Prvý deň v práci po materskej dovolenke

Návrat do zamestnania prežívajú mladé mamičky rôzne. Niektoré ľutujú, že už nebudú môcť tráviť so svojimi milovanými ratolesťami toľko času, iné zas túto udalosť spájajú s príjemným očakávaním nových podnetov do života.
Ako sa na prvý pracovný deň čo najlepšie pripraviť, čomu venovať pozornosť a čím sa, na druhej strane, nenechať zbytočne stresovať?

Večer pred nástupom

Predvečer prvého pracovného dňa býva obvykle v znamení nervozity. Ženy sa najčastejšie obávajú, ako túto zmenu zvládnu – či ich odborné znalosti nezapadli prachom, ako ich prijmú kolegovia či ako sa im bude dariť komunikovať s novými ľuďmi, keďže počas materskej dovolenky strávili väčšinu času iba s deťmi.

Obavy

Všetky tieto obavy sú úplne prirodzené, nesmiete sa však nimi nechať znepokojiť. Platí tu pravidlo pozitívneho myslenia: Zo svojich úvah vytláčať negatívne predpovede, myslieť skôr pozitívne a veriť, že túto zmenu zvládnete.
Trému z prvých pracovných úloh môžete zmierniť aj tým, že sa posledné týždne pred nástupom do práce skúsite zorientovať v tom, aké novinky sa objavili vo vašom pracovnom odbore, a tak sa aspoň trochu na túto zmenu pripraviť. Pred nástupom do práce sa často objaví starosť, ako vaše dieťa zvládne dlhodobejšie odlúčenie, či to preň nebude veľký šok. Môžete tomu predísť tým, že niekoľko mesiacov pred nástupom do zamestnania skúsite svoje dieťa pomaly na svoju pravidelnú neprítomnosť zvykať.

Prvý deň

Prvý deň v zamestnaní nebude od vás nikto požadovať žiadne veľké výkony, budú skôr počítať s tým, že sa začnete zoznamovať so svojou prácou. Ak nastupujete na miesto, z ktorého ste pred materskou odišli, máte veľkú výhodu, pretože prostredie aj kolegov väčšinou poznáte.
Ak prichádzate do nového zamestnania, venujte prvý deň skôr zoznámeniu sa so svojimi pracovnými úlohami a s ostatnými spolupracovníkmi. Nezdôrazňujte svoju neistotu, nepripúšťajte si, že túto prácu nezvládnete. Naopak, na nové podnety reagujte ako na životné výzvy, ktoré treba prekonať.

Prvý večer

Prvý deň v novom zamestnaní býva veľmi náročný a je úplne prirodzené, že sa budete cítiť veľmi unavená. Keď budete potom večer svoj prvý pracovný deň hodnotiť, zamerajte sa na pozitívne okamihy, na to, čo vám urobilo radosť a čo sa vám podarilo. Skúste popremýšľať nad tým, čo príjemné vás čaká na ďalší pracovný deň.

Na Babywebe tiež nájdete:

Kariéra verzus materstvo
Mamičky pozor!
Čaká vás dlhšia a vyššia materská!

Materská – ktoré mamičky majú nárok?
Aká som matka?

6.1.2011 11:28| autor: Petra Vondráčková
Viac o téme: dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist