Aké zmeny čakajú mamičky v roku 2013?

Ako už býva zvykom, začiatok nového kalendárneho roku prináša rôzne zmeny. Niektoré potešia, iné už menej. Na čo sa majú mamičky na materskej alebo rodičovskej dovolenke pripraviť?

Zvýšenie prídavku na dieťa a rodičovského príspevku o 2,5%

Keďže sa zvýšila výška životného minima, narástli od 1. januára 2013 aj sociálne dávky, ktoré sa z neho vypočítavajú. V praxi to znamená, že rodičovský príspevok sa zvýši z doterajších 194,70 eura na 199,60 eura mesačne.

Zvýšenie, aj keď minimálne, nastalo aj v prípade prídavku na dieťa. Jeho výška vzrástla z doterajších 22,54 eura na 23,10 eura.
Súčasne sa zvýši aj príplatok k prídavku na dieťa a to o 26 centov na 10,83 eura.

Ako sa po materskej dovolenke uchádzať o prácu

Zmeny pri práci na dohodu

Mnohé mamičky sa snažia prilepšiť si rodinný rozpočet prácou na dohodu. Od 1.januára ich však čakajú nemilé zmeny.

Okrem toho, že budú musieť platiť odvody na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a zdravotné poistenie vo výške 13,4% pri pravidelnom prijme a 11% pri nepravidelnom, prestane za nich štát platiť dôchodkové poistenie.

Štát platí dôchodkové poistenie okrem iného aj za osoby starajúce sa o dieťa. Vymeriavací základ, z ktorého štát platí toto dôchodkové poistenie je 471,60 eura.

Ak však od 1. januára budete pracovať na dohodu, štát za vás dôchodkové poistenie vo výške 4% z vymeriavacieho základu platiť prestane, platenie tak bude na vás.

Ak teda zarobíte menej ako 471,60 eura, znamená to pre vás nižší dôchodok, a to rovnako pre tých, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, ako tých, ktorí budú poberať starobný dôchodok len zo sociálnej poisťovne.

Mohlo by vás zaujímať:

Potrebujete ísť s dieťaťom lekárovi alebo ste ochoreli?

POZOR! Platením odvodov z týchto dohôd, získavate nárok aj na dávky zo sociálneho poistenia (PN, OČR).
Ale pozor, z toho vyplýva aj jedna nemilá zmena v prípade, že po skončení rodičovskej dovolenky, “pôjdete na úrad práce“, výška dávky sa vám vyráta z týchto dohôd a nie z predchádzajúceho zamestnania.

Ak na dohodu nezarobíte veľa, môže byť táto suma nemilým prekvapením.

Na záver chceme ešte všetkým mamičkám pracujúcim na dohodu pripomenúť, aby sa do 8-mich dní nezabudli v sociálnej poisťovni odhlásiť ako poistenci štátu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Mamičky pozor! Od roku 2012 je vyššia materská
Kariéra verzus materstvo
Otec na rodičovskej? Pohoda

22.1.2013 7:28| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist