Ako na ekologický život s dieťaťom

S dieťaťom rastie potreba nakupovať. Pre nášho malého človiečika kupujeme veľa nových vecí. Je len na nás, akú cestu nadobúdania detských potrieb si zvolíme. Nemusí ísť len o látkové plienky, fair-trade či bazárové oblečenie, biopokrmy a tak ďalej. Život v režime prírode priateľského štýlu môžeme ešte rozšíriť. Poďme sa pozrieť na to ako.

profimedia-0014474311-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Kolobeh zvaný pranie

V súčasnosti si môžeme vybrať z veľkého množstva prírodných pracích práškov. Tieto prášky neobsahujú žiadne zbytočné chemikálie a sú vhodné aj pre detskú pokožku. Zvykli sme si na pohodlie sušičky, a potom sa často čudujeme, že škvrny od mrkvičky nemiznú. Dobre si spomínam, ako som ako dieťa utekal pozbierať bielizeň pred dažďom.

Slnečné lúče majú veľkú moc, tak prečo ich bieliace účinky nevyužiť? Bielizeň bude nakoniec aj oveľa viac voňať. S príchodom dieťaťa stúpa aj spotreba vody, pretože perieme oveľa častejšie. Ak sa vám práčka práve pokazila, určite sa pri výbere novej zaujímajte o chytré programy, ktoré spotrebu vody dokážu optimalizovať.

Ako na plienky

Životnosť detských plienok výrazne ovplyvňuje okrem spôsobu zaobchádzania tiež použitý materiál. Odporúča sa konope, bambus alebo organická bavlna.

Osobne mám vyskúšaný zlepšovák – vložím medzi látkovú plienku a detský zadoček ešte bambusovú tenkú vrstvu. Môžete ju zaobstarať buď ako jednorazovú, ktorá sa po použití ako prírodný materiál ľahko rozloží, alebo prateľnú. S touto vrstvou sa zvyšok látkovej plienky lepšie udržuje a hlavne sa ani v teplých dňoch bábätku zadoček nezaparí.

Jednorazovky inak

Komu sa nechcú prať látkové plienky, nemusí zúfať. Na trhu existujú aj biologicky odbúrateľné, vyrobené z rastlinných plastov (bioplastov). Takéto plienky potom možno aj za dodržania podmienok hygienizácie kompostovať!

Pri výbere sa však majte na pozore, obchodníci často označujú ako „zelené“ aj plienky vyrobené z ropných derivátov. Plienky v súlade s udržateľným životným štýlom by ropné gély obsahovať rozhodne nemali.

Finta v oblasti dojčiacich vložiek

O výhodách dojčenia bolo napísaných veľa článkov, ale o opakovateľne použiteľných dojčiacich vložkách do podprsenky sa už tak často nehovorí. Hlavne zo začiatku je spotreba jednorazových vložiek naozaj obrovská. No aj neskôr mamičky využívajú vložky minimálne v noci.

Skúšala som niekoľko typov prateľných dojčiacich vložiek a najviac ma zaujali zo 100-percentnej bavlny s čipkovaným vzorom na vonkajšej strane. Pýtate sa prečo práve s čipkou? Pretože oveľa lepšie držia a nezošmykujú sa.

Čítajte tiež:

Starostlivosť o bábätkovskú pokožku

Určite aspoň v prvom roku života môžete ušetriť. Nekupujte detské mydlá, šampóny a podobne. Dieťaťu prospieva kúpeľ v čistej vode a následná starostlivosť s rastlinným olejom: olivovým, kokosovým, nechtíkovým …

Pre fanúšičky no-poo metódy umývania vlasov mám ešte odporúčanie – keď s touto metódou začnete u dieťaťa od prítomnosti prvých vláskov, ich kvalita bude lepšia a hlavne nebudú navyknuté na zbytočnú chémiu, ktorú potom vlasy dospelých často „vyžadujú“.

Prírodný upratovací komplet

Voda, ocot, jedlá sóda, citrón, organické mydlo, kukuričný škrob, soľ, káva. Z týchto ingrediencií si môžete vytvoriť univerzálny čistič, prací prášok, osviežovač vzduchu i dezinfekčné prostriedky.

Viete, že 75 percent nádorových ochorení spôsobuje životný štýl v kombinácii s prostredím, v ktorom žijeme? Ďalšie štúdie Agentúry pre ochranu životného prostredia uvádzajú v ľudskom tele prítomnosť 400 až 800 škodlivých druhov chemických látok. Je len na nás, či svoje deti týchto látok ušetríme.

10.6.2022 3:10| autor: Gabriela Povýšilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist