Finančná gramotnosť u detí

Finančná gramotnosť sa v médiách skloňuje stále častejšie, napriek tomu s ňou máme problémy, a to najmä deti a teenageri. Finančná gramotnosť by však mala byť nevyhnutnou súčasťou každej výchovy.

shutterstock_135246314-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Je nevyhnutné začať už v predškolskom veku, aby deti pochopili hodnotu veci a peňazí, čo najskôr.  Ako naučiť deti narábať s peniazmi je veľmi náročné.  Dieťa nepozná ich hodnotu, nevie, čo znamená šetriť si na niečo a už vôbec nepozná význam peňazí, a to ako sa ne ťažko musí pracovať. Ak dáte deťom do rúk peniaze, zvyčajne ich utratia na sladkosti, alebo nepotrebné maličkosti.

Nevedia oceniť ich význam a hodnotu. Rodičia v súčasnosti dávajú deťom pravidelné vreckové, ktoré však vždy deti poľahky minú, lebo nevedia, čo znamená šetriť si a odkladať na “horšie časy”. Podľa slov odborníkov, je vreckové nevyhnutné, ale zároveň by sme deťom nemali bezhlavo dávať veľké sumy peňazí. Skôr ich treba naučiť ako narábať s peniazmi rozumne a opatrne.

Jednoducho povedané odmalička ich viesť k tomu, aby mysleli na budúcnosť a zadné vrátka.  Je tiež nevyhnutné deťom trpezlivo vysvetľovať, prečo treba šetriť a na čo zbytočne neutrácať. Treba im tiež pripomínať zložitý cyklus zarobenia peňazí, ich šetrenia až po minutie, ale samozrejme primeranou fomou podľa veku.

Zabudnite na zložité vysvetľovanie

Finančná gramotnosť je na slovenských školách momentálne nedostačujúca, resp. chýba úplne. Školský vzdelávací system neučí, ako narábať správne s  peniazmi, nemáme zabezpečenú edukáciu finančnej gramotnosti. Tento predmet je však veľmi podstatný, pretože peniaze zohrávajú v našich životoch v súčasnosti veľmi dôležitú úlohu a sú nevyhnutným prostriedkom pre život.

Ak však chcete deti naučiť ako správne hospodáriť s peniazmi,  mali by ste im byť dobrým príkladom a viesť ich odmalička k správnemu postupu, aby v budúcnosti nezlyhali a nespoliehali sa na “ záchranu” v podobe rodičov. Nakoľko je systematické vzdelávanie vo finančnej oblasti nedostačujúce, resp. žiadne, preto deti musia mať základy finančnej gramotnosti prevzaté od rodičov.

Dieťa by sme podľa odborníkov mali naučiť ako správne hospodáriť s peniazmi od veku cca 6 rokov, ako začína rozpoznávať peniaze, t.j. mince, papierové bankovky. Mali by sme tak učiniť ešte pred začiatkom školy, resp. pred podaním prvého vreckového.

Koľko peňazí mu dať do rúk?

Podstatný je vek dieťaťa. Menším deťom stačí menej peňazí,  väčším deťom, samozrejme,  viac. Výška, resp. hodnota vreckového by mala byť stale rovnako vysoká. Ak mu dávate 5 €, mali by ste mu vždy dávať 5 €. Malé deti okolo 6 rokov, nedokážu plánovať v dlhších časových intervaloch a zrejme by prvé vreckové minuli na sladkosti takmer ihneď.

Všetci poznáme dopodrobna myslenie našich ratolestí.  Treba veľmi dôsledne  dieťaťu vysvetliť, že netreba hneď utrácať peniaze na nezmyselné sladkosti, ale naučiť ho, čo je skutočne potrebné.  Vreckové je podľa odborníkov veľmi dôležité, malo by sa dávať pravidelne, aby sa dieťa naučilo, ako narábať s peniazmi.

Je dobré na začiatok dať deťom v škole symbolickú čiastku napríklad dve eurá, aby vedeli,  čo si za ňu môžu kúpiť a koľko si  toho nasporia.

Pokladnička vždy pomôže

Malému dieťaťu môžete kúpiť šetriace prasiatko kam by si šetrilo peniažky. Prasiatko je dobré na to, aby sa dieťa naučilo sporiť si peniaze na “ horšie časy” a nie hneď minúť ich všetky na nepotrebné hlúpostičky.

Dieťa si šetrením vytvára užitočné návyky a nebude sa bezvýhradne spoliehať len na to, že mu vo všetkom v živote pomôžu  rodičia. Treba ísť deťom príkladom a najmä zdôrazňovať, že peniaze sú ťažko zarobené a je dôležité vynaložiť na ne obrovský kus práce a námahy.

Rozprávať sa o peniazoch je nevyhnutné a žiaduce odmalička

Nestačí deťom iba dávať vreckové každý mesiac, treba sa s nimi aj rozprávať, na čo by ich mali minúť a ako s nimi  správne hospodáriť.

Platobné karty patria do rúk dospelým deťom od 18 rokov.  Naučiť deti správne hospodáriť je zložité, ale rodičia by sa mali o to snažiť neustále.

10.11.2020 5:23| autor: PhDr. Bosáková Natália

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist