Kedy ísť s deťmi na lyže a ako ich naučiť lyžovať

Chcete svoju ratolesť naučiť lyžovať, ale nie ste si istí, v akom veku je vhodné postaviť ju na lyže? A riešite, či sa máte výučby ujať sami alebo bude lepšie dieťa zveriť do rúk odborníka? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku.

Kedy s lyžovaním začať?

Rodičia najčastejšie asi riešia, v akom veku je vhodné postaviť deti na lyže a kedy začať s prvými lekciami na snehu. „Spodná hranica, kedy začať s výučbou lyžovania, sú tri roky, ale aj to je veľmi individuálne. Mladšie deti nemajú dostatočnú pohybovú koordináciu a ich kostra nie je natoľko vyvinutá, aby vždy bez problémov odolala za jazdy tlakom na kĺby, kolená a členky,“ hovorí Sabina Kmecová, inštruktorka lyžovania, ktorá organizuje lyžiarsku škôlku zameranú na učenie hrou.

Veľmi dôležitý je podľa nej mentálny, emocionálny a sociálny vývoj dieťaťa. To, ktoré je zvyknuté na kolektív, väčšinou nemá problém zaradiť sa do výučby v lyžiarskej škôlke. Ak to však odmieta, počkajte ďalší rok. Ak rado trávi v zime čas vonku, bavia ho bežné pohybové aktivity, už jazdilo na bicykli či kolobežke a udrží rovnováhu, je iste adeptom na prvé lyžiarske krôčiky. Ideálny vek na začatie lyžiarskej výchovy je päť rokov.

„Urobte si malý test: Kým s lyžovaním začnete, skúste dieťaťu doma, niekde na starom koberci, obuť lyžiarske topánky a pripevniť lyže. Nechajte ho robiť krôčiky, dvíhať nohy a tak ďalej. Ak sa vôbec nechce obúvať alebo po minúte začne zúriť, zvážte oddialenie výučby.“

Lyžiarska škôlka alebo rodič?

Všeobecne sa odporúča výučba v lyžiarskej škôlke, ktorá má komplet vybavenie a skúsených inštruktorov. Ak však rodič vie dobre lyžovať a pozná základnú metodiku, môže cvičiť dieťa aj sám. Úplne ideálna je kombinácia obidvoch – skúsený inštruktor a trpezlivý rodič. Dieťa si ujasní, že požiadavky a určitá disciplína sú rovnaké, a bude menej vyjednávať. „Na úplné začiatky, asi prvé dve lekcie, odporúčam individuálnu výučbu. Len čo sa naučí ísť v pluhu a bezpečne zastaviť, môže sa zaradiť do skupinky na rovnakej úrovni, kde vzniká prirodzená motivácia. U trojročných detí je úspech, ak vydržia hodinu vo výstroji a spolupracujú,“ vysvetľuje Sabina Kmecová.

Neočakávajte však, že sa za prvú hodinu naučí lyžovať. Ak zvládne za týždeň, teda približne desať hodín výučby vyjsť kopček na povrazovom vleku a bezpečne ho pluhom zísť a dole zastaviť, je to víťazstvo! Cestou k úspechu sú nalyžované kilometre a trpezlivé neustále opakovanie.

Podľa čoho vyberať lyžiarsku škôlku?

Ak sa rozhodnete pre lyžiarsku školičku, mali by ste si vybrať takú, ktorá sa bude nachádzať mimo hlavnej premávky lyžiarskeho areálu, samostatne, prípadne oddelene. Mala by byť ľahko dostupná, pretože malé deti sa môžu dlhou cestou unaviť. Pre akýkoľvek prípad (toaleta, chladné počasie…) by mala byť v blízkosti reštaurácia, chaty alebo nejaká iná vykúrená „miestnosť“. Medzi dnes štandardné vybavenie patrí povrazový vlek, pohyblivý pás a farebné pomôcky (obrázky, slalomové tyče, podliezacie bránky, farebné kocky, kruhy, ale aj vrecia či hranoly na sedenie a odpočinok).

Čítajte tiež:

„Inštruktor by mal pôsobiť milo, vám i dieťaťu sa predstaviť, nadviazať s dieťaťom kontakt, spýtať sa na meno, záľuby… rodičom by mal podať informácie o výučbe a žiadať si na ne telefónny kontakt. Mal by skontrolovať lyžiarsky výstroj i to, či je dieťa dostatočne oblečené, spýtať sa ho, či mu nie je zima a či mu niečo nechýba. S rodičmi by si mal dohovoriť miesto prevzatia dieťaťa po skončení výučby a hlavne: Mal by sa páčiť dieťaťu,“ upozorňuje Sabina Kmecová.

Keď učia rodičia…

Aj keď je rodič ortodoxný zjazdár a na bežkárov sa pozerá cez prsty, športovkyňa a matka štyroch detí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík odporúča začať s dieťaťom na bežkách. Dostane tak podľa nej podstatne rýchlejšie pocit sklzu a osvojí si predozadnú rovnováhu. „Stačí chodiť a zlyžovať na bežkách mierne kopce. Bez pluhu! A pre obrovskú škálu hier vám stačí kúsok zasneženej plochy. Zábavy si užijete dosť a výučba ide tak nejako sama. Na začiatok voľte malé detské vleky. Aj jazdou hore na lyžiach dieťa trénuje.“

Aj keď sa dieťa na lyžiach len učí, malo by ich mať namazané. Na zoxidovanej drhnúcej sklznici pocit sklzu nezíska. Paličky nechajte doma a na zjazdovkách začnite bez nich, dieťaťu len zavadzajú. „Myslite na to, že dieťa sa vždy najlepšie učí názornou ukážkou, a hovorte jeho jazykom. A nezabudnite, že lyžovanie je zábava: Keď dieťa hlási, že už ho to nebaví, lyžovanie prerušte a utekajte napríklad stavať snehuliaka,“ dodáva Štěpánka Štrougalová.


Zdroj: www.nebespan.cz, www.juklik.cz

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist