho miláčika do hniezda záchrany?

„Depka“ nie je hanba

Pýtala som sa zopár mojich kamarátok – matiek, či je to normálne, alebo sa mám zaujímať o najbližšiu psychiatrickú ambulanciu. Chvalabohu, je to bežný jav a nazýva sa baby blues – Šťastie a radosť z dieťatka je vplyvom hormónov vymenená za depku.

Obvykle je to chvíľková záležitosť a 85% postihnutých matiek sa s tým dokáže bez menších problémov vyrovnať. Ostatné majú dosť vážny problém a musia im pomôcť odborníci.

V našej postsocialistickej krajine je však vnímanie depresie (akéhokoľvek pôvodu) stále na úrovni bláznovstva. Preto nie je prípustné priznať sa k nej. Preto sa stále stávajú tragické prípady, kedy matka postihnutá popôrodnou depresiou vyskočí z okna pôrodnice a zanechá po sebe to, po čom túžila celý svoj doterajší život, svoju lásku, svoje šťastie.

Skrat, ktorý navždy zmení všetko a všetkých… A pritom stačí oko odborníka, ktorý by mal prvotné symptómy poznať na kilometre. Kým “kompetentní“ nenastavia procesy v našom zdravotníctve napríklad po vzore severských krajín, budeme umierať zbytočne a naše deti budú vyrastať bez rodičov.

Prečítajte si tiež:

Som po pôrode
Zmenila sa vaša žena po pôrode? alebo Sprievodca pre novopečených oteckov

Demokracia či len pseudo?

Či vplyvom nedostatku odborníkov, či pre ich preťaženosť, či pre ich demotiváciu, nefungujúci systém. Tento problém sa dotýka nás všetkých a len my ho môžeme spoločne zmeniť. Ak nebudeme len tupo nasledovať pokyny a nariadenia „vyvolených“, nepodriadime sa všeobecne zaužívaným pravidlám a začneme sa zaujímať o to, čo nám je servírované na tanier, len tak zistíme, čo je pre nás lepšie.

Neobviňujem lekárov a zdravotníkov, oni sú len obeťami systému, ktorý zaviedli tí, ktorým máme veriť, že pre nás robia len to najlepšie. Je smutné, že zdravie spoločnosti je podriadené „vyšším záujmom“, že masy sú manipulované pár ľuďmi a pritom žijeme v demokracii. Alebo v pseudodemokracii?


Šarlotka pekne priberá…

Čítajte aj:
• Starostlivosť o dieťatko
• S bábätkom v posteli

Váha prekvapila aj doktorku

Boli sme na poradni a keď sestrička videla na váhe údaj, koľko Bombička pribrala, radšej ju zvážila ešte raz. Za týždeň 350g. A to som si myslela, že nebudeme mať chvályhodný prírastok, pretože pozvoľna prechádzame na nočné spanie, kedy Šarlotka vydrží bez papania 5 až 7 hodín.

Pani doktorka mi povedala, že mám veľmi dobré mlieko, preto je malá taká spokojná, vydrží dlho sýta a výborne priberá. Takže naďalej poctivo 5-krát denne zdravo jem, veľa pijem, snažím sa byť v pohodičke a užívať si spoločný život s malým človekom.

A keď prídu krušné chvíľky a ja zvažujem možnosť „vrátenia“ ukričanej, plačúcej princezničky, spomeniem si na to, ako veľmi sme si ju priali a sľubovali všetkým „tam hore“, že budeme tými najlepšími a najobetavejšími rodičmi. Vždy to stopercentne zaberie.

Čerstvý vzduch robí svoje

Všade okolo počúvam, ako detičky radi spinkajú vonku na vzduchu. A veru aj naše dieťa miluje zvuk a vôňu prírody. Hneď, ako ju šupnem do kočíka, pár minút povozím po terase, spí ako medveď a dokáže prespať aj viac ako 4 hodiny. Keď ju však vyberiem a vložím do kolísky alebo postieľky, zobudí sa a je nespokojná. Chápem ju, lebo aj ja milujem, keď si môžem zdriemnuť vonku a aj počas tehotenstva som v lete a na jeseň spávala buď v sieti alebo na terase.

Tento rok sme sa pustili do zveľaďovania záhrady, ktorá bola úplne zarastená burinou a neudržiavaná, staviame kurín, kôlničku, robíme terénne úpravy a chlapi mi sľúbili, že hneď ako bude hotová teraska a posedenie, spravia mi konštrukciu na hojdaciu sieť, aby si Šarlotka mohla dokonale užívať pohodičku života na lazoch. Určite si niekedy vhupnem k nej do siete, našťastie sme si z Mexika doniesli takú rodinnú pre dve osoby a dieťa.

Dávajte na seba pozor, užívajte si máj – lásky čas a tešte sa zo života. Veď je taký krásny…

Vaše baby:)

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist