Späť do práce

Po skončení materskej dovolenky rieši takmer každá žena otázku, ako bude vyzerať je návrat do práce.

Príchod do zamestnania je po niekoľkých rokoch strávených starostlivosťou o dieťa a domácnosť pre väčšinu žien veľkou zmenou. Čím dlhší bol čas prežitý na materskej dovolenke, tým náročnejšie je preorientovať sa zo starostlivosti o dieťa a domácnosť na pracovný proces. S akými komplikáciami sa najčastejšie stretnete pri návrate z materskej dovolenky do zamestnania?

• Zmena náplne všedného dňa

Deň strávený na materskej dovolenke je svojou štruktúrou a náplňou iný než bežný pracovný deň. Výchova detí a domáce práce sa vo veľkej väčšine prípadov líšia od pracovných povinností, ako sú napríklad vedenie rokovania, účtovníctvo alebo komunikácia so zákazníkmi. Pri návrate do pracovného procesu sa preto bežne stáva, že sú ženy spočiatku v pracovných činnostiach neisté, aj napriek tomu, že ich pred nástupom na materskú dovolenku dokonale ovládali, a trvá im dlhší čas, než si na túto zmenu, nové podnety a novú organizáciu zvyknú.

• Strata kontaktu s odborom

Ďalšia oblasť, na ktorú by ste sa mali zamerať, je nestratiť kontakt s odborom, v ktorom pracujete. V súčasnosti je rozvoj znalostí a technológie taký rýchly, že po niekoľkých rokoch mimo profesie sa treba učiť úplne nové postupy. Aby ste zabránili strate orientácie v odbore, je dobré byť s ním v spojení aj v priebehu materskej dovolenky. Dnes sú k dispozícii rôzne kurzy. Inou možnosťou je napríklad priebežne sledovať vývoj odboru alebo byť v kontakte s kolegami z práce, s ktorými sa dajú nové trendy preberať.

• Zladenie starostlivosti o deti a zamestnanie

Po nástupe do zamestnania vás čaká nielen úloha zorientovať sa v novom prostredí, ale si aj premyslieť, ako s ním zladiť starostlivosť o deti a domácnosť. Na materskej dovolenke ste väčšiu časť týchto povinností prebrali na seba. Po nástupe do zamestnania ich treba rovnomernejšie prerozdeliť medzi vás a partnera. Ďalšou možnosťou je nájsť si prácu na polovičný úväzok. V súčasnosti sa zamestnávatelia snažia vyjsť v ústrety ponukou pružného pracovného času alebo možnosti pracovať z domova.

Problémom sa dá predísť a dobre ich zvládnuť tým, že im budete včas venovať pozornosť.

Na Babywebe tiež nájdete:

Rodina verzus zamestnanie
Kariéra verzus materstvo
Ako ste zvládli finančnú závislosť od partnera?
Ako sa po materskej dovolenke uchádzať o prácu

11.1.2011 7:16| autor: Petra Vondráčková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist