Ako vybrať banku pre hypotéku

Zvolili ste pre financovanie bývania tú správnu banku? Pomôžeme vám. Veď výberom banky, u ktorej budete čerpať hypotekárny úver, získavate finančného partnera na ďalších 20 až 30 rokov. Prinášame vám dôležité rady, čo všetko by ste pred spísaním úverovej zmluvy mali premyslieť:

Najprv sa zaujímajte o podmienky čerpania peňazí z úveru. V prípade hypotekárnych úverov sa nenechajte ovplyvniť iba výškou úrokovej sadzby. Omnoho podstatnejšie pre vás budú podmienky čerpania úveru. Tie sa v jednotlivých bankách zásadne odlišujú a niekedy môžu zle nastavené podmienky čerpania spôsobiť značné problémy (napr. zastavenie výstavby z dôvodu nedostatku prostriedkov).
Zistite si tiež, koľko formulárov bude treba vyplniť a koľko údajov uvádzať. Niektoré banky vyžadujú pri čerpaní úveru zložité dokladovanie vynaložených prostriedkov, inde stačí čestné vyhlásenie o tom, ako boli peniaze využité.

Pozor na poplatky!

Niekedy môžu byť poplatky také vysoké, že sa i pri nízkej úrokovej miere stane hypotéka nevýhodnou.
Mali by ste sa zaujímať o poplatky za služby súvisiace s poskytnutím, čerpaním a so správou úveru. Sú to napr. poplatky za vedenie účtu, za vybavenie úveru, za vykonanie zmien v hypotekárnej zmluve alebo za mimoriadnu splátku úveru.
Ďalej sú to poplatky za jednotlivé čerpanie prostriedkov, za čerpanie na návrh na vklad zástavného práva, za revízie znaleckého posudku, za nedočerpanie úveru, poplatky externým firmám za „opečiatkovaný“ rozpočet stavby.

Papiere, papiere

Informujte sa u stálych klientov na ich skúsenosti z rokovania s bankou. Zložitý administratívny aparát môže niekedy človeku poriadne znepríjemniť život a pripraviť ho o čas.
Nezabúdajte, že sadzba platí len na obdobie prvého fixačného obdobia. Hľadajte banku, ktorá vás pri druhej fixácii „nenatiahne ako ponožky“!
Na posúdenie všetkých dôležitých kritérií by ste mali mať vždy dostatok času. Keď banka bude udelenie úveru podmieňovať okamžitým podpísaním zmluvy a nedá vám možnosť podmienky riadne preštudovať, nenechajte sa ovplyvniť. Vždy si na prečítanie zmlúv nechajte dostatok času, a to i v prípade, keď sa s hypotékou ponáhľate.

Ako konkrétne postupovať?

Ak sa do mapovania ponuky jednotlivých bánk pustíte sami, odporúčame vám porovnať podmienky minimálne šiestich bánk. Bude vás to síce stáť dosť času, ale určite sa to vyplatí. Keby ste navštívili len dve najbližšie banky, mohli by ste zvoliť práve tie, ktorých podmienky sú najmenej výhodné.
Rozhodovanie vám môže uľahčiť, keď si dáte vypracovať súbor ponúk a ich porovnanie u nezávislého finančného konzultanta.

Rada na záver: Dajte si načas a čítajte aj tie najmenšie písmenká!

5.8.2009 4:44| autor: Jan Lener

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist