28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Je možné predísť nastrihnutiu hrádze pri pôrode?

OTÁZKA TÝŽDŇA Ako často sa v našich pôrodniciach robí nastrihnutie hrádze pri pôrode? Vraj je vhodné počas tehotenstva masírovať hrádzu alebo robiť cviky, ktorými možno nastrihnutiu predísť.
foto: Profimedia

Babyweb.sk odpovedá:

Čo sa týka nastrihnutia hrádze (alebo epiziotómie), je najlepšie informovať sa priamo v pôrodnici, v ktorej sa chystáte rodiť: Ako často nastrihávajú a v akých prípadoch.

Všeobecne sa epiziotómia v pôrodniciach nepovažuje za rutinný zákrok – odvíja sa od spôsobu vedenia pôrodu a od toho, ako sa pôrod vyvíja. K problematike pôrodov vydala svoje stanovisko aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), kde sa v súvislosti s epiziotómiou okrem iného uvádza: „Systematické vykonávanie epiziotómie nemá opodstatnenie. Na ochranu perinea by sa mali využívať ,alternatívne metódy´ s výnimkou prípadov, keď je dieťa v núdzi. Výskumy totiž dokazujú, že epiziotómia prináša väčšinou viac bolesti a utrpenia pre matky ako úžitku pre deti.“

Masáž hrádze a tzv. Kegelove cviky (na posilnenie svalov panvového dna, vhodné aj po pôrode) spoločne s dostatočným pohybom a cvičením sa odporúčajú ako vhodná prevencia epiziotómie pri pôrode.

Uvádza sa, že masáž hrádze, s ktorou budúca matka začína 8 – 6 týždňov pred termínom pôrodu, môže, ak sa robí správne, zabrániť nastrihnutiu hrádze a väčším poraneniam. Toto tvrdenie však nie je podporené žiadnymi porovnávacími štúdiami.

21. 12. 2015 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Naposledy navštívené