Rodičovský príspevok po novom

Ako je to dnes s rodičovským príspevkom? Čo platí v roku 2012 a čo sa menilo? Poradíme a dúfajme, že vám aj uľahčíme, vybaviť si tieto úradné povinnosti.

Kto dostáva peniaze?

Rodičovský príspevok je príspevok zo systému štátnych sociálnych dávok.
Má prispievať na starostlivosť o dieťa do troch rokov, v prípade zdravotných problémov do šiestich rokov.

Dostáva ho len jeden z rodičov, podľa ich dohody. Počas materskej dovolenky sa príspevok nevypláca, iba ak by ste na ňu nemali nárok alebo by bola nižšia ako suma rodičovského príspevku. V tom prípade sa vypláca tento rozdiel. Aktuálne to býva na konci materskej.

Príspevok dostáva aj ten „rodič“, ktorý má dieťa zverené do starostlivosti.

Čerpanie rodičovskej dovolenky je možné po dohode so zamestnávateľom aj prerušiť. Môžete v nej potom pokračovať, ale len do piatich rokov veku dieťaťa.

Pozor od 1.1. 2011 môžu rodičia popri poberaní príspevku pracovať a dieťa umiestniť do inej riadnej starostlivosti. Podmienkou nároku je aj trvalý pobyt na Slovensku.

Koľko dostanete?

Od 1.1.2012 zmenil štát výšku rodičovských príspevkov. Príspevok na jedno dieťa je po novom 194,7 eur. Za každé ďalšie narodené dieťa sa zvyšuje o 48,7 eur.

Ak má rodič v starostlivosti aj školopovinné dieťa tak v prípade, že zanedbá školskú dochádzku, príspevok mu krátia o polovicu.

Ako a kde si uplatniť nárok?
• Pôjdete na miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, odbor štátnych soc. dávok.
• Čo so sebou? Občiansky preukaz, rodný list dieťaťa a potvrdenie o nároku na materské na účely poberania rodičovského príspevku. Toto potvrdenie dostanete na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.
• Ešte potrebujete podať žiadosť samotnú. Dostanete ju tam, alebo si ju môžete stiahnuť napr. tu: http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrdenia-na-ucely-statnych-socialnych-davok.html.

Na Babywebe tiež nájdete:

Prvý deň v práci po materskej dovolenke
Ako nestratiť sebavedomie na materskej dovolenke
Rodina verzus zamestnanie

22.6.2012 7:44| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist