Ako najlepšie sporiť dieťaťu?

Váš drobček zatiaľ len kričí v kolíske. O niekoľko rokov mu však budete chcieť zariadiť vzdelanie, financovať koníčky. Domáci rozpočet je nabitý, napriek tomu sa vám darí mesačne ušetriť niekoľko desiatok eur. Kam ich najvhodnejšie uložiť? Stačí si „len“ vybrať ten správny finančný produkt.

Možno využiť garantované či negarantované produkty. V čom sa líšia? Ako vyplýva už z názvu, rozdiel je hlavne v tom, či je výnos garantovaný, alebo nie. Žiadalo by sa povedať, že garantované budú tou správnou voľbou.
Ale pozor! Nemusí to tak byť. Každá garancia niečo stojí. Pri negarantovaných produktoch môžete veľa zarobiť, ale aj prerobiť. Oba druhy je dobré vzájomne kombinovať a správne používať.

Garantované produkty

Mezi garantované produkty patrí hlavne notoricky známe stavebné sporenie a penzijné pripoistenie. Oba produkty navyše štát podporuje dotáciou. Garantovaný výnos ponúkajú aj poisťovne, konkrétne kapitálové životné poistenie a od neho odvodené produkty (detské poistenie, zmiešané poistenie).
Pozor! Pri poistení sledujte poplatky, ktoré sú veľmi vysoké a uberú značnú časť zhodnotenia. Banky ponúkajú rôzne termínované vklady a sporiace účty. Ich zhodnotenie sa pohybuje na úrovni inflácie, čo znamená, že je nízke. V každom prípade je to na sporenie kratšie než dva roky najpohodlnejší a vhodný produkt.

Negarantované produkty

Negarantované produkty síce nemajú zaistené zhodnotenie, sú však schopné pri dodržaní určitých pravidiel správneho používania, hlavne dĺžky času uloženia, priniesť nadpriemerný výnos. Ich využitie vyžaduje dobre rozumieť ich vlastnostiam a tiež brať do úvahy riziko, ktoré prinášajú.
Tu pomôžu buď pracovníci bánk a investičných spoločností, alebo finanční konzultanti. Medzi túto skupinu produktov zaraďujeme investičné životné poistenie a hlavne otvorené podielové fondy, ktoré investujú prevažne do konzervatívnejších dlhopisov alebo do akcií spoločností obchodovaných na svetových i regionálnych burzách.

Čo vybrať?

Zdá sa vám výber široký a neviete, ktoré možnosti využiť? Rozhodujte sa podľa obdobia sporenia. Kratšie časové úseky obslúžia sporiace účty, stavebné sporenie a dlhopisové fondy. Na čas dlhší ako šesť rokov pridajte aj akciové podielové fondy a na sporenie dlhšie než 15 rokov sa hodia vo väčšej miere negarantované produkty. Tie sa môžu kombinovať s penzijným pripoistením.

23.6.2009 9:24| autor: Jan Lener

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist