Pôrod nie je zadarmo

Slovenské pôrodnice majú mamičky pod drobnohľadom. Diskutujú o nich na rôznych fórach a snažia sa vybrať pre seba a svoje dieťatko to najlepšie. Služby navyše, ktoré spríjemnia pôrod a pobyt v nemocnici, nazývajú pôrodnice zväčša nadštandardom. Budúce mamičky si za ne priplatia extra. Bližšie sa pozrieme, čo ponúkajú bratislavské pôrodnice.

Univerzitná verzus súkromná

Naše hlavné mesto má štyri pôrodnice. Tri z nich – Nemocnica Ružinov, Nemocnica akademika Ladislava Dérera na Kramároch a Nemocnica svätého Cyrila a Metoda v Petržalke patria pod skupinu Univerzitných nemocníc – majú jednotné cenníky za výkon nadštandardných služieb, hoci všade vám ponúknu niečo iné.

Štvrtou možnosťou je súkromná Gynekologicko-pôrodnícka nemocnica KOCH na Partizánskej ulici.

Výber pôrodníka

Vo všetkých štyroch bratislavských pôrodniciach zaplatíte za výber pôrodníka 300 eur. Zazmluvnenie pôrodníka znamená nielen jeho prítomnosť pri pôrode, ale aj sledovanie v ambulancii mesiac pred pôrodom. Výhodu je, že v ambulancii nebudete musieť čakať a váš pôrodník si s vami dohodne presný termín.

V sanatóriu KOCH je objednávanie na čas samozrejmosťou. Za poplatok 199 eur vám bude poskytnutá nadštandardná starostlivosť už od začiatku tehotenstva.

Podanie epidurálnej analgézie

V troch univerzitných nemocniciach zaplatíte za takzvaný epidurál jednotnú sumu 152 eur. Ak vám nebude EDA z rozličných dôvodov podaná, vrátia vám plnú sumu zníženú o 10 eur.

Pre podanie „epidurálky“ je potrebné absolvovať poučenie na oddelení anesteziológie, a to ešte pred samotným pôrodom. Taktiež budete potrebovať aktuálny krvný obraz nie starší ako mesiac.

V sanatóriu KOCH sa za podanie „epidurálky“ neplatí, jej cena je zahrnutá v poplatku za nadštandardný pôrod, ktorý stojí 1200 eur.

Prítomnosť otca pri pôrode

Ak chce byť otecko pri pôrode, zaplatíte za to 30 eur. Nemusí to byť len otec, ale aj iná sprevádzajúca osoba, napríklad mama, dula alebo kamarátka. Pre prítomnosť sprevádzajúcej osoby sa odporúča jej psychofyzická príprava, ale v praxi stačí, ak sa preukážete zaplatením poplatku.

Ak budete rodiť cisárskym rezom a chcete, aby sprevádzajúca osoba videla bábätko, je tak isto nutné zaplatiť poplatok 30 eur.

V pôrodnici KOCH je účasť sprevádzajúcej osoby zahrnutá v poplatku 1200 eur.

Nadštandardný pôrodný box

Z bratislavských univerzitných nemocníc ho ponúka jedine Nemocnica sv. Cyrila a Metoda v Petržalke.

Nadštandardný pôrodný box vám za poplatok 100 eur poskytne útočište od prvých chvíľ príchodu do pôrodnice. Má vlastnú sprchu a WC, nemusíte sa nikam presúvať. Výhodou je aj to, že sprevádzajúca osoba môže byť s vami od začiatku.

Nadštandardná izba

V Univerzitných nemocniciach sú poplatky na deň za nadštandardnú dvojlôžkovú izbu na oddelení šestonedelia 18 eur, za nadštandardnú jednolôžkovú izbu 40 eur a ak to kapacita dovoľuje, môžete za sumu 35 eur požiadať o ubytovanie blízkej osoby.

Pozrime sa na rozdiely medzi štandardnou a nadštandardnou izbou v jednotlivých pôrodniciach.

Pôrodnica v Ružinove

  • štandard – na izbe – 3 – 4 mamičky, WC a sprchy na chodbe
  • nadštandard – 2-posteľová izba, samostatné WC a sprcha, TV, klimatizácia, strava podávaná na izbe

Pôrodnica v Petržalke

  • štandard – Na izbe 2-3 mamičky, WC a sprchy v spoločnej bunke s druhou izbou
  • nadštandard – 2 posteľová izba, samostatné WC a sprcha, TV, prebaľovací pult, strava podávaná na izbe

Pôrodnica na Kramároch

  • štandard – Na izbe max. 3 mamičky, WC a sprchy na chodbe
  • nadštandard – 2 posteľová izba, samostatné WC a sprcha, TV, internet
  • nadštandard – 1 posteľová izba, samostatné WC a sprcha, TV, internet

V pôrodnici KOCH zaplatíte za ubytovanie partnera 120 eur na deň s plnou penziou. Izby sú jedno a dvojlôžkové so samostatnou kúpeľnou a WC. Na izbách je televízor, klimatizácia, chladnička, trezor, a iné drobnosti ako sušič na vlasy, denná tlač a pod.

Výpočet modelovej situácie

Na záver prinášame výpočet ceny za pôrod pri využití nasledovných nadštandardných služieb: sprevádzajúca osoba pri pôrode, podanie epidurálnej analgézie, výber pôrodníka, pobyt 5 nocí na nadštandardnej izbe.

  • Univerzitné nemocnice v Bratislave – 572 €
  • Gynekologicko – pôrodnicka nemocnica KOCH – 1500 €

Či využijete nadštandardné služby pôrodníc a spríjemníte si tak tento veľký okamih, je na vás. My vám želáme, aby bol pôrod pre vás krásnym a silným emotívnym zážitkom.

Na Babywebe tiež nájdete:

Prirodzené polohy a prostredie pri pôrode
Chcem byť s partnerkou pri pôrode
Všetko o pôrode ako o fyziologickom deji

15.5.2014 12:56| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist