Vyrobte si zvieratká z papierových tanierikov

TVORENIE A VYRÁBANIE S DEŤMI Počasie nám stále nedovoľuje tráviť vonku toľko času, koľko by sme si želali. Čo však podniknúť doma so znudenými deťúrencami? Vyrobte si napríklad tieto krásne a pritom jednoduché zvieratká z tácok!

Z obyčajných papierových tácok, ktoré kúpite v papiernictve a ktoré sa používajú na rýchle občerstvenie, si ľahko vyrobíte rôzne veselé zvieratká. Každé zvieratko má nejaké typické znaky, ktorými sa odlišuje od iného, a my sa snažíme čo najjednoduchšie vystihnúť jeho podobu – tvarom očí, ňufáčikom, uškami atď.

Budete potrebovať:

  • papierové tanieriky
  • temperové alebo akrylové farby
  • štetce
  • biely kartón
  • nožnice
  • lepidlo

Postup práce:

Papierové tácky pomaľujte temperovými alebo akrylovými farbami. Zvoľte si farbu, ktorá je pre zvieratko typická (ryšavá líška), ale môžete pokojne zvoliť aj inú farbu, napríklad bledomodrého kocúrika a pod.

Vnútornú stranu tanierika natrite žltou alebo ružovou farbou, bude predstavovať vnútro papuľky. Na opačnú, teda spodnú stranu tácky, namaľujte hlavičku zvieratka – ňufáčik a oči. Keď farby poriadne zaschnú, vystrihnite z farebného kartónu uši, ktoré následne vlepíte medzi dva tanieriky.

Ešte pred tým, ako zlepíte obidve tácky dohromady, urobte na vrchnej tácke s namaľovanou zvieracou tvárou približne kúsok pod polovicou z vnútornej strany ryhu podľa pravítka hrotom nožníc, aby sa dala tácka dobre ohnúť a mierne vyklopiť. Naryhovanie je dôležité, aby sa prehnutie zlomilo presne podľa tejto línie a tácka sa celá nepolámala. Naryhovanie však musí byť dostatočne opatrné, aby ste hrotom nožničiek neprerezali papier.

Potom tácky zlepte dohromady po okraji okolo hlavičky – lepiť začnite pri ryhe papuľky vľavo a pokračujte smerom nahor, nezabudnite vlepiť ušká a skončite pri protiľahlej ryhe papuľky vpravo. Papuľku nezlepujte, naopak, ponechajte ju mierne pootvorenú, ako vidíte na našom obrázku.

Rovnakým spôsobom môžete vyrobiť ešte ďalšie zvieratká. Pamätajte pritom na to, že tvár zvieraťa má byť maximálne jednoduchá, je to vlastne štylizovaná podoba zvieratka.

Hotové zvieratká môžete použiť napríklad ako blahoželanie k narodeninám, keď do papuľky umiestnite kartičku s gratuláciou, prípadne aj malý darček. Používajte ich však napríklad aj ako dekoráciu na prestretý stôl. Do papuľky môžete schovať preložený obrúsok. Ak zvieratkami ozdobíte stôl pri nejakej narodeninovej oslave, vložte do papuľky napríklad lístok s blahoželaním.

foto: Hana Rašínová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist