Cestovné poistenie

Hoci má väčšina poisťovní presne stanovené pravidlá, v súvislosti s tehotenstvom sú poistné normy značne kolísavé.
Základným bodom je dvadsiaty druhý týždeň tehotenstva, väčšinou posledný možný termín, keď vás na cestu poistia. V niektorých poisťovniach môžete uspieť ešte s 26. alebo dokonca s 32. týždňom, ale oficiálne nikde tento termín nepotvrdia.

Ako konkrétne by ste sa mali poistiť?

Jednou z najdôležitejších súčastí poistenia je poistenie liečebných nákladov. Zahŕňa komplex starostlivosti v zahraničí – lekárske ošetrenie, pobyt v nemocnici, lieky predpísané lekárom, ktoré sú spojené s ošetrením, prepravu z miesta pobytu do nemocnice a späť, prevoz osoby do Slovenskej republiky v prípade nutnosti a pod. Pozorne si preštudujte tzv. výluky z poistenia, čiže dôvody, pre ktoré vám poisťovňa nemusí vyplatiť nič. Ide predovšetkým o riadenie vozidiel bez príslušných dokladov, liečenie ochorenia, ktoré sa prejavilo pred vycestovaním do zahraničia, chronické choroby, náklady na liečenie duševných porúch či náklady na preventívne prehliadky, ktoré sa netýkajú akútneho ochorenia.

Pre tehotné ženy je to osobitne umelé prerušenie tehotenstva či potrat.
Výnimku tvorí ošetrenie lekárom pri akútnych komplikáciách v priebehu prvých šiestich mesiacov tehotenstva. Pre tieto prípady sa cestovné poistenie v priebehu tehotenstva uzatvára najčastejšie. Každá poisťovňa však má svoje pravidlá vyplácania. Ak sa neobjaví problém, ktorý vám bol diagnostikovaný v určitej lehote pred odcestovaním, nemusí vám poisťovňa preplatiť nič. Tieto lehoty sa líšia, a preto treba porovnávať ponuku rôznych poisťovacích spoločností.

Medzi najznámejšie poisťovne s dobrými referenciami patrí Allianz, ktorá má do veľkej miery voľné pravidlá. Viac sa dozviete na www.allianzsp.sk. Fundovanou je i Európska cestovná poisťovňa, ktorá poskytuje množstvo služieb, preto nie je márne o nej uvažovať. Viac informácií na adrese www.europska.sk. Do tretice je tu poisťovňa ČSOB, ktorá takisto patrí medzi kvalitné. Viac na www.csobpoistovna.sk. K ďalším osvedčením patrí napríklad Union Poisťovňa www.union.sk či Kooperativa www.koop.sk.

Ak vás čaká neodkladná cesta a ste tehotná už istý čas, o poisťovni by ste mali určite uvažovať. S pribúdajúcimi mesiacmi táto potreba rastie a v druhej polovici tehotenstva by ste si mali cestu dvakrát rozmyslieť.

22.5.2009 9:32| autor: Michal Maliarov
Viac o téme: tehotnátehotnéženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist