Ako rozumom k peniazom prísť alebo emócie bokom

Predstavte si malé húsatká cupkajúce za matkou husou. Keď hus spadne do jamy, všetky mláďatká naskáču za ňou. V animovanom filme veselá scénka. Dosaďte si však za hus úrokové sadzby alebo väčší pohyb trhov. Správanie žiadateľov o hypotekárne úvery a drobných investorov na kapitálových trhoch bez veľkého zveličenia pripomína túto scénku. Aj oni slepo skáču, kam nemajú. Pri rozhodovaní o dôležitých finančných otázkach sa vyskytuje toľko omylov, že sa ich ešte nikto neodvážil spočítať. Väčšina z nich však vychádza z jednoduchej pravdy – ľudia sa rozhodujú na základe emócií. Pri financiách však používajte rozum.

Zradné pochybnosti

Investori nakupujú dlhové, akciové a ďalšie inštrumenty kapitálových trhov v obdobiach rastu. Väčšinou tak robia po tom, čo sa po niekoľkoročnej perióde presvedčia, že trhy rastú a skutočne zarábajú 5 – 50 % ročne. To znie zaujímavo, však? Červíček pochybností, či tiež naskočiť do rozbehnutého vlaku, hlodá. Človek sa ľahko rozhodne pre nákup. To ešte nie je chyba. Chyba je nechať v hlave pracovať ďalšieho červíčka pri poklese trhu. Dlhodobé zhodnotenie akciových trhov dosahuje zhruba 10 % p. a.
Je logické predpokladať, že 50 % anuitné rasty nemôžu trvať večne. Po niekoľkomesačnom prudkom poklese hodnoty investície však obavy hovoria: „Čo keby to spadlo ešte viac?“ A hovoria to s takou intenzitou! Drobní neskúsení investori sa sťahujú. Radšej volia „bezpečie“ bežných účtov. Dokonca niekedy realizujú stratu. Smutné. Keby vydržali, zistili by, že trend sa obráti.

Čas lacných hypoték

Rovnako prenáhlene konajú žiadatelia o hypotekárny úver. Rozhodujú sa, akú zvoliť fixáciu. Rok? Tri roky? Päť, desať, pätnásť rokov? Bolo zaujímavé pozorovať, ako ľudia siahali po minimálnych sadzbách na ročnú fixáciu v časoch, keď sa sadzby udržiavali na historických minimách a získanie sadzby okolo 3,4 % nebolo výnimkou.
V obdobiach vyšších sadzieb, ktoré zažívame teraz, sa na trhu objavuje nervozita. Ľudia spomínajú na nízke sadzby. Majú pocit, že obdobie lacných hypoték sa už nikdy nevráti. Časy sú neisté, nepriaznivé, myslia si. A dôjdu k záveru, že jedinú istotu im poskytné dlhá fixácia. Skutočne vám znie dobre táto veta: „Mám síce vysoký úrok, ale mám ho istý na dlhý čas?“ A presne takýto býva výsledok neracionálneho uvažovania mnohých ľudí. Uvažovanie žiadateľov o úver a koniec koncov i tých, ktorých stretla zmena fixácie, by sa malo uberať opačným smerom. Vysoké sadzby by dlžníkov mali viesť ku kratším fixáciám, naopak, nech v období nízkych sadzieb volia fixácie dlhšie.

Emócie s nami „cvičia“

Prečo investori nedosahujú požadované investičné výsledky? Prečo vyberajú (odkupujú) svoje investície do dlhopisových, akciových či iných inštrumentov, keď trhy padnú? Prečo nešikovne volia pri úveroch fixačné obdobie? Majú v tom prsty emócie. Vplyv dojmu z niekoľkomesačného vývoja na rozhodovanie je obrovský. Hoci ľudia hľadajú racionálne argumenty, ide iba o hľadanie dôvodov pre emocionálne rozhodnutia.

Oklamem trh?

Ako z toho vykľučkovať? Keď premýšľate o svojich financiách, držte sa všeobecných, dopredu daných stratégií a buďte „cool“. Človek ľahko prepadne pocitu, že trhy oklame, že pozná ďalší vývoj (je to len klamný produkt emócií, prostriedok na okamžité upokojenie). Dá sa ochrániť od podobných nešťastí? Zverte sa do rúk správneho odborníka. Možno ho miestami nebudete mať práve v láske, nechá vám investíciu pokojne klesať ďalej. Dlhodobo sa však ukáže, že ste zvolili dobre.

Emócie bokom

Pamätajte, vyššie sadzby vás povedú ku kratšej fixácii a naopak. Rovnako nezabudnite, že klesajúce trhy vás nedovedú k ukončeniu investície. Samozrejme, to platí za predpokladu, že nepotrebujete úver predčasne splatiť a peniaze z investícií nepotrebujete hneď spotrebovať, to už je iná kapitola… Emócie bokom! Nech nedopadnete ako húsatká.

19.10.2010 1:56| autor: Jan Lener
Viac o téme: pohybvývoj

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist