Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

Ak prechádzate z materskej na rodičovskú, musíte urobiť niekoľko dôležitých vecí. Tieto povinnosti sa často menia, preto prinášame aktuálne informácie. Poradíme vám čo, kde a ako vybaviť, tak aby ste neprišli o žiadne výhody a všetko prebehlo bez komplikácií.

Zamestnávateľ

Keď vám bude končiť materská, treba dať vedieť zamestnávateľovi dátum ukončenia a tiež, že budete pokračovať v rodičovskej dovolenke. Zákon neudáva formu, ako to spraviť, ale všeobecne sa odporúča písomne.

Zamestnávateľ musí túto skutočnosť akceptovať.

Keďže vám počas materskej nabiehala dovolenka, tak vám zamestnávateľ navrhne buď preplatenie dovolenky, alebo jej presun do ďalšieho roka. Problémom môže byť, že niektorí neumožňujú prenos dovolenky o dva alebo tri roky a budú vám chcieť zvyšok dovolenky preplatiť.
Porozprávajte sa so zamestnávateľom o riešení tohto problému, aby ste predišli nepríjemnostiam.

Sociálna poisťovňa

Do Sociálnej poisťovne pôjdete predovšetkým pre potvrdenie o ukončení materskej dovolenky, resp. potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku.

Dôležitou novinkou je, že treba prísť až po dátume jej skončenia. Formulár vám vytlačia oni, takže nenoste si už vyplnený. Požiadať o potvrdenie môže aj iná osoba ako matka.

O vystavenie tohto potvrdenia môžete žiadať aj telefonicky a Sociálna poisťovňa vám ho zašle poštou.

• Ako sa po materskej dovolenke uchádzať o prácu

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR)

S potvrdením o ukončení materskej pôjdete na miestny UPSVaR, odbor štátnych sociálnych dávok, kde predložíte vyplnenú žiadosť o rodičovský príspevok (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328), obyčajnú kópiu rodného listu dieťaťa a váš občiansky preukaz.

Sociálna poisťovňa

Ak chcete byť dôchodkovo poistená aj počas rodičovskej dovolenky, tak musíte ešte raz navštíviť Sociálnu poisťovňu.
Treba priniesť vyplnený Registračný list FO a Vyhlásenie fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa (http://www.socpoist.sk/491/1226s) a obyčajnú kópiu rodného listu dieťaťa. Tieto vyplnené a podpísané tlačivá môže do poisťovne odniesť aj iná osoba.

Dôležitou novinkou je, že túto prihlášku treba podať najneskôr do 15 dní od nástupu na rodičovskú dovolenku, inak poistenie vznikne až dňom prihlášky.

Ak si myslíte, že vás na to upozornia v Sociálnej poisťovni pri vydávaní tlačiva o nároku na materské pre účely rodičovskej dovolenky, tak to vôbec nebýva zvykom.

Pred rokom 2006 dôchodkové poistenie pokračovalo automaticky, to už ale neplatí.

Zdravotná poisťovňa

Pri prechode z materskej na rodičovskú dovolenku máte oznamovaciu povinnosť voči vašej zdravotnej poisťovni.

Poisťovňa bude po vás žiadať rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o ukončení poberania materského a potvrdenie z UPSVaR o poberaní rodičovského príspevku. UPSVaR však toto potvrdenie nevydáva automaticky, musíte o to požiadať.

Zamestnávateľ manžela

Ak si chce váš manžel uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, tak je dobré si odložiť kópie potvrdenia o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku a doložiť potvrdenie o príjme manželky.

Nastrašili sme vás? Je to pekná byrokracia, čo?
No nebudeme klamať, je to papierovačka, takže držíme palce, aby ste všetko postíhali a snáď niekedy v budúcnosti príde na Slovensku aj k sľubovanému zjednodušeniu týchto úradných postupov.

Na Babywebe tiež nájdete:

Otec na rodičovskej? Pohoda
Späť do práce
Samoživitelia – osamelí rodičia

8.1.2012 7:33| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist