Deti a láska k prírode: tipy na hry v nečase aj v horúčave

Dnešný svet je plný techniky, a tak sa mobily, počítače a televízia stávajú vernými spoločníkmi našich detí. Unavení, prepracovaní rodičia prestávajú mať čas aj chuť tráviť voľný čas v prírode a tento vzor potom odovzdávajú svojím deťom. Pritom práve oni by mali ukázať deťom lásku k rastlinám, stromom a zvieratám.

Deti to prirodzene vždy ťahá k prírode

Deti potrebujú prírodu – kontakt so stromami, rastlinami, kameňmi a zvieratami, aby si vypestovali citlivý a láskyplný vzťah k nej. Príroda nám ponúka veľké množstvo podnetov na spoločné hry a rozhovory. Pri nich pevne ukotvíme v deťoch zážitky z psychickej a emocionálnej harmónie s okolím.

Najkrajšie hry vznikajú v lesoch, na lúkach, pri potokoch, v horách a verte mi, že na tie sa nezabúda. Pri týchto aktivitách môžeme kombinovať pohyb s pokojom bez slov. Skúsme sa napríklad s deťmi oprieť o mohutný kmeň stromu, pohladiť voňavú kôru, počúvať šumiace koruny stromov, pozorovať letiace vtáky, či zahľadieť sa na pohybujúce oblaky. Zábavné je vždy aj stavanie domčekov pre lesných škriatkov. Zážitky z prírody, ktoré deti vnímajú všetkými zmyslami, sú pre ne poučné a neuveriteľne vzrušujúce. Tieto spoločné okamihy upevnia rodinné putá a zároveň roznietia v našich potomkoch iskričku lásky k Zemi, ktorú už nikto v ich živote neuhasí.

Von na vzduch

Pobyt v prírode deti obohacuje vo všetkých možných smeroch. Rozvíja u nich jemnú a hrubú motoriku, vnímavosť, predstavivosť, deti vnímajú krásu a premeny prírody počas všetkých ročných období, zoznámia sa s elementmi Zeme (voda, zem, vietor, slnko). Príroda zároveň poskytuje deťom úžasný pokoj a relaxáciu.

Pobyt vonku pôsobí blahodarne na celý organizmus

Čerstvý vzduch, slnko, vietor aj dážď zvyšujú odolnosť detí voči chorobám a podporujú ich celkový telesný a duševný vývoj. Deti by mali mať možnosť chodiť von za každého počasia. Aj v daždi, alebo keď je sychravo, ich môžeme pokojne nechať vonku jednu až dve hodiny. Napokon, pre deti väčšinou termín zlé počasie neexistuje. V kalužiach, roztápajúcom sa snehu či vetre sa hrajú rovnako rady, ako keď svieti slnko. Ak sú primerane oblečené, neohrozí ich chlad ani vlhko. Dôležité je dbať na to, aby si dieťa oblieklo po hre vždy suché ponožky, oblečenie a topánky.

Naopak, absencia pobytu detí vonku prináša oslabenie organizmu, upadá ich prirodzená vnímavosť a predstavivosť. Nedostatok prirodzeného pohybu vedie k problémom s chrbticou, pohyblivosťou a môže spôsobiť aj sklony k obezite. Deti môžu byť nervózne, plačlivé, roztržité, hyperaktívne alebo naopak slabé a unavené. V dôsledku toho všetkého sa môže stať, že deti necítia zodpovednosť za prírodu a stávajú s k nej úplne ľahostajnými.

Hurá na rodinný výlet!

Rodinný výlet nemusí nutne znamenať objavovanie vzdialených miest. Bohato postačí prechádzka do lesa, parku či na lúku v okolí nášho bydliska. Spoločné aktivity v prírode zlepšujú vzťahy, zbližujú rodičov s deťmi a rozvíjajú citlivosť a vnímavosť. Nie je to úžasné?

Voda je taká zábavná!

Čľapkanie v kaluži či potôčiku deti nesmierne baví. Ale čo potom hádzanie kamienkov do vody, púšťanie lodičiek z kôry alebo stavanie hrádzí, to je tá pravá zábava!

Púšťanie šarkanov naučí deti spoznávať silu vetra

S prichádzajúcou jeseňou nastáva aj čas púšťania šarkanov. Pri tejto aktivite sa deti poriadne prebehnú a zároveň si rozvíjajú jemnú a hrubú motoriku, keďže udržať šarkana v pohybe nie je vôbec jednoduché.

Ukážme deťom silu ohňa

Deti si rady opekajú zemiaky, jablká, pečivo či špekáčiky. Oheň im tak prináša dobroty, zábavu, ale aj ponaučenie. Pri rozloženom ohni môžeme deťom ukázať, ako nám pomáha, ale že nám môže aj uškodiť. Hviezdna obloha je pre deti malou mapou vesmíru.

Spanie „pod širákom“ je pre deti veľké dobrodružstvo. Spoločne sledovať ako sa deň víta s nocou a na oblohe sa pomaličky rozjasňuje mesiac a hviezdy, je skutočný zážitok. Aj ranný východ slnka je vlastne zázrak. Deti si uvedomia fakt, že bez svetla by nebola tma a bez tmy svetlo. Patria jednoducho k sebe a dokonale sa dopĺňajú.

Prečítajte si tiež:

Ako zvládať rodičovstvo v pokoji a pohode
Za chorobami detí môžu stáť vzťahy v rodine

Dieťa a jeho strom

Nechajme dieťa vybrať si svoj strom. Potom si spolu sadnime na jeho korene, opierajme sa o jeho kmeň, spoločne ho objímme a vnímajme jeho energiu – silu života. Jemne sa dotýkajme jeho kôry a listov, dávajme hladením stromu najavo lásku a úctu. Ľahnime si pod korunu stromu, chyťme sa s dieťaťom sa ruky a pozorujme život v konároch. Rozprávajme sa s deťmi o strome, o vtákoch, o hmyze. Keď budeme odchádzať, nechajme dieťa, nech sa so svojím stromom rozlúči a sľúbi mu, že ho čoskoro znova navštívi.

Možno budeme dojatí silou citu, ktorý mu bez zábran prejaví. Počas roka môžeme pod strom nosiť všelijaké pochúťky pre zvieratká – oriešky pre veveričky, zeleninu pre srnky a zajace, semienka pre vtáčiky.

Saďme s deťmi rastliny a stromy

Naša rodina každý rok privíta jar a jeseň vysadením nového stromu, kríka a nejakej rastlinky do voľnej prírody. Deti aj my dospelí tieto rituály priam zbožňujeme. Je úžasné potom spoločne sledovať, ako naše stromy, kríky a rastlinky rastú a silnejú. Deti vedia byť obdivuhodne schopní a nadšení záhradníci, ak na to dostanú príležitosť a priestor.

Prečítajte si tiež:

Dieťa robí zle! Prečo?
Citové prilipnutie k matke? To je pomyselná pupočná šnúra

Prečo vysádzať rastliny a stromy?

Dôvodov na sadenie stromov, kríkov a rastlín je niekoľko: vytvoríme si k nim silné puto, poskytneme pokojnú oázu vtáctvu a hmyzu, naučíme našich potomkov láske a úcte k prírode a navyše ozdravíme planétu.

Sadenie rastlín, kríkov a stromov do voľnej prírody môže poslúžiť aj ako výborný študijný materiál. Pretože keď sa rozhodneme kúpiť tú či onú rastlinu, je dôležité vedieť, aké potrebuje podmienky pre život a pokojný a zdravý rast. Taká jabloň, čerešňa, jarabina alebo ríbezľa na okraji lesa či hájika urobí radosť nám, hmyzu, vtáctvu aj zveri.

Aj rastliny robia zázraky…

Ak sa necítime na vysádzanie väčších rastlín, môžeme zasadiť napríklad iba sadeničky byliniek. Levanduľa, šalvia, medovka alebo mäta skrášlia lúky a trávniky a urobia radosť hmyzu.

29.4.2019 8:59| autor: Dis.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist