Dieťa je nákladný koníček

V živote sa iste vyskytnú okamihy, keď človek váha, či vôbec urobil dobre, keď sa rozhodol založiť si rodinu. S pribúdajúcim vekom detí (i vaším) a koniec koncov i s rastúcim počtom detí je takých chvíľ viac a viac.

Jedným z prvých podobných momentov je zistenie, že dieťa je vlastne nesmierne nákladný koníček. Je síce pravda, že úplne malé deti sa dostanú skoro všade zadarmo, ale je to len malá lesť. Kamkoľvek idete, výdavky nie sú v skutočnosti položky, ako je vstupné alebo permanentka na vlek, alebo čo vám ešte napadne, ale to, čo miniete navyše. Zmrzlinky, čokoládky, nápoje, lízanky, hračky, bábiky, autíčka, kolotoč, hojdačky a tak ďalej, a tak ďalej.

Tričká a mašličky

Ak si myslíte, že riešením je zostať doma, potom ste na omyle – to máte plienky, sunar, cumlíky, topánočky, šatočky, malé stoličky na sedenie, podbradníky, kašičky, mydielka, mastičky, púdriky, postieľku, papučky, mištičky, lyžičky a vidličky a nože, ceruzky a papiere, plastelínu, fotky, okuliariky, kočík pre bábiku aj domček pre bábiku, uteráčiky, sukničky, tričká, mašličky, gumičky a tak ďalej, a tak ďalej.

Nič sa nedeje

Skrátka, oproti autu je dieťa ľahké si zaobstarať, ale drahé prevádzkovať. Zistíte, že príjmy, ktoré ste doteraz mali a ktoré boli viac-menej dostatočné, sú teraz absolútne nepostačujúce. A začne sa to – panika, stres, nervozita. Čo keď ho neuživím, materská nestačí, je to celé na mne, nemám ani na slanú vodu, som neschopný, slabý, osamelý… Veď to poznáte. Prvá vec, ktorú je potrebné v takejto situácii urobiť, je zhlboka dýchať. V podstate sa nič nedeje.

Zbytočná panika

Vaša situácia nie je zúfalá – existujú totiž v podstate dve možnosti. Tou prvou je, že panikárite zbytočne. Mali ste nejaké výdavky navyše a teraz máte pocit, že nezarábate dosť, čo je samo osebe nezmysel. Riešením takejto situácie je zachovať chladnú hlavu.

Dve možnosti

Druhou možnosťou je, že skutočne žijete na príliš vysokej nohe. Potom zvážte dva varianty. Buď budete skromnejší, čo odporúčam, alebo si nájdete zamestnanie, v ktorom dostanete viac peňazí, čo neodporúčam.
Prečo? Lebo takto sa dostávate do začarovaného kruhu. Nech máte peňazí koľkokoľvek, nikdy ich nie je dostatok. Ako tvrdil jeden môj známy s prosperujúcou firmou – človek je vždy chudobný a nemá peniaze. Keď som nesmelo namietol, že má firmu s miliónovými ziskmi, pohŕdavo si ma premeral a spýtal sa: „Vieš, koľko stojí surfistická sezóna na Havaji?“ Z toho plynie poučenie – nikdy si nerobte starosti s peniazmi, neoplatí sa to.
A ak som vás nepresvedčil, nič to. Na chvíľu sa so svojou ratolesťou posaďte na koberec (alebo čo máte na podlahe) a chvíľu sa s ňou hrajte. Potom sa opýtajte sami seba: „Stojí to za to?“ Stavím sa, že uhádnem vašu odpoveď.

23.6.2009 9:26| autor: Martin Prokeš
Viac o téme: detidieťakočík

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist