Vidí ma už?

Čisté ako studničky, aj tak nám môžu pripadať oči bábätiek. Z ich pohľadu máme občas dojem, že dokážu vidieť všetko do najmenšieho detailu. Zďaleka to však tak nie je.

15-shutterstock_1050001412-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Bábätko sa síce narodí s fungujúcim zrakom, ale zďaleka nevidí to čo my. Jeho zrak sa vyvíja, ale pokroky nerobí zo dňa na deň. Novorodenec, ak je zdravý, vníma svetlo a tmu, má radšej šero ako ostré svetlo. Neskôr sa mu ako z hmly začínajú vynárať obrysy ľudí a predmetov. Pre rodičov často nie je jednoduché predstaviť si, čo všetko ich bábätko vidí či nevidí. Keď sa okolo nového prírastku do rodiny zhŕknu babičky a dedkovia, z diaľky naň mávajú, snažia sa upútať jeho pozornosť, bývajú často sklamaní, že v očiach drobčeka nevidia ani zrnko záujmu. Neuvedomujú si, že ich na tú diaľku dieťa jednoducho nevidí.

Požičiame si ich oči

Na pomoc rodičom bábätiek prišla jedna britská firma, ktorá sa špecializuje na očné šošovky s interaktívnou digitálnou pomôckou vytvorenou na podklade početných výskumov i praktických pozorovaní. Podľa veku dieťaťa nám ukáže, čo je schopné vidieť. Podľa nej môžeme zaznamenať, ako sa vyvíja zrak dieťaťa od narodenia do jedného roka veku. Nie je však dobré brať ju ako zákon. „Každé dieťa je iné, každé sa vyvíja iným tempom,“ pripomína anglický očný špecialista Brian O´Brien. „Niektoré deti začínajú chodiť už v jedenástich mesiacoch, iné s tým majú problémy ešte ako jedenapolročné, pritom v oboch prípadoch ide o normálne, zdravé deti,“ podotýka.

K lekárovi okolo pol roka

Rodičom, ktorí sa obávajú, že zrak ich dieťaťa nie je úplne v poriadku, odporúča doktor O´Brien spoľahnúť sa predovšetkým na vlastnú intuíciu. „Nikto nepozná dieťa lepšie ako rodičia. Ak majú pocit, že nereaguje na vizuálne podnety rovnako ako jeho vrstovníci, stojí za to poradiť sa s lekárom.“ Funkčné je to od pol roka veku dieťaťa. Dovtedy detské videnie nie je ešte natoľko zrelé, aby dokázalo zamerať oči na predmet pri pohľade zblízka, môžu sa mu stále veľmi rozbiehať. Okolo šiesteho mesiaca tiež začína byť funkčné zrakové centrum ostrosti. A čo by si rodičia mali všímať, keď chcú zistiť, či má ich dieťa oči v poriadku? Predovšetkým by mali sledovať, či sa otáča za svetlom, za hračkou, či mu oko nezabieha priveľmi do strany a tiež, či je farba zreničky čierna a nijako sa nesfarbuje.

Ako naše dieťa vidí svet

Novorodenec

Dokáže rozpoznávať svetlo a tmu, tvary, pohyb, všetko v odtieňoch sivej. Vidí ostro iba do 20 až 30 cm. Je to presne vzdialenosť, ktorá mu stačí, aby poznalo matku, keď ho drží v náručí, prsník, keď ho dojčí. Vzdialenejšie predmety i osoby vidí rozmazane. Dokáže síce zaostriť na rôzne vzdialenosti, ale je to namáhavé, očné svaly nemajú dosť natrénované.

1. mesiac

Dokáže rozoznať farby, ak ich vidí dostatočne zblízka. Najlepšie zaostruje na vzdialenosť 20 až 30 cm. Poznáva tváre i predmety pred sebou, ak sú mu blízke, a dokáže to dať najavo tak, že za nimi pootočí hlavu, keď trochu uhnú.

2. mesiac

Predmety v blízkosti dieťaťa majú jasnejšie obrysy, farby sú intenzívnejšie. Pomaly prestáva škúliť. V tomto veku sú preň dôležité zvukové hračky, ale môžeme mu skúsiť zavesiť nad postieľku mobil vo výrazných farbách asi 25 cm od tváre.

3. mesiac

Už udrží oči na danom predmete oveľa dlhšie, rozlišuje známe tváre. Pohľadom prechádza z jedného objektu k druhému bez potreby točiť hlavou. Vidí ostrejšie predmety vo svojej blízkosti.

Čítajte tiež:

4. mesiac

Vnímanie svetla a farieb sa zlepšuje. Dieťa si všíma viac detailov na hračkách i na predmetoch vo svojom okolí. Spoznáva rodičov. Naťahuje sa po predmetoch, snaží sa ich uchopiť. Striedavo sleduje ruku a objekt svojho záujmu a ak si hračku podá, starostlivo ju skúma. Je dobré striedať farby i tvary hračiek.

5. mesiac

Nielenže rozlišuje viac odtieňov, ale už vidí aj veci v pozadí, hoci nie úplne jasne. Odhaduje, ako je daný predmet ďaleko, podáva si ten, ktorý je na dosah.

6. a 7. mesiac

Dokáže zaostriť na akúkoľvek vzdialenosť a pozerať sa všetkými smermi. Sleduje hračku, ktorou rodičia pohybujú, bez toho, aby muselo natáčať hlavu. Zraková ostrosť ešte nie je vynikajúca, ale je dostatočná. Už z diaľky rozoznáva ľudí.

8. mesiac

Sleduje vaše pohyby a viac si uvedomuje predmety, ktoré ho obklopujú. Tiež sa rado hrá na skrývačku. Baví ho, keď ukrývate jeho obľúbené hračky a potom mu ich ukazujete.

9. mesiac

Farba jeho očí už je takmer definitívna, meniť sa môže len v drobnom odtieni. Videnie možno prirovnať ku krátkozrakému človeku. Veľmi vzdialené predmety vidí ešte rozmazane.

10. mesiac

Vidí už lepšie na diaľku, aj keď ešte nerozoznáva detaily. Ak sa vám zdá, že má pri tom nejaké problémy, neváhajte vyhľadať lekára.

11. mesiac

Už vidí skoro dokonale, pozadie je čisté, dieťa odhadne vzdialenosti a už zdiaľky poznáva známe tváre. Navyše pohyb v priestore, lezenie napomáha rozvoj zraku i rovnováhy.

12. mesiac

Dieťa vidí rovnako dobre ako dospelý, všetky detaily i farby. Všetko ho zaujíma, stále niečo objavuje. Keď sa naučí chodiť, svet je jeho.

17.4.2024 6:55| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist