Kariéra verzus materstvo

Kariéra a materstvo? Ako skĺbiť tieto dve životné úlohy? A je to vôbec možné?

business-gc7d609f27_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Odborná literatúra jednoznačne potvrdzuje, že pre zdravý vývoj dieťaťa sú kľúčové prvé tri roky života, a preto by malo mať maximálnu starostlivosť matky po celý tento čas.

Rozpor medzi týmito dvoma rolami však nie je taký zásadný, dá sa prekonať. Iste, okrem odvahy a rozvahy, ktoré musia ísť ruka v ruke, to chce aj pekný kus šťastia a vôbec priazne osudu v podobe ochotných alebo aspoň chápavých príbuzných. Aké sú teda možnosti prepojenia materstva sebarealizácie v zamestnaní?

• Začať pracovať na skrátený úväzok
Najbežnejší vhodný spôsob, ako prepojiť materstvo a zamestnanie, je práca na polovičný úväzok. Ak vám zamestnávateľ vyjde v ústrety a charakter vášho zamestnania to umožní (a ak nie, nebojte sa hľadať inde), je možné znova nastúpiť do práce na pár hodín týždenne už niekoľko mesiacov po pôrode. Ďalšia možnosť je práca z domu.

• Podeliť sa o starostlivosť o deti s partnerom
Ak sa rozhodnete začať chodiť do práce, je dôležité dohodnúť sa s partnerom, aby sa viac zapojil do starostlivosti o dieťa a domácnosť. Múdry muž má vždy záujem o to, aby bola jeho žena všestranne spokojná, pretože iba tak sa jej podarí vytvoriť harmonický domov pre neho a pre dieťa. Skúste sa podeliť o povinnosti tak, aby vám ostal nejaký čas aj na odpočinok. Partner bude tráviť viac času s dieťaťom, naučí sa oň starať a tým sa veľmi pozitívne posilní vzájomný vzťah medzi nimi. Radikálnejšia možnosť je, že na rodičovskú dovolenku nastúpi váš partner.

Čítajte tiež:

• Priebežne sa vzdelávať
Ak vám situácia neumožní nastúpiť do zamestnania, ďalší spôsob, ako zostať v čase materskej dovolenky v kontakte s odborom, je priebežne vzdelávanie. Je to dôležité aj pre vaše sebavedomie. To znamená, čítať odbornú literatúru alebo si zvyšovať kvalifikáciu prostredníctvom štúdia. Nezabudnite, že niektoré profesie sa veľmi rýchlo vyvíjajú. Takisto nestratiť kontakt s bývalými kolegami je veľmi výhodné. Návrat do práce po dlhej rodičovskej dovolenke môže byť pomerne ťažký. Po niekoľkých rokoch, keď sa venujete starostlivosti o dieťa a domácnosť, nie je ľahké preorientovať sa znova na pracovný proces. Človek si neverí, menej sa presadzuje a v odbore nemá taký dobrý prehľad ako pred odchodom na materskú.

Za a proti

Pre niektoré ženy je ich práca podstatnou súčasťou ich života. Predstava, že sa na niekoľko rokov vzdajú významného zdroja svojej spokojnosti, je pre ne skľučujúci. Malé dieťa potrebuje cítiť, že sa mamičke dobre darí. Vždy je lepšie ju mať pri sebe o niekoľko hodín menej, ale v dobrej nálade, ako stále – a nervóznu.

Na druhej strane deti sú malé len raz za život a tie krásne momenty sa už nikdy nevrátia a nezopakujú. Uvážte teda, koľko priestoru venovať kariére počas materstva, aby ste raz neoľutovali, že ste sa pre prácu pripravili o krásne chvíľky so svojimi miláčikmi. Materstvo je aj kariéra svojho druhu, a nie hocijaká. Je to kariéra srdca.

Zdroj: Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

2.12.2022 5:59

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist