Tehotenstvo v päťdesiatich rokoch?

OTÁZKA TÝŽDŇA Zdravím. Som ročník 1966 a pravdepodobne som tehotná. Už niekoľko rokov sa cítim vitálnějšia a zdravšia ako v dvadsiatich-tridsiatich rokoch. Bábätko by som si chcela nechať, aké sú vaše skúsenosti s graviditou v tomto veku? Ďakujem Eva

Názor odborníka:

S pribúdajúcim vekom výrazne klesá schopnosť ženy otehotnieť. Ak nedôjde k otehotneniu vo vyššom veku, je tehotenstvo spojené s vysokým rizikom komplikácií pre matku i plod. Ženy po 40. roku veku majú 5-krát vyššie riziko potratov ako ženy vo veku tridsiatich až tridsiatich piatich rokov. Okrem toho s pribúdajúcim vekom matky rastie aj riziko vrodených vývojových porúch plodu, predčasného pôrodu a pôrodu novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Aj keď sa žena cíti v päťdesiatich rokoch zdravá a vitálna, hrozí jej počas tehotenstva viacero závažných komplikácií, ako sú vysoký krvný tlak, cukrovka, porucha zrážanlivosti alebo predčasné odlučovanie placenty. To sa ide ruka v ruke s akútnym ukončením tehotenstva cisárskym rezom a horším hojením. Komplikácie vyplývajú zo zníženej funkcie maternice a z celkového zdravotného stavu organizmu.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že donosenie zdravého novorodenca v takomto pokročilom veku je veľkou vzácnosťou, nie je to však nemožné. Rozhodnutie je len a len na žene a jej partnerovi. Treba ešte zdôrazniť, že hoci sa teraz cítite dobre, nemusí to tak byť o 10 rokov a uvedomte si, že vaše dieťa vás bude ešte dlho potrebovať. V tomto prípade treba skutočne veľmi dôkladne zvážiť, či závažnosť rizík preváži nad dôvodmi, prečo si tehotenstvo ponechať.


Odpovedala: gynekologička MUDr. Radka Gregorová 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist