Cestujete? Tak by ste sa mali poistiť

Ak chcete prežiť pokojnú a pohodovú dovolenku, nezabudnite na cestovné poistenie. Čo všetko si môžete poistiť?

Základné poistenie na cesty spravidla zahŕňa poistenie liečebných nákladov v zahraničí, stratu batožiny i zodpovednosť za škodu a často aj doplnkové asistenčné služby.

Komplexnejšie produkty poisťujú aj rôzne športy, stornovanie cesty, zmeškanie odletu, právnu pomoc a podobne. Poistenie neporovnávajte podľa ceny, ale najmä na základe rozsahu krytia!

Základom akéhokoľvek cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov. Vzťahuje sa na lekárske vyšetrenie, lieky súvisiace s poistnou udalosťou, pobyt v nemocnici, transport do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia a zabezpečenie prevozu občanov späť do svojej krajiny.

Z poistenia liečebných nákladov však existuje viacero výnimiek. Poistenie sa napríklad nemusí vzťahovať na ošetrenie pri ochorení, ktoré mal poistený ešte pred odjazdom, nezahŕňa psychiatrické ochorenia a pod.

Pripoistenie na šport

Ani drahšie varianty cestovného poistenia sa nevzťahujú na úrazy spôsobené pri športovaní. Plážový volejbal s kamarátmi a prípadná zlomenina z nešťastného doskoku poistenie nezaskočí. Väčší problém však predstavuje napríklad zimné lyžovanie, o adrenalínových športoch ani nehovoriac. Rieši sa to špeciálnym pripoistením na šport.
Zvyčajné cestovné poistenie, ktoré nám poskytujú napríklad bežné kreditné karty, nezahŕňa poistenie na športovanie. Rozsah základného poistného plnenia sa u každej poisťovne líši, rovnako ako výška poistnej sumy a tiež poistné.

Poistenie straty a omeškania batožiny

Vzťahuje sa na hnuteľné veci osobnej potreby, ktoré preukázateľne potrebujete na daný účel cestovania. Dôkladne si preštudujte, ktoré predmety poistenie nezahŕňa, a na cestu ich neberte alebo, ak sú pre vás dôležité, pripoistite si ich zvlášť.

Pripoistenie zodpovednosti

Ľudovo sa týmto poisteniam hovorí „poistka na hlúposť“. Zahŕňa poistenie zodpovednosti za škody na majetku a zdraví tretej osoby. Iba zriedkakedy sa v cudzine skutočne prihodí taká udalosť, aby bolo nutné toto poistenie využiť. Tarifa však vyjde na pár centov a spôsobená škoda môže byť skutočne vysoká, preto na tomto pripoistení nešetrite.

Pripoistenie storna zájazdu, letu

V prípade komplexnejších produktov sú tieto položky zahrnuté v poistení. Keď zo závažných dôvodov (úmrtie, ochorenie, rozvod, tehotenstvo a pod.) plánovanú dovolenku alebo let zrušíte, poisťovňa spravidla vzniknuté náklady uhradí.

V každom prípade vám odporúčame uzavrieť si základné poistenie, hlavne ak cestujete s deťmi.
Poistnú zmluvu si v pokoji prečítajte a keď nerozumiete, pýtajte sa. Dbajte hlavne na široký rozsah a menej na cenu. Naopak, neplaťte bez rozmyslu všetky pripoistenia, aby ste neboli poistení na potápanie, keď budete iba ležať na pláži.

Dôvodov je niekoľko:

– Súkromné cestovné poistenie vám zabezpečí ochranu aj v prípadoch, ktoré verejné zdravotné poistenie nezahŕňa.
– Súkromné cestovné poistenie uchráni pred komplikovanou administratívou.
– V jednotlivých štátoch EÚ obvykle platia určité obmedzenia, ktoré sa vzťahujú aj na slovenských turistov – napríklad za ošetrenie alebo za lieky budete musieť zaplatiť zo svojich prostriedkov rovnakú spoluúčasť, akú by platili miestni poistenci. Napríklad v Nemecku pritom deň hospitalizácie vyjde na 10 eur, v Španielsku zaplatíte za ošetrenie spoluúčasť rovnajúcu sa 40 percentám nákladov a ošetrenie zubov v Dánsku si budete musieť zaplatiť úplne celé. Cestovné poistenie vás týchto nákladov zbaví, všetky výdavky za liečenie vrátane spoluúčasti za vás prevezme poisťovňa.
– Čiastočne bezplatnú starostlivosť poskytujú v štátoch EÚ iba štátne zdravotnícke zariadenia. Naproti tomu cestovné poistenie sa vzťahuje aj na ošetrenie v súkromných zariadeniach.
– Bez cestovného poistenia vám pri ochorení alebo úraze hrozí nebezpečenstvo, že budete musieť na z vlastných nákladov hradiť tiež prípadnú dopravu späť do vlasti, čo sa môže vyšplhať až do tisícov eur.
– Verejné zdravotné poistenie nekryje ďalšie riziká, ktoré môžu pri zahraničných cestách nastať (poškodenie či strata batožiny, zavinenie škody tretej osobe a pod.).
– Najlepší spôsob, ako sa pri cestách do zahraničia ochrániť, je skombinovať verejné zdravotné poistenie a cestovné poistenie.

Na Babywebe tiež nájdete:

Dovolenka bez nervov – aké poistenie?
Rodinné financie – pôžičky a hypotéky
Ako najlepšie sporiť dieťaťu?

30.6.2011 8:22| autor: Jan Lener

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist