Ako sa po materskej dovolenke uchádzať o prácu

Renáta sa chystá po troch rokoch rodičovskej dovolenky na svoj prvý výberový pohovor do práce. Nie je si ale vôbec istá, či uspeje so slovnou zásobou: papať, ee.

Pracovný trh sa stále vyvíja a vôbec po svetovej ekonomickej kríze sa výrazne zmenil. Prevažuje dopyt po špecialistoch a odborníkoch. Aj keď medzi nich nepatríte, nezúfajte.

Ako ste vy zvládli návrat do práce, museli ste si po materskej hľadať novú prácu? Diskutujte s ďalšími maminami o tom, aký bol návrat do zamestnania.

Dáme vám pár trikov a tipov a miesto budete mať vo vrecku:

1. Vzdelávajte sa sledujte trendy vo svojom obore. Nová doba ponúka nové možnosti. Vzdelávacie agentúry a materské centrá ponúkajú mamičkám širokú škálu jazykových, počítačových a odborných kurzov. Existuje mnoho neziskových organizácií, projektov v rámci EU, materských centier, ktoré vám poskytnú potrebné zázemie, vrátane stráženia detí počas kurzu. Odvážnejšie si môžu doplniť vzdelanie na strednej či dokonca vysokej škole. Hlavne nezaspite na vavrínoch!

2. Rozprávajte, bavte sa, komunikujte aj mimo rodinu. Tréning komunikačných schopností, umenie predať svoje znalosti a osobnostné kvality ponúkajú neziskové organizácie, materské centrá a niekedy (bohužiaľ skôr stále výnimočne) family friendly zamestnávatelia.

3. Buďte pripravená na otázky na telo. Pripravte si v hlave odpovede na prijímacie otázky typu: Máte zaistené stráženie pre deti v prípade ich choroby? Ako to vyriešite, ak budete musieť ostať v práci dlho do večera? Ste ochotná vycestovať na služobnú cestu na 3 dni? Čo ste urobili pre svoje vzdelanie a odbornosť počas rodičovskej dovolenky? Kedy ste naposledy hovorili anglickým jazykom?
Niektoré otázky zaváňajú diskrimináciou, máte právo na ne neodpovedať, ale čo si bude klamať, radšej ich prekonáme, ako by sme o miesto mali prísť. Nie je potrebné vymýšľať nejaké definície. Naopak! Odpovedajte vo vzťahu k posledným rokom. Na otázku, kedy ste posledne hovorili anglicky, pokojne odpovedzte, keď ste boli na dovolenke v Chorvátsku a vyberali ste s rodinou poznávací výlet.

4. Zabudnite na rifle, silný make-up a žuvačku. Riaďte sa dobrým múdrom: „Menej znamená viac“. Stavte na istotu. Zbytočne neprehrávajte. Pracujte s farebnými kontrastmi. Ak si na seba napríklad oblečiete tmavo modrý kostým, vezmite si k nemu bielu košeľu: vďaka silnému kontrastu budete výrazná, ale zároveň decentná.
Make up by mal byť naozaj iba doplnkom. Nikdy nezabudnite, že dôležité je, čo máte v hlave, nie na nej. Príliš výraznému maľovaniu pre pracovné príležitosti sa skôr vyhýbajte a žuvačku nechajte v každom prípade v kabelke.

5. A do pätice všetko dobré: buďte pripravená, pôsobte sebavedomo a nebojte sa. Pracovný trh siahne radšej po aktívnej, pohotovej žene ako po vystrašenej bez života, ktorá si sama vyrába prekážky.

Nezabudnite, že ste matka, manažérka a organizátorka rodiny v jednej osobe. Rodičovská dovolenka vám dala okrem iného „soft skills“, alebo mäkké schopnosti, ako sú tréning v riadení, organizovaní, brainstorming, inovatívne myslenie apod.
Riadiť a zorganizovať dieťa, manžela a psa môže byť niekedy náročnejšie ako zorganizovať meeting vedúceho obchodného úseku s obchodnými zástupcami. Často v praxi zmieňovaný brainstorming využívate s manželom pri diskusiách na téma „po kom to dieťa je“. A inovatívne myslenie? Predsa, keď vymýšľate nový postup, ako dieťa nasmerovať, aby nebolo po manželovi, ale dokonalé po vás.

Čo povedať na záver? Pravou, vykročte pravou.

Ako ste vy zvládli návrat do práce, museli ste si po materskej hľadať novú prácu? Diskutujte s ďalšími maminami o tom, aký bol návrat do zamestnania.

Na Babywebe tiež nájdete:

Kariéra alebo materstvo?
Rodina verzus zamestnanie
Návrat do zamestnania po materskej dovolenke
Prvý deň v práci po materskej dovolenke

9.1.2011 7:44| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist